şükela:  tümü | bugün
 • sözlükteki bazı yazarların bilgi sahibi olmak için attığı mesajlar dogrultusunda, hakkında başlık açmanın daha uygun olacağını düşündüğüm süreç:

  iki başlıkta toplayabiliriz bu durumu:

  1) master veya doktora eğitimi:

  bunun için saglam bir lisans ortalamasına (3.3 ve üzeri), çok iyi derecede ingilizce bilgisine (toefl-ıbt>90), gre veya gmat sınav sonuclarına, iyi referanslara, ve bunları kullanarak universitelerden birinden alınmış admission letter (yani kabul mektubuna) ihtiyacınız var.

  bilindiği gibi amerika'da eğitim paralı, okullar yıllık cok yuksek meblağlarda harç (tuition&fee) talep ediyor. ayrıca orda kalırken yaklasık 1200-1800 dolar aylık gelire ihtiyacınız var. en onemli kısım bu maddiyat kısmı.

  maddiyat için 3 seceneğiniz var:

  (i) ortalamanız çok yuksek : 3.5-4.00 arası, ingilizceniz cok iyi :toefl-ıbt >100, gre- general test: 780-800 (eski sistem) , cok iyi referans mektupları ve/veya akademik paper'lar . bunlara sahipseniz ilk 100 deki amerikan okullarından ve bunlara artı gre subject test'den de guzel bi score almışsanız, ilk 20'deki amerikan okullardan burslu kabul almanız mumkun.
  burs derken şöyle oluyo: okul sizi teaching assistant veya research assistant olarak alıyor. aylık maas (1300-1500 dolar civarı) veriyor ve okulun tum harclarından muaf tutuyor. ben bu şekilde gittim. 3-4 sene asistanlık yaparak okudum. en guzel gitme sekli budur.

  (ii) devletin bursları var: meb bursu, yök bursu gibi. meb bursuyla gidenlerin okul harclarını ve maaslarını devlet oduyor. o kişiler devlete borclanıyor ve donunce zorunlu hizmet yapıyorlar. yani dönme zorunluluğu var yoksa tazmınata düşüyosun ve o borcu taksıte baglayıp oduyosun. bu kişiler bazen hem devletten, hem de okuldan asistanlık alıp cift maas alıyolar. yasal degil ama yapan var. neyse bu tarz bir bursa giderseniz, yani okulun parası bir şekilde karsılanıyorsa o halde çok yuksek puanlar almadan da guzel okullara kabul edilebilirsiniz. mesela teofl-ıbt 85 ve üzeri not ortalaması 3 ve uzeri olsa gre generaldan ortalama bi puan 740 filan alsanız hiç subject teste girmeseniz ve akademik yayınınız filan olmasa da okullar size kabul verirler. cunku okuldan maddi talebiniz yok.onlar için kendileri burs vermeyecekleri ve parasının tıkır tıkır odendiği bir ogrenciyi almak fazla sıkıntı olmaz.

  ha isterseniz o bursu sonradan kestirip ordan asistanlık alıp devam da edebilirsiniz size kalmış. eger gitmek istiyorsanız, bu bursları web sitelerinden bir arastırın derim.
  ha meb bursu alanlar ingilizceleri cok kotu, hatta sıfır olsa bile, devlet tarafından 1-1.5 sene kadar dil eğitimi için amerikaya gonderilebiliyorlar. 1.5 yılda dedeniz bile ingilizceyı soker amerikada emin olun. boyle de bi guzelliği var. cok avantajlı bi burs.

  (iii) bursunuz yoktur ama paranız vardır. aileniz zengindir sizi yurtdısına gonderip okulun tum masraflarını cekeceklerine dair bi financial statement gosterirler. bu durumda da yine aynı meb bursunda oldugu gibi kabul alabilme sansınız daha kolaydır.

  hersey bitti diyelim bursu buldunuz, gittiniz, ordasınız. evi tuttunuz, okul başladı. eşşekler gibi ders çalışacaksınız bundan emin olun. cok calışmayı gozonune alın. amerika'da master, ozellikle de doktora eğimi cok zordur. hele ilk 25-30'daki okullar hayvan gibi doktora yeterlilik sınavları, manyak gibi odevler, projelerle ananızı aglatacaktır. moraliniz bozulacak, turkiye'de ne kadar az şey öğrendiğinizi odtu - boğaziçi gibi okullardan en iyi ortalamalarla mezun olup gelenlerin atıldıgını, kahroldugunu ve zar zor bitirdiklerini goreceksiniz.
  turkiyedeyken odtu - harvard kıyaslaması yapıp, kendını harvard mezunlarıyle stanford, berkeley mezunlarıyla eşdeger tutanlara kıçınızla guleceksiniz. arastırma alanında ne kadar geride oldugumuzu anlayıp hayıflanacaksınız. amerika'da tutunamayanların burda gelip odtu'de hoca oldugunu farkedeceksiniz exc.

  2) amerikada iş bulmak:

  eger green card veya vatandaslıgınız yoksa burdan dogru iş bulup gitmeniz nerdeyse sıfır olasılık. ya tanıdıgınız bir şirket sahıbı sizi isteyecek ve h1 vizesi verecek ki hiçkimse bunu yapmak istemez. ya google, amazon, microsoft gibi buyuk şirketlerin çok rekabetli olan interview sınavlarını kazanıp gideceksiniz(ki bu şirketler her yıl belli kota acarlar eleman alımı icin ve vize olaylarını ayarlarlar). bunu yaparsanız hem yuksek maasla bi işe girersiniz hem de h1 vizesi ardından green card ve sonrasında da vatandaslık alabilirsiniz. ama uzun surer...

  şimdilik aklıma gelenler bunlar. baska sorusu olan varsa yazabilir.
 • bu değerli, adeta çölde bir yudum su gibi gelen bilgileri bizimle paylaştığı için yazan ablama teşekkürlerimi borç bildiğim rehber.

  bide yine hüsran.
 • şunları da bi inceleyin : meb, yök( yök'de sanırım asistan olma şartı var), tübitak ve fullbright hepsinin yurtdısı master doktora bursları mevcut. tübitak ve fullbright karsılıksız sanırım. yök hakkında cok bilgim yok ama sitede hersey yazıyo.

  fullbright bursu

  meb bursu veya ylsy

  yök bursu

  tübitak bursu

  mezun.com forumları
 • (bkz: #47951750)