şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: falling down)
 • melih aşık'ın köşesinden ....

  amerika'da amerika'yı bu kadar iyi anlatan bir kitap yayımlanmış mıdır? zeynep atikkan'ın "amerikan cinneti" adlı kitabını okurken bu soru da aklınızdan geçmiyor değil. öylesine ayrıntılı, tarafsız ve dürüst bir soruşturma... değerli gazeteci arkadaşımız, zengin metodoloji bilgisiyle, abd'deki gözlemlerini, konuştuğu bilim ve siyaset adamlarının görüşleriyle harmanlayarak enfes bir dizin içinde kitaplaştırmış... amacını şöyle aktarıyor:
  - abd'de 11 eylül ile başlayan yeni dönemi türk okuruna anlatmak. bir süper gücün nasıl bu kadar yanlış kararlar verebildiğini ve bunları kendi halkına nasıl sattığını gözler önüne sermek...
  kitap, gündelik basında çizilen abd fotoğrafından çok farklı resimler koyuyor önümüze...
  içinde türkiye ile ilgili saptamalar da yer alıyor. örneğin tezkere krizi:
  - amerika'da konuştuğum ciddi analistlerin hiçbirinden, "tezkere geçseydi bugün türkiye kuzey irak'ta masada olurdu" diye bir yorum duymadım.
  kitabın son paragrafı türkiye'ye ayrılmış... acaba abd'den türkiye'nin görünüşü nasıl?:
  "amerikan cinneti'ni hazırlarken amerika'da hangi ciddi kişiyle konuşsam, bana türkiye'nin birikiminden, osmanlı yönetim tecrübesinden söz ediyordu. 20. yüzyılda türkiye, batı ittifakının kilit ülkelerinden biriydi. bugün ise birkaç batı'ya bölünmüş batı'nın gene vazgeçilmez bir üyesi. bu statüyü tarih, coğrafya, kültür ve batı ittifakı içindeki elli yıllık siyasi ve askeri serüveni şekillendiriyor. belki de tarihin hiçbir döneminde türkiye batı için bugünkü kadar zaruri olmamıştı! çünkü hiçbir zaman 'uygarlıklar çatışması'na bu kadar yaklaşılmamıştı!
  türkiye kendi öneminin farkında mı? bu süreci yönetecek kadrolar var mı?"
  ve 494 sayfalık kitabın son satırları:
  "bu kitapta amacım, durumdan vazife çıkarmak değil, gazetecilik görevini yerine getirmek; yani cinneti sergilemekti. cinnet ile cinayet birbirine o kadar yakın olabiliyor..."

  http://www.milliyet.com.tr/…6/10/05/yazar/asik.html