şükela:  tümü | bugün
 • sosyalist devrim'in henüz abd'de gerçekleşmemiş olmasıdır.

  sosyalist devrim gerçekleşmeden sosyalizm uygulanamaz.
 • (bkz: tesis yok)
 • yeterince sosyal olduklarındnadır.

  adamlar her gün dışarda. (ne alaka lan)
 • doğrusunu söylemek gerekirse gerek olmamasından kaynaklanıyor... en temel sebep bu.

  amerika'nın hüviyeti çok değişti.... dünyanın hüviyeti çok değişti... paslı kuşağın* geçmiş liderliğini bugün silikon vadisi* üstlenmiş durumda... buradaki şirketler çalışanlarına büyük yükler bindirip onları fiziksel olarak çürüten, emen şirketler değiller.

  kısaca ortada işçi sınıfı diye bir şey kalmadı... amerika, işçilerini kendi bünyesinde değil çin'de çalıştırıyor. çin ise sözde kendi yarattıkları garabet sosyalizmle kitleleri daha beter baskılamış durumda.

  amerika için sosyalizm bir anlam ifade etmiyor ki etmemesi de normal!

  bu arada bir algı yanlışını da belirtmek icap eder; sosyalizm, komünizm, xizm bunlar sadece isim... her -izmin ortaya koyduğu bir doktrin var, ekonomik model var ve hiçbirinin amacı insanları kötü bir hayat içinde yaşatmak değil. zaten amaç insanları olduğundan daha kötü yaşatmak olsa bu -izmler yaşayamaz.

  amerikalılar en azından dünyanın bu köşesinden bakıldığında gayet mutlu ve iyi yaşıyorlar. dünya amerika'nın etrafında dönüyor... işler iyi giderken kimse sistemi değiştirmek istemez.

  kısaca amerika için sosyalizme gerek yok!
 • evrim olmadan "kalıcı" devrim olmayacağı için, doğrudan "sosyalizmin uygulanamama sebepleri" şeklinde incelenmesi gereken sebepler.. (bkz: komunizm/@oci)

  edit; kalıcı
 • devrimle gelen sosyalizm, devrimle gider.

  işçi, köylü, memur, işsiz, güçsüz, fakir, sömürülen alt sınıfların kısaca emeği sömürülüp insani olmayan şartlarda üç kuruşa bir ömür geçiren yüzde 95'lik çoğunluğun birleşip devrim yapması bekleniyor. genelde tek bir cemiyet etrafında toplanan paraları ve kaynakları toplum geneline adilane bir şekilde yaymaları kurgulanıyor. bunun için ön koşul devrim deniyor. elbette marx gibi bin yılda bir gelen bir dehadan daha iyi bilme şansım yok. kendisi benden bin kat daha gelişmiş bir insanoğludur ama eğer devrim olacaktı ise bugüne kadar olurdu demek de benim yorumum olsun. sovyetlerin ya da çin'in, yugoslavya'nın yaptığı devrimler yine gizliden veya açıktan başka devrimlerle tuzbuz oldu.

  muhakkak ki bir idari yöntem olarak sosyalizm ve ademi merkezcil ekonomi uygulaması olarak sosyalist ekonomi bugüne kadar varolmuş fikirlerin içinde en kutsalı, en adili, en insanisidir. ancak devrimle gelen sosyalizmin otoriter diktatoryalara ya da parti devletlerine dönüşmesi sonucu bu uygulamalar kendilerine atadığımız kutsiyet derecesinde ifa edilememektedir. bunun sebebi yine bireylerin kalitesi sonucuna ulaştırmaktadır bizi.

  sosyalizmin ateşi öyle veya böyle birgün elbet bu dünyayı ısıtacaktır. buna ne birleşen işçiler, ne köylüler, ne de fakirlikten ölmek üzere olan büyük yığınlar sebep olacaktır. buna sebep olabilecek tek güç 2000 yılı itibari ile aktif bir şekilde başlayan teknoloji ve bilim devriminden başka birşey değildir. teknoloji ve bilim ve bilgiye ulaşmadaki kolaylık, fikirlerin ışık hızı ile yolculuk etmesi vs. yeni nesillerin zihnini açacak, mentalitesini değiştirecek, onları kapitalist ve liberal düzenlerin ne kadar boktan olduğu sonucuna ulaştıracaktır. özellikle her devirde ilelemeye ve çağdaşlaşmaya ayak bağı omuş köylü sınıfın şehirleşme ile toplum demografisisinden silinişi de sosyalizm sürecini hızlandıracaktır. buna kapitalizmin zaruri olarak yapmaya devam ettiği küresel kültür emperyalizmi ve bunun sonucunda din olgusunun toplumdan tasfiyesini de ekledik mi sonuç muhakkak sosyalizm olacaktır.

  amerika'nın sosyalist olması demek tüm dünyanın sosyalist olması demektir. bu nedenle ne zaman olur bilmiyorum ama bu dünyada gerçek sosyalizm uygulanacaksa eğer bu ilk amerika ve avrupa'da olacak ve dünyanın kalanına buralardan yayılacaktır. bugün sosyalistçilik oynayan devletlere bakmayın siz onlar bizatihi krallık olurlar aslında. arabistanda krallık için dinin kullanılması gibi o devletlerde de iktidar için sosyalizm kullanılıyor altüstü.

  gerçek sosyalizm zihni açılmış yeni nesiller eşliğinde gelecek, dünyaya huzur ve dinginlik getirecek.

  ne devrimle ne silahla.

  sadece bilinç ve irade ile.
 • türkiye'de sosyalizmin tutmama sebepleri başlığındaki şu girimde de paylaşmıştım. (bkz: #40644555) demiş ki john steinbeck:

  "socialism never took root in america because the poor there see themselves not as an exploited proletariat but as temporarily embarrassed millionaires."

  yani:

  "sosyalizm amerika da kök salamadı çünkü oradaki yoksullar kendilerini sömürülen proletarya olarak değil, geçici olarak sıkıntıdaki milyonerler olarak görüyor."

  cem yılmaz'ın 2008 tarihli gösterisinde anlattığı şu gözünün feri gitmiş adam var ya. hani, "sonraki yaşamında kralsın be oğlum!" diye avutulan. dini ve sosyal sömürüler aslında ne kadar da aynı şey, değil mi? ikisi de "uçak düşmüyor, türbülansa girdin." prensibiyle çalışıyor. "evladım, sömürülmüyorsun, sallantıdasın."
 • (bkz: ayn rand)
 • (bkz: ferris bueller's day off)

  ferris: i do have a test today, that wasn't bullshit. it's on european socialism. i mean, really, what's the point? i'm not european. i don't plan on being european. so who gives a crap if they're socialists? they could be fascist anarchists, it still doesn't change the fact that i don't own a car.

  not that i condone fascism, or any -ism for that matter. -ism's in my opinion are not good. a person should not believe in an -ism, he should believe in himself. i quote john lennon, "i don't believe in the beatles, i just believe in me." good point there. after all, he was the walrus. i could be the walrus and i'd still have to bum rides off of people.

  (bkz: individüalizm)

  not: konu ciddi siyasi meseleler olunca her zaman 80'lerin gençlik filmlerini esas alırım*