şükela:  tümü | bugün
 • 3000 metre kadinlar engellide, altin ve gumus madalyalari alarak, afrika ambargosunu kirmislardir. spor bizde hobi onlarda ulke degeri.
 • elbette ki abd'nin çok uzun yıllardır uyguladığı spor programları, sporcuya verdiği değer, imkanlar, motivasyon... gibi onlarca etken sayılabilir. ama bunlar abd için zaten her zaman söylenebilir.

  fakat eğer 2017 dünya atletizm şampiyonası özelinde değerlendireceksek, bunlara ilaveten üç temel faktör daha var:

  1. kısa mesafe yarışlarında jamaika'nın uyguladığı inanılmaz yanlış politika (hem erkekler 100 metrede yarışan usain bolt, hem kadınlar 100 metrede yarışan elaine thompson, 200 metrede yarışmalıydılar. her ikisi de kesinlikle altın madalyayı alırdı. bu şekilde ikisi de hezimete uğradı ve ortalık abd'ye kaldı)

  jamaika'yla ilgili olarak, tam da bu konuları işleyen özel bir analiz yapmıştım;
  (bkz: 2017 dünya atletizm şampiyonası/@lafalsamoneda)

  2. çin'in bu şampiyonada eski turnuvalara nazaran inanılmaz tutuk olması. adamlar resmen moralsiz ve formsuz gelmiş. çok şaşırtıcı

  3. turnuvaların en baba takımlarından biri olan rusya'nın komple cezalı olması. bu da çok önemli bir faktör. dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda bütün madalyaların gediklisi diyebileceğimiz bir ekiptir rusya. adamlar komple men yedi. e haliyle de ortalık gene abd'ye kaldı
 • şu atlayışı yapan atletin altın madalyasını "sırtındaki isim etiketinin kuma değdiği" gerekçesiyle gasp edersen, bütün altınları toplasan ne yazar?

  https://www.youtube.com/watch?v=ouzfxlsmrxg