şükela:  tümü | bugün
 • buna şaşırdıysanız daha şaşırtıcı bir şey diyeyim,
  türkiyede muhasebecisiz şirket işi imkansız gibi. o kadar karışık bürokrasi var ki.

  muhasebeciler bile tam kavrayamıyor hatta.

  abdde ise geliriniz yıl sonu siz 3 dakkada beyan ediyorsunuz. muhasebe falan yok. tertemiz mis. öyle aylık damga vergisi yok bağkur yok sgk yok bi de onun stopajı zart zurt yok.
 • kanka maviler benim bana saldırma
 • amerikan vatandasligi ya da green cardla alakali olmayan eylemdir. vergi avantajlari ve kanunlar goz onune alindiginda sirket kuran girisimcilerin ve yatirimcilarin en cok tercih ettigi eyalet delaware'dir. ancak bu demek degildir ki sirketiniz o eylaette olmak zorunda. farkli turleri barindiran ancak en cok tercih edilen turu olan c corp (inc) sirkettir. ınternetten dahi kurulabilmektedir. turkiyenin aksine eger is yapmiyorsaniz vergi odemezsiniz. kurdugunuz sirket belirli bir yatirim ve calisan sayisina ulasmadan size h1b vizesi saglamaz. kendinizi calisan olarak recruit etmeniz durumunda ancak vize alabilirsiniz. ancak yatirimci vizesi de kullanilabilir.

  sirket kurmak icin orada olmak zorunda olmamanin ve vatandaslik zorunlulugu olmamasinin en onemli sebebi vergi kacakciligini onlemek ve usulune uygun ticarete zemin hazirlamaktir.
 • kurmadan once iyi arastirilmasi gereken bir konu oldugunu dusunuyorum ve bu konuda ilk olarak bazı yazıları kurulum düşünenler icin paylaşmakta fayda var.
  ılk olarak birçok genel soruya cevap veren su yazi : https://medium.com/…kada-şirket-kurmak-5b500d8a6ed8

  ayni zamanda şirket kurulusundan sonra 2017'den sonra değişen abd vergi yasalarına da bakmak lazım. onceleri gerekmiyorken simdi herkesin vergi kimlik numarası gibi numaralar da alması gerekiyor. bu konuda https://corp.delaware.gov/agents/ buradan bu isi yapmaya yetkili firmaları görebilirsiniz. ayni zamanda ilk ve tek olan turk bir firma'da "s" harfinde social enterprises olarak mevcut.

  bu yetkili acenteler listesinde calisacaginiz kisinin adi yoksa isiniz zor demektir. şirket kurmak oldukca basit ve sonrasında online merchant hesaplarına başvurabilirsiniz.
 • tekne'niz varsa 100 usd'ye şirket kurup usa bayrağını alıyorsunuz ve mazot yarı yarıya indirimli.
 • çok az evrak ile basit şekilde kurulabilen ticari yapıdır. bu konuda bilgi almak isteyenler yeşillendirebilir.
 • şirket açma işini iyi yapmadan önce güzelce bir araştırma şart.

  yapacağınız işe, hacmine göre değişir bu durum. amerika her zaman sizin için avantajlı olmayabilir. belki ilk açılışta avantajlar sunar ama para kazanmaya başladığınız zaman deli dehşet vergiler ödemeye başlayabilirsiniz. birçok hayal böyle suya düşüyor. aman dikkatli olun.

  şu anda vergi avantajı sağlayan güzel bir alternatif endonezya. jakarta'yı düşünebilirsiniz.
  şirketler her zaman büyük vergi yüklerinden kaçmak için para transferleri, alt firmalar kurmak gibi taklalar atarlar. ama dediğim gibi, bu işin şeklinde göre değişkenlik gösterir. siz de o şekilde yapabilirsiniz.
 • amerikada kurulan sirket ile internet sitesi üzerinde türkiyeye fatura kesilirse vergilendirme nasıl olur?

  diyelim ki amerikada sirketi kurduk, burada hsbcde kurumsal bir hesap actık. internet üzerinden türkiyedeki bir müsteriye hizmet verdik ve parayı paypal ile amerikadaki hesaba aldık. sonra türkiyedeki hsbcye aktardık. vergi olacak mı?

  türkiyedeki müsteriye kdv haric mi fatura kesilmesi gerekiyor?
 • amerika'da şirket kurmak ortalama 10 dakikalık bir form doldurma ya da faks çekme ile hallolabilen bir şey. birçok abd merkezli site bu isi 150 dolarla 500 dolar arasında yapıyor. ornegin şirketinizi 170 dolara buradan kurabilirsiniz.

  söyle bir yanlış algı var, şirket kurunca vergi oduyorsunuz ve vergi formlarını doldurmak şirket kurmaktan daha pahalıya gelebiliyor. öyle değil aslında.
 • türkiye'de 2 yıllık limited şirketi olan biri olarak abd'de şirketimizin şubesini açmak için abd'de önce şirket mi kuruluyor yoksa türkiye'den şube açma başvurusu mu yapıyoruz? yardımcı olabilecek biri varsa herkes faydalanır diye düşünüyorum.