şükela:  tümü | bugün
102 entry daha
 • bence edebiyat biraz o halkın kültürü yaşam tarzı,gelenekleri gibi şeylerden beslenir, yazarın da varoluşunda etkilidir bence bunlar. amerikanın var oluşu kaç sene ne kültürü ne halkı ne ırkı ne geleneği var ki edebiyatı kuvvetli olsun.rusların geçmişi savaşı barışı bir halkı, kökü var , kesinlikle ruslar diyorum.
 • rusya'nınki edebiyattır, amerika new york times bestseller.
 • kıyaslamanın hangi koşullarda yapıldığını anlayamadığım bir versus.

  öncelikle, fb-gs derbilerinde hakim olan kafanın edebiyatta da hakim olması korkunç. amerikan edebiyatı ny times bestseller listesinden ibaret değildir. ernest hemingway, washington irving, mark twain gibi büyük isimler çıkmıştır. fantastik edebiyat denilince akla lovecraft, henry james gibi amerikalı yazarlar gelir. bu mantık metin hara var diye yaşar kemal'i yok saymaya benziyor. son derece abes.

  diğer yandan, iki ekolü bir versusa oturtmak mümkün değil. ancak illa bir karşılaştırma yapılıp farklılıklar görülecekse bu "rus edebiyatı amerika'nın eline verir olm onlar hep bestseller" gibi kahvehane mantığıyla yapılmamalı.

  rus edebiyatı, çarlık baskısının hissedildiği yılların ve onun getirdiği toplumsal bunalımın ürünüdür. raskolnikov'un yaşadığı ortama bakarak bile bunu anlayabiliriz. kent merkezindeki iki katlı evlerde tıkış tıkış yaşayan insanlar, fakirlik, sefalet var. üniversite öğrencileri, yazarlar, entelektüeller sefaletle ve çar baskısıyla mücadele ediyor. rus edebiyatı klasiklerini yaratan ortamı böyle kabaca özetleyebiliriz.

  diğer yandan, abd'de farklı bir durum var. john steinbeck, sosyalizmin abd'de yerleşmesinin zor olduğunu söyler ve bunu "buradaki işçilerin kendilerini proleter değil, geçici sıkıntı çeken milyonerler" olarak görmeleriyle açıklar. amerika'da bu kadar sert bir biçimde hissedilen bir devlet baskısı yok ancak avrupa'dan zengin olma hayaliyle gelen göçmenler ve onların çocukları ciddi bir sefalet içinde. diğer yandan herkeste bir "gold rush" hayali var. insanlar ya altın madeni bulma ya da bakir toprakları işleyip kısa yoldan zengin olma hayaliyle yaşıyor. jack london'ın "ay vadisi" kitabı bu ortamı çok iyi anlatır.

  yani illa karşılaştırma yapmak gerekiyorsa, rus edebiyatında nihilizmin daha hakim olduğunu söyleyebiliriz. bunun dışında nasıl bir vs yapılır bilemedim.
1 entry daha