şükela:  tümü | bugün
  • edit1: yazının türkçe özeti hürriyet'te enayiler sultanı vurgusu ile yayınlanmış
    http://www.hurriyet.com.tr/…ayiler-sultani-40737419

yeme-içme-eğlence sektörü ile ilgili yazılar yazan new york'lu bir gazetecinin 6 şubatta yazdığı yazının sonucu.

adam özetle nusr-et için "kötü yemek, gereksiz pahalı" demiş. bu tipi siz yarattınız, kötü yemeklerini de siz yiyin diye çemkirmiş adam başlıkta. hatta makalede bu restaurant'ın new york'ta yeri yok demiş.

https://www.timeout.com/…-eat-his-nasty-food-020618

clayton guse'un yazısında bastıra bastıra ortadoğu vurgusu yaptığını, yazıyı okuyunca fark edersiniz. bu vurgu rastgele veya ırkçılıktan dolayı değil. orta doğu ve körfez sermayesinin eseri olan ambalajdan ibaret şehirler ve ürünlere olan vurgu. işte nusret'te tam bu kültürün eseri. dubai gibi ambalajı janjanlı, ama içi boş!
    nusret'in türkiye'den çıkması ise bu rezil kervana türkiye'nin de katıldığının en büyük kanıtı.

aslında akp ile birlikte gelen veya akp'yi iktidara taşıyan yapıyı en iyi anlatan film "kolpaçino"yu dikkatle izlemenizi öneririm. kabadayı görünümlü korkak insanların, elit görünümlü alt tabakanın hikayesi. herşey görünümden, ambalajdan ibaret. içi boş!

işte nusret'te tam bu kolpaçino ülkenin kolpaçino restaurantı...
    kolpaçino sporcuları, teknik direktörleri, siyasetçileri şimdi tek tek saymayalım. herkes çok iyi biliyor.

işte bu sebeple yıllardır manşetten batıya transfer ettiğimiz neredeyse herşeyimiz, batı ile karşılaşıp malup olduğunda yurda satır arası olarak geri dönüyor.

türk'e türk propagandasının, hamaset edebiyatının, içi boş kentleşmenin sonu bu!
    bu kadar zengin bir mutfaktan ucuz fast-food dönerci, birkaç simitçi çıkartabilmiş medeniyetin elit ürünü nusr-et, dalga konusu oluyor.

kendi kendimize asıp kesen, kabadayılık yapan biz kolpaçinolar er meydanına çıkınca dut yemiş bülbül kesiliyoruz!

dünya'ya meydan okuyan reis'imizi ve onun dik duruşlu siyasetini bu eleştirinin dışında tutuyorum tabii ki.
  • adam haklı beyler.
    allahın kırosu memlekette adam oldu.
    (bkz: clayton guse'un askerleriyiz)
  • ulan et işte, ne kadar kötü olabilir ki mnaki.

tanım: en büyük yemek zinciri mcdonalds olan ülke insanının yaptıgı eleştiridir. newyork’da yeri yokmuş. özgüvene bak ya. şehrin anahtarını da sana versinler bari, gireni çıkanı denetle.

nusret’i sevmezdim. bu hıyarın yazısından sonra seviyorum.

tuzla onları nusret. *
  • değindiği nokta doğru ama örnek yanlış.

nusret işini severek yapan, yaptığı işi de hayatının merkezine koyarak gerçekleştiren biri. adam eti, sosu, baharatı vs. özenle seçip yemeği önünüze koyuyor. e bir etçiden başka ne bekliyorsunuz?

ayrıca günümüzde çoğu marka altyapısından çok reklam ve pr çalışmalarına para akıtıyor. bu halde nusret'e içi boş demek haksızlık.
  • ___2000 sonrası yükselen yeni türk tipi yüzünden utanç duymadığım tek bir gün bile geçirmedim. bu piç te her mahallede mantar gibi türeyen köksüz, kültürsüz, görgüsüz, zenginlikle hava atan hanzolardan biri. amerikalı bu görgüsüzlüğü hazmedememiş belli ki.
    ___bu nusret ve onun gibilerin dünyası tersine dünya: tüm erdemler kötülük, tüm karakter zafiyetleri de erdem kabul ediliyor. toplumu bozuma uğratacak herşey adamlarda geçer akçe oluyor. bu devlet (akp) tarafından da teşvik ediliyor. bu şerefsizin pis dükkanına gidip te onbinlerce lira ödemek hava atma konusu oluyor. ama malum biri çıkıp ta "ey bilmemkim sen nusret'i nasıl eleştiriyorsun, yav sen ne bilirsin, sen kimsin yha?" dese şaşırmam. türklüğün yerin dibine sokulmasına alıştık artık. satanist misin diyenlere türküm diyorum onlar anlıyor.