şükela:  tümü | bugün
 • evet evet tarafından. maalesef bendenizdir.

  üst edit 2: expeditiona ne oldu diye soran arkadaşlar var. anahtarıyla birlikte new yorkta bir yere bıraktım 2 yıldır haberim yok ne olduğuyla ilgili. 25 bin kilometrelik birlikteliğimizden sonra çektiğim ve kendisini son kez gördüğüm fotoğrafı bu: https://i.hizliresim.com/5dznvr.jpg kapıda ki toza yazdığım ''bırçi'' irem'in şivesine ithafen ona taktığım lakaptır.

  üst edit: mesajlardan saydıran hayatsız arkadaşlar. öncelikle bu platformun nasıl bir yer olduğunu bana kısa zaman içinde tanıttığınız için teşekkür ederim. bu entrynin amacı ''ben amerikadayken'' olsaydı, okumaya üşeneceğiniz kadar uzun bir yazı yazmazdım takdir edersiniz ki. tamamen kendimi denemek amaçlı yazdığım bu anıda olan her detay maalesef gerçek, ve kendimin nasıl yazdığını görmek istememden ötürü ortaya koyduğum bir metindir. yaratıcıya şükür olsun ki, istediğim herhangi bir gün, dünyanın herhangi bir ülkesine gidebilirim. '' karı düşürmek'' amacıyla sözlükte dolaşan amsalakların ikinci mesajlarına hakaret döşeyeceğimi bildirir iyi ve keyifli okumalar dilerim.

  başıma gelen, çok trajik olabilecek iken şu an ortamlarda anlatacağım havalı bir hikayeye dönüşen olay. girizgahı geçmek isteyen arkadaşlar, spoiler çaktım size. aşağıda.

  gündemden uzaklaşıp okumak isterseniz buyrun efenim umarım vaktinizi çalmış olmam, orta uzunlukta bir anı bu ve kurgu değildir.

  2016 yılında eeh yeter artık 'diyip' yaz dönemini verimli geçirmek için amerika'ya gitmeye karar verdim. amacım orada olabildiğince uzun süre geçirip eğlenmek gezmek ve bir deneyim kazanmaktı. bunun hem maliyet hemde sosyalleşme açısından en uygun yolunun work and travel yapmak olduğuna karar verdim.
  liseden beridir beraber olduğum şu an bile biriyle beraber yaşadığım iki arkadaşımla konuşarak hazırlıkları yaptık.
  süreç içindeki detayları belki daha sonra (bkz: work and travel) burada anlatırım.

  fazla ayrıntı verip olaydan kopmadan ufak bir detay vermem gerekirse, sözlügün gitmek istediğim eyaleti seçmede katkısı oldu.
  (bkz: 11.22.63)

  11.22.63 dizisini izledikten sonra texas'a gitme şansına erişmem hayatın bana nadir güldüğü dönemlerden biriydi ek olarak bu diziyi tavsiye ediyorum bendeki etkisi kıta değiştirmek oldu. kendi ellerimle john f. kennedy'nin vurulduğu yolu fotoğraflamak güzel bi anı olarak kaldı. foto için : https://i.hizliresim.com/76zakl.png

  daha türkiye'den çıkmadan polislerle başım dertten kurtulmadı. aktarmalı olarak amsterdam üzerinden detroit'e, detroit'ten ise dallas'a kadar, geçtiğim tüm havalimanlarında en uzunu 5 saat olmak üzere çeşitli sebeplerden göz altına alındım.

  neyse ki güç bela dallas'a varmıştım. detroit'te ki göz altı sürecinde arkadaşlarımdan ayrı düşmüş, dallas'a tek başıma gitmek zorunda kalmıştım. şehre varır varmaz arkadaşlarımla iletişim kurup otele nasıl gelmem gerektiğini sordum. onlar çoktan varmıştı. daha otelime gidecek treni beklerken daha sonradan hapisten yeni çıktığını öğrendiğim bir adam, ve yabancı olduğumu anlayan serseri tipli bir afro-amerikanla 50 derece güneşin altında texas da bi başıma kalmış ve bir miktar para vermek zorunda kalmıştım heriflerin birine aksi takdirde cebimdeki nakit tehlikeye girecekti. sadece türkiye'den oraya ulaşana kadar ki süreç video kaydına alınsa best seller film çıkaracak kadar malzeme elde edilmişti. buradaki detayları daha sonra yazacağım. başta beni soymak isteyip, eline para verince beni diğer adamdan kollayan, bana katil olduğunu söyleyen adam için tık: https://i.hizliresim.com/vj768p.jpg

  fotoğrafı adamla kanki olmak için çektim. bi nevi göt korkusuna adama yavşıyordum. trende çok az kişi vardı ve nereye gittiğimi bilmiyordum :) ..

  olaya gelelim, ben arkadaşlarımın aksine daha macera perestim. ilerleyen zamanlarda las vegas'ta iyi bir otelde de kalacaktık fakat benim en eğlendiğim an gizlice san dieoga'da bir ormanda kamp yaptığımız gece, yahut canyon'da yıldızlara bakıp hayal kurmaktı

  zaten olay da kişiliğimden dolayı ortaya çıktı.

  bizim bir planımız vardı. work and travel normal şartlar altında 3 ay çalışmanız gereken bir program fakat biz sponsor şirketle ve amerika'da çalıştığımız şirketle konuşup iki tarafta gönülsüz de olsa işten erken ayrılacaktık. amacımız 1.5 ay çalışıp 2 ay gezmekti. ve o güne kadar her şey planladığımız doğrultuda ilerledi. 8 kişilik 2000 model ford expedition almıştık resmini her gördüğümde duygulanırım ben bu aracın bakmak isterseniz tık : https://i.hizliresim.com/m2zm1p.png

  gözüm yaşarır, içim ürperir, mutlu olurum expedition seni her gördüğümde. bonus olsun, aracı satın aldığımız adamla çektiğim snap : yutup

  dallas'ı ve texas'ı doyasıya gezip, unutamayacağım anılar biriktirdim. gençtik, ve nerede kalacağımızı düşünmeden arabamıza atlayıp kıtayı dolaşacaktık. ve bizim için işin son günü gelip çatmıştı. merak edenler için arlingtonda six flagse bağlı hurricane harbor adlı aqua park ta çalışıyorduk. gitmek isteyenlere six flags over texas, ve hurricane harboru şiddetle tavsiye ederim. hh için tık :

  işten son kez otelimize döndük ertesi gün travel için yola çıkacak idik. kaldığımız otelde türk w.t grubu vardı ve biz ayrılacağımız için akşam havuz başında oturmaya indik tüm ekip. bi nevi uğurlama olacaktı.
  bi arkadaş havuzun olduğu bölgeyi merak etmiş. ben çekmedim ama buyursun. havuz için tık: https://i.hizliresim.com/vj77rz.png
  --- spoiler ---

  ben silahlara meraklıydım ve bu başıma beklemediğim bir sonuç açtı. daha 2. haftamızdayken wal mart'ın doğa sporları bölümünde havalı tüfekler (bkz: airsoft) satıldığını gördüm ve fiyatlar türkiyedekine göre inanılmaz ucuzdu. 3 ay kullanıp atmaya değerdi. hediye olarak (bkz: red dot sight) verildiğini de görünce 1 dakika bile düşünmeden 130 dolara bebeğimi almış, texas'tan ayrılacağımız son güne kadar her gün ayni havuz başında atış yapmıştım. aynı zamanda tüfek, bize travel zamanında kendimizi korumamız için bi güvence olacaktı çunkü biliyordum kimi zaman arizona'nın bi yerinde arabada uyuyacak idik.planımız texas'tan başlayıp, batıya gitmek, batıyı hallettikten sonra chicago üzerinden new york'ta bitirmekti. nihayetinde bunu başaracaktık ama 3 kişi olmamıza rağmen sadece benimle diğer arkadaşımın şoförlük yapması yolculuğu yoracaktı ama en nihayetinde bunu başardık. 25 gün arabada uyuyup sahillerde duş aldık. biliyorum bu kısım tamamen gençliğin verdiği aptal kararlardan biri, amerika da 3 türk bir arabanın içinde uzaktan bakıldığında gerçek bir sniper görüntüsüne sahip silahla dolaşacak. şu an çok mantıksız olduğunu anlıyorum.
  tüfek için : https://i.hizliresim.com/9mlalo.png

  yaklaşık 15-20 türk, ben ve tüfeğim havuz başında eğlenirken ayni zamanda millet silahla pet şise vs. ye ateş ediyor, normal bi şekilde takılıyorduk. nispeten.. *swh kulağa halen saçma geldiğinin farkındayım, fakat inanılmaz keyifliydi. hayatta kalmamızı sağlayan faktör ise silahın o an bende olmaması olacaktı. tüfek arkadaşımda idi hava normal bir yaz akşamı gibi, keyifler ise fazla güzeldi. otel ''l'' şeklindeydi ve arka tarafa yani bizim olduğumuz yere açılan 3 kapı ve 2 arka yol vardı. tüfeği tutan arkadaşım bi şeye nişan almış beklerken etrafımızın 20-30 kişilik ekip tarafından sarıldığını bilmiyorduk. evet birisi silahı gerçek sanıp ihbarda bulunmuştu. yaklaşık 3 saniye içinde ağır silahlı adamlar otelin arka çıkış kapılarını vurup silahlarının ışıkları kör edici şekilde açıkken üzerimize gelmeye başladi. yaklaşık 1.5 metre çapında ki her yere gizlenmişler, etraftaki hiç birimiz ise fark etmemiştik bunu. aramıza bi stun grenade atmadıkları kaldı conilerin.
  silahı tutan ahmet eğer sese doğru silahla dönse polisler o an vuracağını söyledi daha sonra bana. etrafımızdaki ağaçların arkasına gizlenmiş polisler namluları doğrultup açığa çıktı olayı hemen anlayıp derdimi anlatmak için ayağa kalktığımda silahlar bana doğrultulmuş çıglıklar esnasında bana ne dediklerini anlamaya çalışıp hayatta kalma iç güdümle yere atlamıştım. hiçbir şey umurlarında değildi timin, şeffaf polimer şarjörlerinde ki 7.62 lik kurşunları gördüğümde tek düşündüğüm umarım gürültü sırasında kimse vurulmamıştırdan başka bisi değildi. yere yatırıldık, zaten kendi ana dillerini zor konuşan türkler dillerini yutmuş, olayın suçlusu olarak ve nispeten iyi ingilizcesi olan benimde konuşmama o an izin verilmiyordu.
  bu arada yerdeyken yanımda yatan irem diye bi kızın sessizce mym senin a*ina koyayım demesi bana edilen en hakli küfürlerden biriydi.. her ne kadar it's just an immitation it's a bb gun desemde ekipler shut the fuck up stay your head down dan başka bir şey demiyordu. sordukları tek bir soru vardı: başka silah var mı ? yerdeki silahı eline almadilar bile uzaktan incelediler. guvenligi sagladiktan sonra ellerimiz basimizda 20 turk yerde yatarken eski toprak oldugunu dusundugum 45 yaslarindaki polis, elindeki hayvani carbine tufegi gosterip benim tufegimide diger eline aldi. 130 dolarlik bebegim çaktırmiyodu bile imitasyon oldugunu yanindaki ölüm makinesine rağmen. demirbaşta ayni şeyi söyleyince sevinmemem gerektiğini anladım.. silahın kimin olduğunu sordu ve benim konuşmama izin verildi. konuşurken ellerimle yaptığımm mimikler bile o an silahlarının safe ini açmalarına yeniden sebep oldu. yeniden diyorum çünkü tim otele ön kapıdan giriş yapmış, resepsiyonda ki herkesi yere yatırmış ve mermileri namlularına sürdüğünü orada bulunan diğer türk elemanlar görmüş.
  2 tane de kadin polis vardi ve onlarda ellerinde teaserlari bana dogrultup ellerimi yukarda tutarak konusmami istediler. dedigim tek bi sey vardi, oda mk ben bunu wal-marttan aldim bu gercek degil her yerde satiliyordu. etrafimda kar maskeli ekiplerin korkutucu duruslari o an sag olduguma sevindiremedi bile. adrenalin salgisindan ellerimi tutmak zor gelmeye baslamisti. demir bas agzindan kopukler cikararak bagiriyor ve geldigimiz yerin ortadogu oldugunu ulkenizde savas oldugunu bilmiyormusunuz diyerek asagilamala ve saldirganlik iceren laflar ediyordu. dedigi laflar umrumda degildi o an dusundugum tek bisey vardi oda kac ay hapis yatarimdi.ki bir diger sanssizligimiz olaydan 2 gun once dallasta 6 polisin sniper atesiyle oldurulmesi ve ekiplerin teyakkuzda olmasi boyle kati davranmalarina sebep oldu. beni ve diger 2 arkadasimi aldilar digerlerini biraktilar. odamiz arandi ve daha sonra sadece benim polislerle gitmem istendi hic bisey soylenmeden. odamizin aranmasi beni epey germisti cunki silahin durbun kalibrasyonunu odada yapmiş, test etmek icinde kapinin cam deligine nisan alip tam ortasindan vurmustuk. deligin icinde silahin mermisi hala duruyor olmali.. buna ek olarak laptopumda odadaydi, eger onu inceleselerdi sanirim su an 15 dk lik hava dolasiminda capraz kogusla olan kavgadan kacmaya calisiyor olacaktim cunki o siralar sozlukte bir yigin bomba işid ve bilimum gore goruntuler yayinlaniyordu, ve ben arama gecmisimi silen birisi degildim..
  otelin onune gittigimde 6 araç ve bir ozel kuvvet otosu vardi. filmlerdeki gibi almislardi beni otomobile ve o an korkudan daha çok sapkın bi zevk aliyordum acikcasi.. beni tutuklamayacaklarini ama az once benim yuzumden 4-5 kisinin vurulabilecegini soyledigi bi konusma yapti ki o an gercekten sansli hissettim. arkadasimin sese dogru sadece kafasiyla donmesi hem onun canini hemde benim kaderimi degistirdi. hayat iste boyle sadece 3 saniyede yasantinizin degisme ihtimali var. pasaportu elime verip gitmeme izin verdiler fakat olay coktan turkiyedeki ve araci sponsor sirkete ulastigindan travel hayallerimiz suya dusme riskine girmisti.. aractan ayrilmadan once silahima dogal olarak el koydular, legal oldugu halde silahi istememin absurt kacacagini bildigimden sadece red dotu alabilirmiyim ustundeki dedigimde polisin yuzundeki ifade iremin senin a*ina koyayim mym sinden sonra aldigim en hakli ikinci tepkiydi :) ...

  --- spoiler ---

  vakit ayıranlara teşekkürler kim bilir belki daha sonra new jersey de pide dükkanı olan (bkz: picnic cafe) karadenizli abiye arabamı satmaya çalışma hikayemi de yazarım.. hayatınızda hiç ingilizce-lazca bir dil duymadığınıza eminim*

  bu arada wat yapmayı düşünen, hali hazırda kaydını tamamlamış birileri varsa soru sormaktan çekinmesin. şirket, bizim bu zamana kadar ki gördükleri en çılgın öğrenciler olduğumuzu söyler hala.

  mevzunun geçtiği otel için tık

  not: boş olan resim şeysilerini daha sonra eklemeyi düşünüyorum, bulmaya üşendim.

  edit: @horlayan balik uyardı, diyor ki mermiler 7.62 değil 5.56 olabilir. doğru olma ihtimali yüksek, ama şeffaf şarjörün içinde üzerinize bir silah doğrultuğunda aradaki 2.06 fark gerçekten önemsiz..*
  edit2: bir çaylak arkadaş şu linki bırakmış. güldürdü cia vs boklu hesap bende bilmiyorum dostum bastılar işte..
  edit3: "walmarttan silah alıp havuz başında ateş açan orospu çocuğu" yok amk rpg'yle beyaz sarayı bastım. algına tüküreyim yavşak.
  edit4: havuz eklendi.
 • virginia'da bir baska wat tayfasiyla benzerine tanik oldugum olay.

  salak bir arkadasimizin guresirken (evet 2 tane guresci izbandut arkadasimiz vardi adanali) odasindaki telefonun 911 tusuna yanlislikla basmasi ve polislerin arka plandaki sesleri duyarak 3 ekip arabasiyla "tehlikeli" bir olayi onlemek icin silahlar elde ortama dalmasiyla uyanmistik koli koli gomdugumuz corona extra'nin etkisinden.

  isin garip yani ise 3 polis arabasina 2 ambulans, 1 itfaiye aracinin eslik etmesi. biz de sesleri falan duyup "noluyor acaba hahaha amk yaniyor memleket" diye tasak geciyorduk.

  megerse bize gelmisler :(

  not: entry biraz dusuk olmus ama toparlayamiyorum.
 • "olay amerika'da geçiyor..."
 • walmart’tan tüfek alıp havuzbaşında ateş açan katıksız bir orospu çocuğunun utanacağı yere ilgi çekmek için anlattığı sikindirik hikaye. umarım adını kaydetmişlerdir de bir daha amerika’ya giremezsin allahın barzosu.
 • hahahaha olum, diyorlardı fakat inanmıyordum. karşımda bir anda beyefendi kesilecek hayatsızların fütursuzca sövmelerine bakın hele. içeriği beğenmeyebilirsin, ki ayrıca eğer okusaydın yaptığımın salaklık olduğunu anladığımı dahi belirtmiştim. sinirinden öl geber lan, hiçbir zaman mutlu olamayacaksın moruk.
 • bir arkadaşım vardı beraber bir kaza yaptık araba kaydı yolun kenarında takılı kaldık aşağısıda 1.5 mt falan şarampoldü. ikimizden ayrı ayrı dinleyen hikayeyi bir arkadaşım heyacanlı heyecanlı geçmiş olsun falan dedi ne olmuş dedim meğer yolda 3 tam tur spin atıp yan dönüp 20 mt lik uçurumda asılı kalmışız hızımızda 140-150 imiş bende orada öğrendim. sesimi çıkartmadım yolun fotoğrafını gösterdim fantazi kuran arkadaşı da bozmadım. ha bu arada izbandut gibi kamyon şöförü falan da ben görmemişim sadece 3 tane pazarcı arabayı iteleyerek çıkarmıştık yola devam ettik. vay aq ne hayal gücü.