şükela:  tümü | bugün
 • tıpta uzmanlığın amerika'da yapılmasıdır. yapabilmek için geçmek gereken sınav, 3 aşamalı usmle sınavıdır. ayrıca toeflvb. bir dil sınavına girmek gerekmemektedir.

  dahiliye (internal medicine) en img friendly(yabancıları* kolay alan) bölümdür. 2005 yılı verilerine göre, abd'deki tüm dahiliye uzmanlarının %51'i imigrant(yabancı)tır. ancak şöyle bir durum da söz konusudur ki dahiliye uzmanlığı abd'de 3 yıl sürmektedir. oysa türkiye'de aynı uzmanlık 5 yıl sürmekte ve dolayısıyla yök'ün uzmanlığınızı tanımama durumu söz konusu olmaktadır. ancak bir üst uzmanlık yapıldığında ,yani aslında 2 uzmanlığınız olduğu halde, türkiye'de tek uzmanlık sayılması söz konusudur. yök'ün esas kriteri yapılan yıl sayısıdır.

  bütün uzmanlıklarda bu durum söz konusu değildir, uzmanlığa karar vermeden önce araştırılması -eğer türkiye'ye dönmek düşünülüyorsa- oldukça önem taşımaktadır. örneğin psikiyatri uzmanlığı, türkiye'de tanınmaktadır.

  usmle sınavının ilk iki aşamasını geçtikten sonra hastanelere match olmak için başvurma hakkınız bulunsa da çoğu hastane, usmle'nin 3. stepini de geçmiş olma şartı arar. 3. aşamayı hallettikten sonra vize almanız da kolaylaşacaktır.

  kirtok forumda alice08, su aralar new york'ta pediatri stajı yapmakta ve forumda cok daha ayrıntılı bilgiler vermektedir. ayrıca yine bu aşamaları geçmiş biri olarak camsarim ve canyurt da öncelikle okunması gereken yazarlardandır.

  çok daha ayrıntılı bilgi için:

  http://www.kirtok.com/forum/about311.html
 • okula eğitim için para ödenmemektedir. aynen türkiye'de tusu kazanmış gibi olunmakta ve uzman oluncaya kadar belli bir maaş alınmaktadır. (maaşlar eyaletlere göre değişmekte new york'ta yeni başlayan asistan maaşı, 5000 dolara kadar çıkmaktadır.) uzman olduktan sonra en düşük yıllık 110bin dolar (internal medicine, pediatri, aile hekimliği), en yüksek 850bin dolar (kardiyovasküler cerrahi) alınmaktadır.
 • hastanelerde doktorların 24 saatten fazla çalıştırılmaları yasaktır.
 • usml adlı sınava girilmesiyle yapılabilecek uzmanlıktir. ayrıca bu sınavın aşamalarından biri amerikada yapılmaktadır. oraya gitmeniz gerekmekte.
 • 2 yıllık sınav + staj/observership/research + match dönemi sonunda mümkün olan hadise. yorucu olsa gerek; ve bu 2 yılın sadece sınav+match maliyeti 10 bin dolara yaklaşmakta yani epey para da lazım.

  cerrahi yapmak istemeyen (psikiatri, dahiliye, çocuk vs isteyen) doktorların denemesi gereken bir süreç.
 • koskoca sözlülte yurtdışı eğitimidir stajıdır tonla bilgi varken tıpta yurdışı uzmanlığın bu kadar geri kalması çok üzücü. staj vs süreli eğitimler için bile bilgi yok tıp için
  bilgili arkadaşlarımız lütfen kendini esirgemesin bu işi ciddi düşünenlere yardımcı olsun yani bizlere :)
 • o kadar da heveslenilmemesi gereken intörn ıslak rüyası (bkz: tünelin ucu bombok bir yere çıktı).
 • hacı anlat bakalım nasıl oluyor bu işler?

  anlatsa biri zaten vazgeçicen aslanım.

  gir şu başlığa bir bak.
  (bkz: usmle)

  sonra usmle step 1, residency match vs yaz google'a. youtube'a gir residency programs in usa yaz. bir sürü program direktörü mülakat vermiş süreçle ilgili. facebook'ta usmle grupları var. yani ararsan her şey var.

  elinin altında internet gibi muazzam ucu bucağı olmayan bir bilgi kaynağı varken, bilgisi olanlar yeşillendirsin diyen kızıl götlü tıpçı kardeşlerim boşuna zahmet etmesinler.

  süreci yabancı kaynaklardan araştırmaktan aciz bir insan bu süreçteki gudik prosedürlerle başa çıkamaz. çünkü zaten çoğu türk'ün adamakıllı bilgisi yok. ya da daha kötüsü biliyorum zannediyor seni yanlış yönlendiriyor. herifçioğlunun biri tus gibi istediğin kadar girebilirsin steplere diye iddaalaşmıştı benimle mesela. gidebilmiş olanların da sizle uğraşacak vakti yok. bu işin asıl bilgi kaynağı hintliler, çinliler vs. her türlü süreci en boktan ayrıntısına kadar biliyor adamlar. gir forumlarda facebook gruplarında istemediğin kadar bilgi var. ama ingiliççe diyosan... bilemiyorum altan..