şükela:  tümü | bugün
  • cipildirler kendileri biraz. universitedekiler biraz toydur. bol pantolon ve boyundan askili cantalariyla dolasirlar. genelde ev partilerinde ucuz bira icip, bununda verdigi guvenle kizlarla birlikte olurlar.biraz saskin ve saf bakarlar.derslerine calisirlar, ilerde buyuk is adamlari olma hayalleri kurarlar. spring break tatillerinde cancun veya florida'nin sahillerinde cilgin eglencelere katilirlar.son sinifta resumelerini hazirlayip, bilimum sirketlere gondermeye baslarlar.ev partileri yerine kiz arkadaslarini pahali saraplarin bulundugu restoranlara gotururler.ise girince genc is adamlari olaraktan bol pantalonlar yerine takim elbiseleriyle dolasmaya baslarlar.kendilerine bir araba alip, daha luks apartmanlara tasinirlar.buyurler, serpilirler.beyzbol ve bilimum amerikan futbolu maclarini seyredip asiri yagli cips, sosisli sandvic yiyip bira icerler. tatillerini bahama sahillerinde sevgilileri ile gecirirler. bol bol tv seyrederler. oylece surdurup giderler hayatlarini ta ki evlenene kadar.
  • filmlerdekiler ve gerçek hayattakiler olmak üzere de 2'ye ayrılabilir.
    filmdekiler cesur,vatansever ve diri vücutludur.
    gerçek hayattakiler ise tırsık, bencil ve de şişmandır.
  • tabi bu basit bir genelleme ama kendi tanıdıklarımın çoğunluğunun bu şekilde davranmasından yola çıkıyorum ya da ben mi arızalılarıyla iş yapıyorum yıllardır bilmiyorum ama efendim bu türün mensupları konular hakkında hap bilgi edinip bunlar üzerinden görüş bildirmekle ünlüdür. haa, diyeceksiniz ki günümüz toplumunda, bilgi süreci, küreselleşme, medya, hızlı yaşam bık bık... kim böyle değil ? o beni ilgilendirmez, şu anda genelleme yaptığım konu amerikan erkekleri, onlar hakkında atıp tutuyorum. yarın konu ugandaya, çin'e, türkiye'ye gelir, o zaman da yaparız genellememizi, bundan büyük zevk var mı yav, yanında da bir kadeh rakı olsa...

ne diyorduk? bu arkadaşlar konuları çok fazla ayrıntıya girmeden mümkünse tekil kaynaklarla öğrenip üzerinden görüş bildirme hastasıdır. özellikle, bir de hafif ucu kendi devletlerinin savunuculuğunu iddia ettiği insan hakları, demokrasi, bağımsızlık vs... olaylarına gelince daha da bir garipleşirler. iki ay önce bir tanesi bana ermenileri niye kestiniz yav? hadi kestiniz neden kabul etmiyorsunuz diye sorduğunda, eğer bulunduğumuz yer minnesota'nın güneyi ve doğal olarak kendi toprakları olmasa - deplasmanda hır çıkarma potansiyelim 8 benim 20 üzerinden, anlayan anladı- o dudağının kenarından sızan ketçap lekesinin üst yamacına zıplayarak (ne yazık ki uzun oluyor kendileri) yumruğumu indirmiştim ama - ee tabi barbar türk imajı var doğal olarak, üstelik ingilizcemiz ona laf yetiştirecek kadar gelişmedi, en iyisi meseleyi kökten çözmek- tuttum tabi. yok efendim neden rumları şöyle yapmışız, yok efendim ermenilere niye dokunmuşuz, kıbrısı niye işgal altında tutuyormuşuz...

"dedim ki birader, biz onları özgürleştirdik..." nassı yani? diye sordu bana fütursuzca... "siz ırakta yapıyorsunuz ya" dedim, "aynısı"....

ayrıca bilimum avrupa seyahatlerinde artık bana kıbrıs konusunu açan olursa, özellikle yunanlı düşmanlarımız, "valla işgal ettik babalar gibi, kolaysa sökün alın bakalım" diyorum. hem tartışma fazla uzamıyor hem de hesabımı ödüyorlar...

başka özellikleri dürüst gibi görünüp bencil olmaları ve hayat standartlarına yönelik en ufak bir tehdit oluştuğunda panikleyerek normal dışı davranışlar göstermeleridir. bir ülkede savaş çıktığında ilk kaçan kendileri olur bölgeden.

4 litrelik motorlu taşıt kullanıp, sonra da dünyadaki küresel ısınmadan bahseden türleri de vardır ki onlar hiç tadından yenmez.
  • genellemenin allahını yaparsak obezdirler
  • pipiustu derisinden bulasan ilk salginda elenip gidecek insan irki.

isemek icin tuvalete girdiklerinde ellerini en az kullanan erkek irkina dahildirler.
    dusuk popo pantalonlarindan kucuk bililerini cikarmak icin minimum eforla kullanilan el (sol elde zaten masada birakilmaya guvenilmemis pitcher vardir), cikarken musluga dokunmaz bile.

belki de bu yuzden asagidaki cok satilir o diyarlarda:
    http://www.speedysigns.com/…e_returning_to_work.asp

bundan sonra, hav'yud'duin me-en diye ustunuze sallanarak gelenlerin ellerine dikkat.
  • "turkler cirkin, biyikli ve pistir" gibi onyargilar gorunce "hoaaaaaaaa" diye cosanlarin, haklarinda dibine kadar genelleme yaptiklari insanlardir kanimca.
  • her zaman dogru olan bir genelleme yapmak gerekirse ses tellerinin yarisini kullanmadan, kelimeleri yuvarlayarak anira anira ve bagirarak konusan ve dolayisiyla konusma sesleri birbirine cok benzeyen erkeklerdir. misal su an (gecenin on biri) yan odada yaklasik on tanesi toplanmis, bilgisayar oyunlari ve bira esliginde bogure bogure birbirlerine birseyler anlatmaya calisiyorlar, hepsinin sesi birbirine benziyor. hepsi birden bogurmeseler, insan gibi teker teker konussalar on ayri adam olduklarini anlamak nerdeyse imkansiz olacak. ha, bir de gecenin bu saatinde hep bir agizdan bogurmeseler ben de dellenmeyecegim, uslu uslu odamda oturacagim ve agizlarina sicmaya gitmeyecegim. ama artik cok gec, ok yaydan cikti bir kere.
  • bana mi ayni turu denk geliyo hepsi mi boyle bunlarin bilmeden, dusunmeden genelleme yapacagim. ne de cok ozguveniniz varmis kardesim sizin. akilliyim, yakisikliyim, iyi muzik dinlerim, spor yaparim, iyi biradan anlarim, yemek yapmak uzmanlik alanim, bos zamanlarimda yeni restoranlar kesfederim degisik mutfaklari denerim. bi sus ya, bi sus! agir ol da molla desinler. bi izin ver ben karar vereyim ne mal olduguna. zaten bi erkek kadindan daha fazla konusuyosa vardir bi sakatlik.