*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üstünde düşünülmesi gereken kıyaslama. sağlık harcamaları dışında herşeyin gayet ucuz olduğu bir ülke olan amerikada saatliği 10 dolardan 5 gün güzelce çalışıp 1600-2000 arası kazanıp burda insanların olmak için senelerini verdiği bir hayatı 1 sene içinde sağlanabiliyor.

  hali hazırda greencard çıkmış ve özel bir okulda öğretmen olarak işe girmiş ve 1 1.5 sene içinde araştırma görevlisi olabilecek yeni mezun bünyemi tercih konusundan arada bırakmış hede
 • ya yürü git ne arası dediğim ikilem.
 • birinde statün ne olursa olsun işçidir. amerika öyle hayallerinizde olduğu gibi aşırı eşit bir ülke değildir. amerikada fakirle zengin arasındaki fark en az türkiye kadar vardır. paran varsa kralsın yoksa insan bile değilsindir. hatta evsiz insan sayısı o kadar fazladır ki, eyaletlerin merkezlerini geçtim iki eyalet arasında giderken bile yolda yatan insanlar görebilirsin. eğer ki abdye yüksek statüde yani güzel bir iş veya üniversiteye gideceksen olabilir ama aksi halde, türkiyeden daha kötü hissedersin. ayrıca konut kira ve satın alım fiyatları da yüksektir.
 • size örneklerle anlatmak istiyorum;
  amerika'da 3 ay bir süpermarkette part-time olarak çalıştım ve saatlik 11$ ücret alıyordum. haftalık ücretimde overtime'larla birlikte 400-500$ arası değişiyordu. bunun dışında akşamları da bir hint restaurantında mutfak işlerine yardımcı oluyordum ve buradan da haftalık 300$ kazanıyordum. yani haftalık gelirim 700-800$ aylık da 2800-3200$'lık gelir elde ediyordum. kaldığım odaya aylık 440$ ödedim. yemek yemeyi sevdiğimden günlük 15-20$ arası yemeğe harcıyordum kahvaltı ve öğle yemeğimi kendim hazırlıyordum bu da aylık 600$ civarı eder. yani yemek+kira 1040$ ediyordu ve bana kalan para 1800-2200$ arasıydı. gerisini sizin hayal gücüne bırakıyorum arkadaşlar. ayrıca küçük örnekler vermek gerekirse amerika'da 4000$'a gayet güzel bir ikinci el suv alınabilir ve benzin fiyatı galon başına 2.50-3.50$ gibi bir rakam.(1 galon yaklaşık 4 litre ediyor.) son olarak 3 ayın sonunda biriktirdiğim parayla kendime bir macbook pro aldığımı, boston(yaşadığım yere 1-1.5 saat olduğu için sürekli gidip geliyordum.), new york (4 gün), san diego (2 gün), san francisco (2 gün), los angeles (4 gün), grand canyon (1 gün) ve las vegas (3 gün)'ı da gezdiğimi belirtmek istiyorum. ayrıca california ve vegas'ı gezerken 11 günlüğüne büyük bir jip kiraladık ve her yeri kendimiz gezdik. yorumlar sizin.
 • 3 yıl para kassan yeter be dediğim ikilemdir. kasıp gelmemek de iyidir, rahat rahat ahirete hazırlanmak var, bir de sörvayvırdan çıkıp gelmek var. seçim senin.
 • (bkz: #79815467)

  kendimden alıntı;
  "obama hükümetinin düzenlemelerinde yılda 200,000$ kazanan insanlar "zengin" olarak sınıflandırılıyormus. ayda 20,000 tl kazanan bir insanın yılda yaklaşık 48,000$ kazandığını düşünürsek aylık geliri 20,000 tl (yazıyla yirmi bin) olan insanlar abd standartlarında orta sınıf bile değil şuan."
 • hangi işçilik olduğu da önemli. yerine göre kasiyerlik ile tesisatçılık arasında büyük fark olabiliyor. sizin beğenmediğiniz bazı mavi yakalı çalışanlar, orada el üstünde tutuluyor.
 • amerikan filmlerini, belgesellerini, reality show'larını seyrederken beni derin düşüncelere sevk eden somut bir durum var hep. adamların marangozu, oto tamircisi, hırdavatçısı, manavı, bakkalı falan hep kocaman bahçeli, üç katlı müstakil evlerde oturup devasa jiplere biniyor.

  bizde o refah seviyesine ulaşman için baya, orta ölçekli bir şirkette ceo falan olman lazım.
 • (bkz: ver elini amerika) kanalına göre houston texas ta 2 çocuklu bir ailenin güzel bir sitede sıfır araba taksitiyle iyi bir hayat yaşaması için gereken maaş senelik 2 bin dolar. asgari ücret 10 dolar. yani burgerda çalışsanız burdaki doktorla aynı bir hayat yaşıyorsunuz.