şükela:  tümü | bugün
 • fransa'nin, "abd varligini bize borcludur" demesinin sebebi.
 • dunya tarihinde fransanin intikam duygularinin sebep oldugu onlarca olaydan biridir...
 • avukat konoli'nin önderlik ettiği bir savaş. avcılar kırmızı urbalılarla savaşırlar. avcıların başında çelik bilek vardır. en yakın iki arkadaşı ise profesör oklitus ve rodi'dir. çelik bilek güçlüdür. profesör şişman bir adam, rodi çilli bir çocuktur. kurşunlar zıp zıp diye geçer. avcılar, hemen her zaman kırmızı urbalıları pataklarlar. avukat konoli ara sıra haber gönderir, seyrek olarak da avcıların yanına gelir.
  bir de kaptan swing vardır ki, o ontario gölü kıyısındaki kalede yaşayan avcıların başıdır. o da kırmızı urbalılarla savaşır. arkadaşları gamlı baykuş ve öteki heriftir (hani kel kafalı, sakallı, şişman adam).* bir de köpek vardır: puik
  çelik bilek yumruklarıyla dövüşür hep, kaptan swing ise kılıç ve tabanca da kullanır.
 • tarihdeki ilk bağımsızlık savaşı olarak geçer.
 • bu savaş aslında bir bağımsızlık savaşı olarak ortaya çıkmamıştır. tam tersine 13 ingiliz kolonisi'nin ingiltere'ye karşı ayaklanmasında vergi meselesi temel sebep olmuştur. zira 1756-1763 yedi yıl savaşları sonucunda ingiltere, fransa'dan hindistan sömürgesini kapmış olsa da bu savaş esnasında oldukça çok para harcamış ve bu açığı gidermek için amerika'daki kolonilerine ağır vergiler dayatmıştır.
  1765'te vergi meselesinden çıkan sürtüşme, 1775'lerde iyice dallanıp budaklandı. 1776'ya gelindiğinde thomas jefferson'ın kaleminden çıkan bağımsızlık beyannamesi'nin ilanı ile 13 koloni ve ingiltere arasında çıkan çatışma "bağımsızlık savaşı" haline gelmiştir.
  insanların doğuştan, yaşama hakkı, hürriyet hakkı ve saadetini temin etme gibi başkasına devredilemez hakları vardır. devletler, bu hakları sağlamak için kurulmuştur ve yönetenler her türlü iktidarı yönetilenlerin rızasından alırlar. eğer herhangi bir hükümet şekli, bu gayelere aykırı hareket ederse, bu hükümeti değiştirip, yerine bir yenisini getirmek milletin hakkıdır. bu içeriğe sahip bağımsızlık beyannamesi, demokrasi ve siyaset bilimi açısından, ilk defa olarak insanların doğuştan sahip oldukları hak ve hürriyetleri ve demokrasinin temel ilkelerini belirlemesi nedeniyle çok önemlidir.
  bu arada savaşın bağımsızlık mücadelesine dönüşmesi üzerine, sevil berberi ve figaro'nun düğünü operalarının yazarı beaumarchais'in ileri sürdüğü fikirler çevresinde fransa askeri, siyasi ve ekonomik açılardan amerikalılara yardım etmeye başladı. fransa, bu şekilde ingiltere'den 7 yıl savaşları'nın hıncını çıkarmaya çalışıyordu.
  1778'de amerika ve fransa arasında bir ittifak yapıldı. bu arada fransız general lafayette, 1777'den beri yanındaki gönüllü gruplar ile amerika'da ingilizlere karşı çarpışmakta ve oradaki bağımsızlığa gidişi adım adım gözlemektedir. amerika'ya yaptığı yardımlar, fransız bütçesini ve ekonomisini altüst etmişse de amerika 1783 yılında bağımsızlığına kavuşacaktır.
  kaynak: bucatarih.sitemynet.com/dunya/abd/bagimsizlik.html
 • birçok filmde bağımsızlık savaşı mazlum, zulüm gören kolonicilerle nazi kılıklı kırmızı urbalı ingiliz askerleri arasındaki düşük yoğunluklu bir gerilla savaşı olarak tasvir edilmiştir. bunun ötesinde bir çok sosyal olay gibi iyi ve kötünün sınırlarının çok net bir şekilde belli olmadığı bir savaştır. zira koloniciler arasında ingiltere kralına bağlı olan bir çok amerikan vatandaşı da bulunmakta ve bu işten esas zarar gören kesim bu dışlanan kişiler olmaktadır. özellikle de ingiltere kilisesinin başı olan krala karşı rahipler tarafsız kalmak için çok çaba harcamışlardır. en nihayetinde krala bağlı kişiler yaşadıkları zorlamalar ve zulüm yüzünden kanada' ya yerleşmek zorunda kalmışlardır.
 • 1775-1783 yılları arasında gerçekleşmiş olan savaşın sonunda 3 eylül tarihinde paris anlaşması imzalanmıştır.
 • millet olmak icin ayni irk olmamasi gerektiginin ironik sembolu.
 • fransız ihtilali ile benzer bir olaydır.iki devrimin de başlangıç noktası vergi meselesidir.7 yıl savaşlarından çıkan fransa (1756-1763) hazineyi doldurmak için yeni vergiler koymaya karar verdi.gerilim buyüdü ve halk monarşiyle karşı karşıya geldi.sonrası malumunuz.ingiltere ise bu savaşlar sonunda hindistan ve kanada'yı fransa'nın elinden almıştı.yeni sömürgeler kazanmasına rağmen bu savaşlar ingiliz maliyesini çok yıprattı.halktan yeni vergiler almaya karar verdi.1765'de konulan yeni vergilere halkın tepkisi büyük oldu.kolonilerdeki halk aynı ingiltere'dekiler gibi demokratik bir şekilde yonetiliyordu.her kolonide birer vali vardı.valilerin yanında halkın seçtiği temsilcilerden oluşan temsilciler meclisi vardı.halk ve temsilciler kabul etmeden yeni vergi konulamazdı.ingiltere tepki üzerine geri adım attı.yeni vergileri kaldırdı ancak bu ingiltere için prestij kaybına neden oldu.ingiliz kralının danışmanları hem prestij hem de yeni gelirler için yeni vergiler konması gerektigini savununuyorlardı.1774'de yeni vergiler kondu.bu sefer tepkikere silahla cevap verildi.vergi tepkisi bağımsızlık mücadelesine dönüştü.4 temmuz 1776'da amerikan bağımsızlık bildirgesi ilan edildi. ıngiltere hem karada hem denizde yenildi.fransa 1774'den itibaren ihtilalcilere gizlice yardım ediyordu.gizli yapma sebebi amerika'nın bağımsız olabileceğine inanmamasıydı.yine de amerikalikarı ingiltere'ye karşı kışkırtmaya çalıştı.fransa'nın bunu iyilik için yaptığını sakın düşünmeyin.zaten avrupalıların kafası entrikalara baya iyi çalışır.özellikle diplomaside cikarsız parmak oynatmazlar.fransa'nın amacı sadece ingiltere'den intikam almaktır.sen benim sömürgelerimi aldın şimdi sende sömürgeni kaybette rahatlayayım şeklinde yani. 1777 sonunda amerika zor bir savaşı kazaninca fransa'nın ümidi arttı.1778 başında amerika ile anlaşma yaptı.gönüllüler yolladı ve artık açıktan yardım ediyordu.1779'da ispanya ingiltere'ye savaş açtı.amacı 7 yıl savaşlarında ingiltere'nin aldığı cebelettarık ve minorca adasını tekrar almaktır.yani ispanya dolaylı yoldan da olsa amerika'ya yardım etmiş oldu.doğrudan yardim etmezdi zaten çünkü ispanya'ninda sömürgeleri vardı.
  hollanda ise savaş sırasında amerika ile yoğun bir şekilde ticaret yaptı ingiltere bundan rahatsız oldu ticareti kesmesini istedi.hollanda milletlere arası hukuka uygun bir şekilde tarafsız bir ülke olarak herkesle ticaret yaparım dedi.ancak ingiltere baskı yapınca 1781'de hollanda savaş ilan etti.ancak kısa sürdü.1783'te abd bağımsız olmuştu.
  amerika avrupa diplomasisi ile tanışmıştı.çıkarları için oyunlara başvurabilen avrupa'dan uzak durmaya karar verdi.uzun süre dış politikada yalnızlık politikası izledi.

hesabın var mı? giriş yap