şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
  • en değerli şeyin insan hayatı olduğunu gösterir. değerli olan şey pahalı değil midir?

burda en çok araba pahalı mesela. ilaçlar oldukça ucuz, abd ile kıyaslarsan diş tedavisi zart zurt daha ucuz. ama araba olsun, elektronik eşya olsun hep pahalı.

bunun iki sebebi var. birincisi burda verilen sağlık hizmeti hakikaten para etmez. o yüzden değersiz ve ucuz. ikincisi orda en değerli şey hakikaten sağlık. bu yüzden pahalı.
  • normal doğum 15 bin dolar mesela. yani kadın ıkınıp bebeği kendi çıkartıyor bi de üstüne 15 bin dolar ödüyor.
  • almanya'da ayda 100 euro verirdin, dişini bile yaparlardı. şimdi dişçi için 10 euro alıyorlar sanırım. hehe dişini gene yapıyorlar. diğer hizmetler sınırsız.

edit: küçük kanacke ;)
  • işte tam da bu yüzden dönem arkadaşlarımın büyük çoğunluğu usmle kasıp amerika'da hekimlik yapmak istiyor. hatta hocalar da tus'tan önce mutlaka denememizi, türkiye'de her şeyin daha da kötüye gittiğini söylüyor. amerika'da hekimlerin büyük çoğunluğunu göçmen hekimler yani img(international medical graduate) 'ler oluşturuyor.

biz memleketimizde vatandaşlarımıza uygun şartlarda sağlık hizmeti götürmeyi delicesine isterken ilk olarak hastalar kendilerini el üstünde tutan, sağlık çalışanının amına koyan bu sistemde bile sağlık çalışanlarına köpek gibi davranıyor. sözlükte bile doktorun aldığı maaştan tutun, yediği dayağa kadar neler söyleniyor neler...

devlet de sağlık çalışanını yeterince korumuyor. sonuçta iyi hizmet veren hekimler ya amerika'daki sistemin minyatürleri olan özel hastanelere kayıyor ya da amerika'da ihtisas yapıp orada hekimlik yapıyor.

peki sen hekim olsan neyi seçerdin ?
    türkiye' de uzman olup yıllık max 50-60 bin dolar + berbat bir muamele + berbat çalışma koşullarını mı yoksa amerika'da uzman olup yıllık minimum 320 bin dolar + hekime saygı + seni koruyup kollayan yasaları mı ?
  • videoyu izlemedim ama şöyle bir bilgi vereyim. yabancı bir misafirimi grip nedeniyle türkiye'de devlet hastanesine götürdüğümde 600 mü 700 mü ne lira para istemişlerdi. bundan yaklaşık 4-5 yıl önce. yani olay sosyal güvence ve vatandaşlıkla ilgili olabilir.
  • paran varsa amerikanın sağlık sistemi en iyi sistemdir. dünyadaki en iyi doktorları ve hastaneleri bulursun. ama paran yoksa küba bile daha iyidir çünkü sağlık hizmeti alabilmen imkansıza yakındır.

hatta bazı parası olmayan hastalar bazen igne iplikle kendi yaralarına vs dikiş atıyorlar.

cok merak eden (bkz: sicko) yu izlesin.

not: karşılaştırma acısından, 10 gün önce benimde 2 kulagım tıkandı. bir özel hastaneye gittim. tekine ince aletlerle 10 - 15 dk kadar ugrastı kulak zarına yapısmıs böyle su vs de basmadı yapan doktorda doçent denk geldi verdiğim ücret 15 tl oda sgk katkı payı. tamam bende özel saglık sigortası var ama o olmasa maksimum 80 tl tutardı.
    tamam hükümeti eleştiriyoruz zibil gibi boktan onlarca yanlısı var ama, amerikadaki sağlık sektörünün fiyatlarıyla bizimkini karşılaştırmak büyük vicdansızlık.

amerikanın diğer boktan yanı da eğitimdir oda feci pahalıdır.
  • türkiye'yi acımasızca eleştiririm, özellikle vergi ve alım gücü konusunda. ama iş sağlık hizmet ücretleri olunca objektif değerlendirmek gerekiyor.

bi kere bilmeyen bik bik konuşmasın, komik oluyor. gerçekten de sağlık kuzey amerika'da çok büyük problem. çünkü kimse senin sağlıklı olmanı siklemez, olay profesyonel bir sektördür, sen hasta değil müşterisindir. amerika'da sigortasız hastaneye düşeceğine ölsen daha hayırlı olur. kanada bu durumu yumuşatmaya çalışmıştır, bu sefer de kağıt üzerinde ücretsiz hizmetler olsa da asla göremezsin o doktorları, ölmek üzere değilsen. dolayısıyla mr çekmek için ya 8 ay bekleyeceksin ya özele 4 haneli ücret vereceksin dolar bazında.

benim tanıdığım biri ameliyat öncesi acil mr ihtiyacı duyduğu için mr a bin dolar üzeri bir meblağ ödedi. ben de araştırdım ve buldum ki türkiye'ye gidiş dönüş bilet alsan, gittiğinde türkiye'deki hastanede parasıyla sigortasız mr çeksen aynı oraya geliyor.

ameliyat olmam gerektiğinde de o beğenmediğim türkiye'ye gelip oldum. yoksa hala sakat bacakla ameliyat günü bekliyor olacaktım, çünkü 2-3 yıl sürüyor. alternatifi ise özelde parayla olmak, o da yüz bin liranın üzerinde tutuyor rahatça.
  • ben turkiyeden siktir olup gittim yillar once dayanamayip. ama simdi yigidi oldur hakkini yeme. burada saglik sistemi cidden akil disi. eger sigortaniz yoksa ( calismiyorsaniz obama care otomatik olarak geciyorsunuz o da pek bisey karsilamiyor) sictiniz. acil servise gittiginizde en az 4(dort) saat bekliyorsunuz. ha olmek uzereyseniz aliyorlar hemen orasi ayri ama dedigim gibi en az 4 saat. diyelim ki rontgen, emar vs cektireceksiniz. once primary doktorunudan randevu aliyorsunuz. o size bakiyor, hmm bu adamin emara ihtiyaci var diyerekten sizi emar icin refer ediyor hastaneye. tabi verilen gun yarin olmuyor en az 2 hafta sonrasina gun buluyorsunuz. evet erkene yaptirabilirsiniz 5-10 bin dolar vererek istiyorsaniz. turkiyede durum nasil bilmiyorum. ama bundan daha igrenc olamaz sanirim. ambulans cagirdiniz diyelim. 2 bin dolardan basliyor taksimetre 150 metre otedeki hastaneye. hersey recete ile satiliyor. kas gevsetici bile recete ile. eczaneden alamiyorsunuz. zaten eczane de yok. cvs, wallgreens gibi tekellesmis buyuk yerlerden aliniyor sadece. dedigim gibi calisiyorsaniz sirketinizin size yaptigi saglik sigortasi oluyor, ona ayda kucuk para oduyorsunuz ve buyuk kapsamda sigorta sizi kapsiyor.

1 ay once turkiyedeydim ve gelmisken saglik testinden gectim nasil olsa cok ucuz ve bekleme derdi yok diye. saglik ocaginda kan verdim, her turlu teste girip ciktim sonunda cok komik para odeyerek aldim raporumu.

turkiyede buyuk sehirlerde bu dedigim sey biraz daha zaman alabilir ama genel olarak saglik sektoru amerikadan daha iyi. hem de cok daha iyi.

amerikali arkadasim icin fiyat sormustum turkiyede. benim sigortasiz olarak odedigim bedelden 3 kat daha fazlaydi. o da heralde amerika fiyatinin 100 de biri eder sanirim.
  • paraniz varsa dahi amerika'daki saglik sistemi iyi degildir, bakmayiniz oyle diyenlere.

sigortasiz yasam zehirdir amerika'da. sigorta da kalburustu birseyler istiyorsaniz (adam gibi ppo, dental care, vision falan) dunyanin masrafi tutar, ustune bir de 'deductible' denen masrafiniz cikar. o yuzden en iyi sigortalara sahip insanlar bile ciddi surette hasta olmadikca hastanelere pek ugramaz buralarda.

hatta bunun bir adim ilerisine gidip acil olmayan butun prosedurleri meksika'da yapan tayfa da mevcuttur. misal california'dan tijuana'ya ya da mexico city'ye ciddi ciddi bir saglik turizmi trendi git gide yukselmektedir.

ilac fiyatlari da sacma sapan yuksektir bu arada. onun sebebi ise devletin sizin icin pazarlik yapmiyor olmasidir. kisa bir google aramasi ile hindistan ve amerika arasinda ayni ilacin bazen bire dortyuz kat farkli fiyatlandirildigini gormek mumkundur misal.
  • turkiye cumhriyeti,turkluk,islam degerlerini asagilayan,hakaret eden giriler olmadigi icin favlar, bahsedilen icerikte ki girileri oven giriler olmamis konu basligi altinda.

amerika saglik sistemi ;

eger bacagin tedavisi,bacagi kesmekten daha pahaliya geliyorsa, bacagi kes der sigorta sirketi.
    gercektir bu olay.
90 entry daha