şükela:  tümü | bugün
  • bugün daha iyi anlaşılan durumdur.

sen kim köpeksin ki ambargoyu deliyorsun. aldığın verdiğin rüşvetler kurtarsın şimdi seni. adamlardaki rahatlığa bak kardeşim. sen git ambargoyu delmek için rüşvet al, görevini kötüye kullan. doğru düzgün ticaret yaptırmıyorlarsa iran la yapmayacaksın. akıllı olacaksın. amerikan adaleti her zaman yerini bulur. hayır bişey değil aldığınız rüşvet sizi kurtarmaya yetmez bir de ülkemize ambargo koydurtacaksınız.

akıllı olun 1975-1978 arası tattığınız kırbacı tekrar mı istiyorsunuz? hakikatten kendilerinin yandığı bişey değil bizi de yakacaklar.
  • bakara makara ile atlatılamayacak bir olaydır.

adamın yüzüne gül, abicim çek; arkasından sinsi gibi üçkağıt çevirmeye kalk. çevireme. sıç sıva. suç ortağını paket yapsınlar. ilkokul 3 seviyesindeki diplomasi becerinle tüy dik. amerikan mahkemelerine reklam ol.

adamların adalet sistemi seninkine benzemez. rusya'ya çin'e günaşırı atarlanan ergen irisi başgan trump bile havuç kadar beyniyle savcılara ve hakimlere sataşamayacağını biliyor. adamlar artık seni bildikleri gibi yapacaklar.
  • biz bize yapılanın hesabını soralım yeter.
    memleket nasıl zarara uğratıldı?olay ambargoyu delme vakası mı?

1. iran'a bm ve abd amborgosu var fakat iran'dan doğalgaz almak ve iran'a mal satmak serbest.

2. alınan doğalgaz karşılığı iran'a para verilmeyecek fakat ihracat yapılacak, hem türkiyeli üretici kazanacak, hem işsizlik azalacak, hem vergi ödenecek.memleket kazanacak.

3. iran "bana para gönderin mal değil." diyor, zarab'a komisyon veriyor,zarrab da bu komisyonun bir kısmını rüşvet olarak vererek parayı çekip hille ve hülleyle iran'a götürüyor.

4. türkiye mal satamıyor, vergi alamıyor, üretim artmıyor, işsizlik artıyor.biriler zengin oluyor, türkye hem ambargoyu deliyor, hem para kaybediyor
  • amerika diyor ki . istediğini sat. karşılığında tavuk vereceğim. yada domates yada bulgur. bu ürünleri satamazsınız herhangi bir şekilde paraya da çeviremezsiniz. kuralımız bu kabul ediyor musunuz?

sizin için mantıklı ise iran için de mantıklı gelir. ben perollümü doğal gazımı paraya dökemiyorum arkadaş? sen ne hakla karışıyorsun benim ticaretime? petrolümden pay alamadığın için ambargo yemek zorunda mıyım?

bunu sorguayan yok. güçlünün yanında olmak o kadar güzel ki aksini düşünmek bile gerekmiyor.

başka bir soru aylık 5000 tl lik satıp nakite çeviremeyeceğiniz tavuk, ekmek, domates vs. mi kabul ederdiniz yoksa 2500 tl nakit parayı mı?

aynı hesap ortada. irandan alınan doğalgaz ve ödemenin altınla yapılması da bu hesap. rüşvet yasa dışı bir kolaylaştırmak için verilir. amerikanın keyfe keder koyduğu yasa da olsa rüşvet rüşvettir.
  • amerikanın da, amerikandan gelecek adaletin de ben taaa amına koyayım.
  • yukarıda iran'ı haklı gören bir entry girilmiş. tamam kardeşim milli menfaatlerini bm ve abd yaptırımlarının önünde tutup, ambargoyu dinlemeyip ticaret yaparsın. ancak o zaman ne bm üyesiyim ne abd müttefikiyim diyemezsin.

ayrıca bu işlemi sadece bir kişiye imtiyaz olarak sunamazsın. madem iran'la ticaret yapıp ambargoyu göze alıyorsun, ülkendeki herkese bu imkanı tanıman lazım. rüşvet dağıtmayan herhangi bir kişi iranla 1 kuruşluk ticaret yapamazken, kendi vatandaşın bile olmayan birine, kendi menfaatin karşılığında bu yasağı deldiremezsin.
  • işin acı kısmı o ambargo türkiyenin çıkarlarına da uygundu...

iran'a uygulanan ambargo "fırıncıya söyleyin ekmek de vermesin" tipi bir ambargo değildi...

dolar, altın, euro vs üzerinden değil türk lirası ile ödeme yaparsanız sorun yoktu. iran türk lirası ile doğalgaz sattıp, o paray gene türkiyeden gıda, ilaç vb almak için kullanabiliyordu.

eğer iran ticareti böyle gelişseydi sorun yoktu.

fakat siyasal islamcı çete ne yaptı?

iran'ın doğalgazının ödemesini çeşitli dümenlerle dışarıdan toplanan "borç" dövizle ve karaborsadan toplanan altınlarla yapıp, oluşan para trafiğinden yüzde almayı seçtiler.

bir yandan türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının cebine girmesi gereken parayı çalarken diğer yandan da hazineyi dış borçlandırıp, gelen paraları da iranlı suç ortaklarıyla beraber çaldılar.

ortalama vatandaş mehmet efendi kazanacağı - misalen - beş bin liradan oluğu gibi bir de üstüne tanımadığı bazı kimselere piyasa faizlerinin 6 - 8 katı oranlarında faizle 10 bin lira da borçlandırıldı...

yazık oldu ülkeye. bir tek zarrab skandalı değil. yüzlerce böyle soygun var. zarrab olayı açığa çıkanı....