şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu kara oğlanlar ikinci sınıf vatandaş değil mi bu özgürlükler ülkesinde. evet.

polis bunları sorgusuz sualsiz sokak ortasında vuruyor mu. evet.

eğitimsiz ve cahil bırakılmışlar mı. evet.

devlet bunların pek çoğunun sağlık giderlerini bile karşılamıyor değil mi. evet.

hey benim güzel zenci kardeşlerim. neden silahlanıp devletinize saldırmıyorusunuz. devlet size bakıyor mu? neden hendek kazıp binlerce insanın ölmesine neden olmuyorsunuz. yoksa siz barış istemiyor musunuz. barış kelebeği değil misiniz. faşist misiniz yoksa. özgürlük sikinizde değil mi.

amerika'yı bitirmenin tek yolu ikiye bölüp halkı birbirine kırdırmaktır.

edit:bu entrynin neresinde siyahiler tarihte mücadele etmedi diyor eylem yapmadılar diyor sayın amuğa koyduklarım. mücadele var ama silahlanıp amerikan ordusuyla savaşa girmek hendek kazmak yok.

şu an zenciler ikinci sınıf vatandaş mı? polis bunları öldürüyor mu? eğitimsiz ve cahiller mi?

bilmem kaç tarihinde direnmişler. şu an neden kabul ediyorlar diyorum.

edit: gelen özel mesajlardan bu sözlükte iki tip sik kafalı insan modeli olduğunu görüyorum.

1) kürt davasını savunmak sana mı kaldı cahil herif modundakiler. bu entrynin neresi kürt davasını savunuyor.

2) zencilere hakaret ettiğim ve ırkçılık yaptığımı söyleyip sövenler. ırkçılık budünyadaki en nefret ettiğim şeydir. binlerce entry yazdım. açıp bakabilirsiniz ırkçı olsam altı bin entry içinde mutlaka bir iki tane olurdu.

genel anlamda okuduğunu anlayıp küfür edenlere laf sokanlara itirazım yok.

hadi şimdi hayırlı tıraşlar.
  • 1955–1977
    1958: battle of hayes pond (maxton, north carolina)
    1962: ole miss riot, oxford, mississippi
    1963: birmingham riot of 1963, birmingham, alabama
    1963: cambridge riot of 1963 (cambridge, maryland)
    1963: lexington riot, lexington, north carolina [27]
    1964: harlem riot of 1964 (harlem neighborhood, manhattan, new york city)
    1964: rochester riot (rochester, new york)
    1964: philadelphia 1964 race riot (north philadelphia section of philadelphia, pennsylvania)
    1965: watts riots (watts neighborhood, los angeles, california)
    1966: division street riots (humboldt park neighborhood, chicago, ıllinois)
    1966: hough riots (hough community, cleveland, ohio)
    1966: north omaha, nebraska (north omaha community, omaha, nebraska)
    long hot summer of 1967
    1967: roxbury riots, (boston, massachusetts)
    1967: tampa riots, (tampa, florida)
    1967: texas southern university riot (houston, texas)
    1967: 1967 detroit riot (detroit, michigan)
    1967: buffalo riot (buffalo, new york)
    1967: milwaukee riot (milwaukee, wisconsin)
    1967: minneapolis north side riots (minneapolis, minnesota)
    1967: 1967 newark riots (newark, new jersey)
    1967: plainfield riots (plainfield, new jersey)
    1967: cincinnati riots (cincinnati, ohio)
    1968: orangeburg massacre (orangeburg, south carolina)
    1968: king assassination riots following the assassination of martin luther king, jr.
    1968: baltimore riot of 1968 (baltimore, maryland)
    1968: chicago west side riots (chicago, ıllinois)
    1968: louisville riots of 1968 (louisville, kentucky)
    1968: 1968 washington, d.c. riots (washington, d.c.)
    1968: 1968 wilmington riots (wilmington, delaware)
    1968: glenville shootout and riot (cleveland, ohio)
    1969: 1969 york race riot (york, pennsylvania)
    1970: may 11 race riot (augusta, georgia)
    1970: jackson state killings (jackson, mississippi)
    1971: camden riots (camden, new jersey)
    1972-1977: escambia high school riots (pensacola, florida)
    1975: chaffey high school race riot enhanced by local sniper (ontario, california)

--- 1980 - 2015

1980: miami riot 1980
    1991: crown heights riot
    1991: overtown, miami
    1992: 1992 los angeles riots
    1992: harlem, manhattan in new york city – july
    1995: st. petersburg, florida riot
    2001: 2001 cincinnati riots – april
    2005: toledo, ohio
    2009: oakland, ca
    2014: 2014 ferguson unrest
    2015: 2015 baltimore riots
    2015: ferguson unrest
  • abd'de siyahilerin mücadelesinden ve bu mücadele sayesinde elde ettikleri kazanımlardan habersiz bir adet çomarın düşüncesi. cahilliğinizi sikeyim ya yeter amk.
  • yapmazlar çünkü orası amerika ve onlar da amerikan vatandaşı. ilk söyledikleri şu " tanrı amerikayı korusun " dur.

her sakallıyı deden sanma pehlivan.
  • adamın siyahların mücadelesinden haberi bile yok ama örnek olduğunu düşünüp yazıyor. sadece tarihin tozunu alsa binlerce şey bulur ama niyet başka. herkesi kendi gibi cahil sanması da tam buralara yakışan ''kaynağı belli olmayan müthiş özgüven'' sayesinde..

(bkz: ignorance is strength)
  • hendek kazılıp kazılmadığını bilmemekle beraber, o çok sevdiğiniz zenci kardeşlerinizi biraz fazla iyi niyetli görüyorsunuz bence. new yorkta 2 sene kalan bir arkadaşım, bu kardeşlerimiz yüzünden, gece evine giderken yolunu değiştirmek zorunda kaldığını söylemişti. cebinde her zaman bir 10-20 dolar para tutup bunun dışında para taşımazmış gaspedilmemek için. o 10-20 dolarda, eğer sıkıştırırlarsa dayak yememek, bıçaklanmamak içinmiş.

oradaki bir başka arkadaşı ise (beyaz) sırf para vermediği için bıçaklanmış. beyazların değil asıl zencilerin faşist olduğunu söylemişti. iyi veya kötü eğitim ve sağlık sisteminin herkes için olduğu bir ülkede okumamak, düzgün bir işte çalışmak yerine kolay yoldan para kazanmak istemeyi en çok bunlar istiyor bence. yani duyanda sanacak ki bu arkadaşları zorla okutmadılarda cahil bırakıldılar, bunlarda eşkıyalık yapıyor. ben buna inanmam. bakın şöyle bir adam var mesela ve tek, istisna bir kişide değil. önemli olan istemek.

amerika'daki zencilerin sorunları, özgürlük mücadelesi öncelikli olarak beni değil onları ilgilendirir. oradan bir örnek devşirmek çok doğru gelmiyor bana. yani maksat illaki bizim zencilerimiz kürtlerdire getirmek ise konuyu bence iyi düşünün. zira her iki farklı topluluğunda geçmişleri, yaşadıkları ve mücadeleleri çok farklı. elma ile avokado'yu birbiriyle karıştırmayalım.