şükela:  tümü | bugün
 • sistemleri izin vermez
 • amerika'da eyalet valilerinin baskandan daha guclu olmasindan dolayidir. hatta bir de mahkemeler vardir ki, valilerden de gucludur. sonucta diktatorluk bu sistemde imkansizdir.

  amerika'ya ilk geldigimde universitede bir sekilde u.s. constitution dersi almak zorunda kalmistim ve ' bu amerikan baskanlarinin havasi ancak bizeymis, amerikada bir eyalette yuksek mahkemede yargic olmak baskan olmaktan daha havali' demistim. yillar icinde de ornekleriyle hakli oldugumu gordum.

  trump yonetimi 2020'de pandemi basladiginda 'ogrenci vizesiyle burada olanlar, butun dersleri online olacaksa ulkelerine donsunler' seklinde bir direktif yayinladi. bir hafta sonra harvard ve mit basta olmak uzere 70 tane egitim kurumu bunun gecerli olmamasi icin mahkemeye basvurdu ve direktif geri cekildi.

  yine trump yonetimi, 2017'de 8 musluman ulke vatandaslarina, baska bir pasaporta sahip olsalar bile amerika'ya girisi yasaklamak istedi. hawaii'de bir mahkeme 'federal goc yasasina gore baskan boyle bir karar alamaz' dedi, bunun iptaline karar verdi.

  yine ornegin maske konusu. biden hukumeti kapali alanlarda maske zorunlulugundan yanaydi hep. ama ulke genelinde boyle bir karar almasi imkansizdi, her eyaletin kendi karari olacakti. bizim eyaletin yonetimi cumhuriyetci agirlikli, maske zorunlulugu olamaz diye karar verdi. eyaletteki universitelerden bir cogu mahkemeye basvurdu 'vali, universite yonetimine karisamaz, biz su su sebeplerle maskenin universitede zorunlu olmasini istiyoruz.' dediler ve mahkeme universitede maske zorunlulugu getirdi.

  aynisi cocugun okulunda da oldu. ama bu yilin basinda velilerden 'yeter artik bu zorunluluk' diye baski gelince yeniden mahkemeye gidildi ve bu kez yasak kaldirildi.

  goruldugu gibi, bu sistemde diktator olmak imkansiz. yuzyillar once avrupadaki korkunc basarisiz yonetimlerden kacip buraya gecenler, buyuk katliamlarla bu topraklari ele gecirmisler. ama akillarini iyi kullanmislar ve oralardakinden bambaska bir sistem kurmuslar. zaten 'aman federal hukumetin akli kayar, guc zehirlenmesi olur, geldikleri yerlerdeki yonetimlere ozenip de bu sistemi bozmaya kalkarlar' diye korkudan hemen 2. amendment olarak bireysel silahlanma yasasini koymuslar. eyaletler kendini demokrasi adina savunsun, sistem bozulmasin diye. hala da kac yuzyillik anayasayla gayet de guzel idare ettiriyorlar sistemi.
 • coğrafi keşifler ve kolonileşme döneminde kadar uzanan sebepleri vardır. orta ve güney amerika’yı ispanyollar ve portekizliler kolonileştirmiştir. bölgenin doğal zenginlikleri çok fazla olduğu için yerli halkı köleleştirmiş ve sömürü düzeni kurmuşlardır.

  kuzey amerikayı ise ingilizler kolonileştirmişlerdir. altın namına hiçbir şey olmayan çorak topraklarla karşılaştıkları için bölge yerlileri yerine mecburen avrupadan kendi insanlarını getirip sömürmeye kalkmışlardır.

  ama avrupa insanını sömürmek kolay mı, planlar elde patlamış ve düzeni koruyabilmek için kurumlar belirlenmiş ve çok ciddi güçlere ulaşmışlardır. yani arupalıları yönetmek için demokratik düzen kurmak zorunda kalmışlardır.

  o dönemden kalan, meksika ve güneyinin götü bir türlü doğrulamazken, kuzeyde devlet kurumları anayasa dışına çıkmaya yeltenenin götünü keser.
 • abd'deki eyalet-federal devlet ayrımı ve bunların birbiriyle olan ilişkisi anlaşılınca, neden diktatör çıkmadığı, daha doğrusu çıkamadığı anlaşılacaktır.
 • amerikalilar, diktatoru anasinin amina geri sokarlar.

  kimse hic bir seyi zorla yaptiramaz bu amerikalilara, parasini versen yapmiyorlar.
 • çünkü double standard yok!

  bakın ne kadar basit açıkladım.

  edit: sözlükte de yokmuş! ajdlsşall
 • ta ilk başkan george washington bile zamanında kendisine 2 dönem başkanlık limiti koymuş ve üçüncü defa seçimlere girmeyi kabul etmemiş çünkü olayın yanlış anlaşılmasından ve diktatör sanılmaktan korkmuş. abd'nin kuruluş hikayesi bile halkın ingiliz kralına isyan edip "başımızda kral filan istemiyoruz" demesiyle başlıyor.
 • buna en iyi cevabı, amerika dış siyasetinin piri olan henry kissinger vermiştir: “biz amerika olarak neden çok güçlüyüz, biliyor musunuz? bizler, amerika olarak, aramızdaki, vatan hainlerini hemen öldürürüz! dünyanın diğer birçok ülkesindeki vatan hainlerini ise kahramana dönüştürerek, ülkelerinde önemli yerlere getiririz."
hesabın var mı? giriş yap