şükela:  tümü | bugün
  • hemen her filmde karşıma çıkan yıllardır neden bu kadar konu edildiğini bir türlü anlayamadığım sıkıntı..
    bir fatura mevzusudur gidiyor..

- hey hey hey hey sakin ol dostum, faturalarını ben ödüyorum tamam mı?

- hey ahpab, işime son verdiler anlıyor musun, beni kapının önüne koydular dostum, faturalarımı nasıl ödeyeceğim ha?

- hey john, peki ya faturalarımız ne olacak, ayrıca daha evin kredisi bile bitmedi tatlım..

- bu ay faturaları bile ödeyemedik balım..

yahu şu fatura dedikleri nedir, kaç paradır amk? elektrik, su, yakıt vs. temel ihtiyaçlar değil mi? her ay 55 bin dolar mı tutuyor aq? zaten faturalarını ödeyemiyorsan sokağa çıkma dostum..adam harvard mezunu, triplex ev almış, altında son model charger var, su faturasını düşünüp intiharın eşiğine geliyor..

fatura dediğin tüm kredi kartları, harcamalar, mortgage falan desen onlardan da ayrı bahsediyorlar.

bilen biri varsa bilgi versin ekranı parçalayacağım aq..
  • (bkz: who pays)
  • fatura konusu sadece amerikan filmleri ile sınırılı değil, belgesellerde de geçen bir konu. amerikalı bir kamyon şöförü sağlık kontrolünden geçecek. doktor, araç kullanmaya uygun değil raporunu kamyoncuya verirse kamyoncu işsiz kalacak. kamyoncunun durumunu riskli hale getiren kamyoncunun 210 kiloluk bir obez olması. neyse efendim, kontrol öncesi kamyoncu ile ropörtaj yapıyorlar. kamyoncu konrtolü geçemezsem hayatım mahvolur, faturalarımı falan ödeyemem diyor.

amerika'daki fatura yollayan şirketler fatura ödemeyenleri domaltıp seviyor mu ne yapıyorsa artık millette bir fatura fobisi olmuş sanırım.
  • bizdeki ekmek parasının amerikada karşılığı.
  • geçen senelerde yine bu konuya yazmışım. bu sefer başka bir amerikan belgeselinde karşıma çıkan konu.

sanırım amerikan hükümeti bu yöntemle faturaların ödenmesini amerikan halkının bilinçaltına işlemeye çalışıyor.
  • iklim değişikliği ile ilgili bir söyleşiden:

barack obama, "iklim değişikliği ilk önceliğim değil. insanların iş bulma ve faturalarını ödeme sorunu öncelikli ise insanlar bu sorunlara çözüm bulmayı bekler."