şükela:  tümü | bugün soru sor
 • normaldir.
  her turk'un turkcesi mukemmel mi?
 • normaldir. tee yıllar önce yabancı dilim rezaletken 86 almıştım üds'den şimdi ben amerikalıdan daha mı iyi biliyorum?

  * türkiye'de yaşayan yabancıların bir kısmını türkçe dilbilgisi sınavına sok bizimkilerden iyi yapar. test edilmiştir çevremde gördüğüm birçok türkçe öğrenmiş yabancı müdür tarafından.
 • çakmışlardır.
  bu ingilizce düzeyi ile anca garsonluk yapıp tip alabilirler.
 • ortalamanın üstü anlama ve yorumlama gücüne sahip amerikalılarmış. lise ve üstü eğitim görmüş kaç türk, anadilinde okuduğunu anlama gücünü ölçen bir sınavıdan tam puan alır ki?
 • (bkz: amerikan çomarı) zaten anadili ingilizce olanların saçma sapan yanlışlarını youtube commentlerinde redditte orda burda hep görüyoruz. daha their'le there'i, your 'la you're'ı ayıramayan çomarlar bayağı yaygın. tıpkı bizim de/da'yı soru ekini ayıramayanlar gibi. zaten yds'nin aynısının türkçesi de burada yapılsa türkiye'nin %60'ı 50 alamaz bunu da hepimiz biliyoruz.

  yds'yi boklayanlara da şunu söylemek lazım; toefl'a da girsen dört bölümden biri reading bölümü ve bu bölüm kesinlikle yds'den daha zor, gramer yoksa writingten de düzgün birşey alamazsın, tamam belki listening speaking kurtarır ama eğer yurtdışında yaşayarak falan öğrenmediyse bir dili 2. dil olarak öğrenenlerde gramer olmayıp listening/speaking olması öyle pek yaygın birşey değil. ösym açısından bakıldığında o kadar kişiyi toefl'a sokacağına bir test sınavıyla çok daha kolay hallediyorsun.

  dolayısıyla yds mükemmel olmasa da yeterince accurate bir sınav, dediğim gibi istisnalar dışında eğer en az 90 üstü alamıyorsanız ingilizcenizin bir boka benzemediğine garanti verebilirim. 70 alamayan tarzancasıyla sınavı boklayıp ingilizce ölçmüyor yea diyenlere bayağı sık rastlanıyor ondan belirteyim dedim. ha ben amerika'da büyüdüm wtf is this madafaka falan diyorsan gidip toefl ielts'ye girip oradan aldığın puanı da yds'ye çevirebilirsin, senin özel durumun için ösym 5 kat maliyetli sınav hazırlamak zorunda değil, zira hazırlasa her giren bunu ödemek zorunda olacak.