• bu mantıkla tüm sınavlardan türkçe testini kaldıralım. ne de olsa hepimiz türkçe bildiğimiz için %100 başarı elde etmemiz beklenir.

ne yiyip ne içiyorsunuz siz bu mantıkla yahu.
  • (bkz: amerikan çomarı) zaten anadili ingilizce olanların saçma sapan yanlışlarını youtube commentlerinde redditte orda burda hep görüyoruz. daha their'le there'i, your 'la you're'ı ayıramayan çomarlar bayağı yaygın. tıpkı bizim de/da'yı soru ekini ayıramayanlar gibi. zaten yds'nin aynısının türkçesi de burada yapılsa türkiye'nin %60'ı 50 alamaz bunu da hepimiz biliyoruz.

yds'yi boklayanlara da şunu söylemek lazım; toefl'a da girsen dört bölümden biri reading bölümü ve bu bölüm kesinlikle yds'den daha zor, gramer yoksa writingten de düzgün birşey alamazsın, tamam belki listening speaking kurtarır ama eğer yurtdışında yaşayarak falan öğrenmediyse bir dili 2. dil olarak öğrenenlerde gramer olmayıp listening/speaking olması öyle pek yaygın birşey değil. ösym açısından bakıldığında o kadar kişiyi toefl'a sokacağına bir test sınavıyla çok daha kolay hallediyorsun.

dolayısıyla yds mükemmel olmasa da yeterince accurate bir sınav, dediğim gibi istisnalar dışında eğer en az 90 üstü alamıyorsanız ingilizcenizin bir boka benzemediğine garanti verebilirim. 70 alamayan tarzancasıyla sınavı boklayıp ingilizce ölçmüyor yea diyenlere bayağı sık rastlanıyor ondan belirteyim dedim. ha ben amerika'da büyüdüm wtf is this madafaka falan diyorsan gidip toefl ielts'ye girip oradan aldığın puanı da yds'ye çevirebilirsin, senin özel durumun için ösym 5 kat maliyetli sınav hazırlamak zorunda değil, zira hazırlasa her giren bunu ödemek zorunda olacak.
  • sen türkçe sınavına giren full mu yapacaksın? bu amerikalılar ne kadar yetkin kendi dilleri konusunda evvela ona bakmak gerek.
  • türkçe soruları anlamadıkları için olabilir mi diye düşünmüyor değilim? hani türkçe-ingilizce ve ingilizce-türkçe çevirme soruları var ya?
  • ortalamanın üstü anlama ve yorumlama gücüne sahip amerikalılarmış. lise ve üstü eğitim görmüş kaç türk, anadilinde okuduğunu anlama gücünü ölçen bir sınavıdan tam puan alır ki?
hesabın var mı? giriş yap