şükela:  tümü | bugün
 • genellikle dış cephesi beyaza boyanmış, büyük bir bahçe içinde yer alan, en az iki katlı, amerikan mutfaklı, geniş salonlu, geniş merdivenli, çoğunlukla kapalı garajı ve altında sığınak olarak da kullanılabilen bir bodrumu da olan ahşap evlerdir. her daim hastası olmuşumdur. bilimum amerikan dizileri ve filmlerinde bir konsept haline gelmiştir. bunların planları internette bazı sitelerde çeşit çeşit cüzi miktarlara kendin pişir kendin ye tadında satılmaktadır ayrıca. hem dawson's creek'te olduğu gibi üst kattaki odanıza joey'in tırmanması ihtimali de vardır.
 • şehir dışında yapılmaya başlayan ve giderek yoğunlaşan kasaba görünümü alan sitelerin içerisinde bulunan amerikan tarzı evler.
 • sokakta sıra sıra dizilmiş mükemmel görüntüleriyle, önlerinde yerden çıkan fiskiyelerle sulanan çimleri olan evlerdir. bu evleri güzel yapan başka bir şey ise ahşap verandalarıdır. canları sıkıldığında çıkıp iki hoş beş yapıp kahve ya da şarap içerler yine ahşap salıncaklarında. üst katlardaki yatak odalarının pencereleri çatı katlarında olduğu gibi üçgen şeklindedir ve yatak odalarındaki dolaplar genelde gömme dolaptır. bahçede mutlaka basket potası bulunur. mutfakları geniştir, kalabalık bir aile oturmuyorsa evde yemeklerini mutfağın ortasında bulunan tezgahta, bar taburelerine oturarak yerler. oturma odalarında kullanmasalar bile şömine vardır, şöminenin üzerinde çocuklarının mezuniyet fotoğrafları bulunur. evin içinden bodruma ya da garaja açılan bir kapı bulunur, çamaşır ve hayran olduğum kurutma makineleri burada olur. bu evlerde oturan kişilerin komşuları steve martin ya da bill murraygibi şeker insanlardır. eve yeni taşınıldığında elmalı turta getirirler hoşgeldin demek için.
 • dış kapısı merdivenlerle anayolların kaldırımlarına inen evlerdedir.cosby ailesinin evi bu tip evlerden en aklımda kalan ve hayalini kurduğum evdir.
 • bu evler genelde şehir dışında ve müstakildirler, bizde olsa dünyanın benzin parasıydı, nasıl gidicez okulumuza işimize diye ağlarız ancak amerikada benzin fiyatının ucuz olmasının en büyük etkilerindedir bu evler.

  (bkz: get your usa green card)
 • eğer böyle bahçesinde çimleri sulamak için fıskiyesi olan, beyaza boyanmış, ahşap, önünde verandası olan bir ev alınacaksa öncelikle evin önünden hızla geçerken bahçeye sabah gazetesini fırlatacak bisikletli bir çocuk ayarlamanız lazımdır. yoksa her sabah bahçeye gazete fırlatılmayacaksa ne anladım ben öyle evden, apartman katı neyinize yetmiyor.
 • bahçeye gazete fırlatan çocuk kadar, arka kapıdan habersiz giren komşular ve kapıda kendi deliği olan köpekler de bu evlerde sözleşmeyle zorunlu hale getirilmiştir. springfield belediyesi her ay düzenli olarak gazeteci çocukların ve delikten giren köpeklerin hijyenik şartlarda yaşayıp yaşamadığını kontrol eder.
 • farkli iklim kosullari, kisisel tercihler ve mimari yonelimler sonucunda onlarca cesidi olan evlerdir. sanirim bu baslik altinda dizilerde gorulen evleri tartisiyoruz. lakin cape cod, english colonial, dutch colonial, german colonial, tidewater style, spanish colonial, gothic revival house, greek revival, folk victorian, vb. diye uzun uzadiya listelenebilecek ev tipleri mevcuttur. cogunun bahcesinde beyzbol ve basketbol oynamak serbesttir.

  dunyanin hemen hemen her ulkesinde emlak sektorunun degismez kurali olan konum kurali amerika'da da gecerlidir; ayni model ev arizona eyaletinde $200,000'e satilirken, guney kaliforniya'da $2,000,000'a halen alici bulur.
 • şurada türk bir arkadaş tarafından gayet güzel giriş seviyesinde tanıtılan evler.

  https://www.youtube.com/watch?v=l0fc13kve-c

  daha ayrıntılı olarak bir evin içini dışını emlakçı bir türkle tanıtan video da şurada:

  https://www.youtube.com/watch?v=0sxydk7k2wi
 • temel olarak 3 tipe ayrilabilir:
  single house(mustakil, bahceli ev)
  townhouse ( bitisik nizam genelde uc katli, kucuk bahceli ev)
  apartman dairesi