şükela:  tümü | bugün
 • türkiyenin kıbrısa çıkarma yapması üzerine, rum ve dahi ermeni lobilerinin gazına gelerek abdnin, bir nato üyesi olan türkiyeye uyguladığı ambargo.
 • ismet inönünün "yeni bir dünya kurulur, türkiyede o dünyada yerini alır" lafını etmesine sebep olan hadise.
 • countries under sanction or embargo by the united states
  afghanistan
  angola
  armenia
  azerbaijan
  belarus
  bosnia-herzegovina
  burma
  croatia
  cuba
  china
  haiti
  india
  indonesia
  iran
  iraq
  kosovo
  liberia
  libya
  macedonia
  mongolia
  montenegro
  north korea
  pakistan
  rwanda
  serbia
  slovenia
  somalia
  sudan
  syria
  tajikstan
  vietnam
  yemen
  federal republic of yugoslavia
  zaire

  olarak http://www.google.com/…d states"&btng=google search da bir liste var
 • ugur böcekleri idi galiba. kibris savasi siralarinda türkiye de amerikan ambargolarindan nasibini aldiktan sonra bir skec hazirlamislardi:

  türkiye (pehlivan sesi): bu is burada biter madam! ikili antlasmalar da bos düser!!
  amerika (suh kadin sesi): hiiiii! ikili antlasmalari bos düsüremezsin, baska imkan yok!
  türkiye (pehlivan sesi): baska imkan yok mu? öyleyse al yardimini seyine sok!
 • erdinç kaluç'un dersinden bir alıntı :
  "ilk yıl bize ambargoyu koydular. biz o zamana kadar jipti bilmemneydi hep amerikadan alıyoruz tabii. bunlar biraz çalıştı, arıza çıkarmaya başladı. yenileri gerekti. biz de o zaman okul olarak bu projede yeraldık, silahlı kuvvetlere jip yapmaya başladık. ilkin yaptığımız araçların tavanı dalgalı falan oluyordu, kapısı elde kalıyordu. sonra sonra biz bu işi iyice öğrendik, cillop gibi makineler yapmaya başladık. işte o sırada -bir elini yumruk yapıp diğer elini de onun üzerine şaklatarak- gittiler ambargoyu kaldırdılar. yine eski jiplerini hibe etmeye başladılar. bizim jip imalatı da rafa kalktı haliyle."
 • "vallahi kibris yuzunden olmadi"yi kabul ettirmek icin ecevit'in, aslen hashas ekimine verdigi izin sonunda gundeme gelip karara baglandigini soyledigi ambargo. kibris'in sadece abd icin guzel bir tesaduf oldugunu anlatip durur(du)

  edit: burada yapilmisi varmis: (bkz: hashas sorunu)
 • 1974 yılında türkiye'ye yapılan uygulama.
  (bkz: haşhaş sorunu)
  (bkz: kıbrıs sorunu)
 • abd silah ambargosu ve abd ekonomik ambargosu diye değiştirilmesi gereken başlıktır.
  ayrıca, çoğu kişinin yanlış bildiği üzre; silah ambargosu, kıbrıs harekatı nedeniyle değil, haşhaş sorunu nedeniyle uygulanmıştır. çünkü karar daha önce alınmış, kararın uygulaması kıbrıs harekatının olduğu tarihlere denk gelmiştir.
 • abd'nin o kadar büyük bir etki alanı var mı bilemiyorum ama tahminimce uygulandığı zaman "acaba hemen hemen bütün batının katılacağı bir süreç olmasa bari" diye düşünmeden edemiyorum.
 • abd'nin etki alanı, paranın olduğu her yerdir.

  mal ve hizmet alım satımını geçtim. türkiye'deki veya yurtdışındaki, türkiye'de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin, hiçbirinin hesabına usd cinsinden para alıp gönderemezsiniz. sınır ticaretinden öte dış ticaretiniz olmaz.

  öyle birşey olacaksa, önce yurtiçindeki sermayedarlar uyarılır, tüm para yurtdışına kaçar.

  bugüne kadar petrol üreticisi olmayan, bu büyüklükteki hiçbir ekonomiye ambargo uygulanmadı. şu an ambargo kararının ardından, bir kaç saat içinde tüm ülke iflas eder.

  şimdi usd transferi nasıl gerçekleşiyor onu anlatayım. diyelim ki, brezilya'dan, türkiye'deki bir bankaya transfer yapılacak. bunun iki yolu var, ya brezilyadan uçağa dolar doldurup geleceksiniz. bu çok kolay değil, zira paranın başına yolda herşey gelebilir.

  bu durumda şöyle yapacaksınız, türkiye'deki bankanın, abd'de yerleşik bir bankadaki hesabına, sizin aynı bankadaki hesabınızdan para aktaracaksınız. böylece o banka sizin istediğiniz kişiye burada ödeme yapacak.

  işte ambargo olduğunda, abd kendi ülkesindeki bankalara, türkiye ile ilgili hiçbir işlemi yapmamalarını, gerekirse paralarına bloke koymasını söyler. yani türkiye'ye legal yollardan para akışı kesilir.