şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nereden başlayacağımı bilemiyorum. aylardır hem gurur hem de millet adına üzüntü yaşıyorum.

  yıl 2004.
  mgk'da alınan karar ile fethullah gülen yapılanmasının altı kazınacaktı. hem cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer hem de dönemin başbakanırte tarafından. tabi bu bilgi sonradan ortaya çıktı. bu bağlamda rte'nin bir yandan fetö'nün altını kazarken bir yandan da kritik pozisyonlara girmesinin izahatini bulabilmiş değilim. belki köprüyü geçene kadar ayıya dayı dedik belki de hantal devlet anlayışının göstergesi olarak göz yumduk.

  yüzlerce ispatı varken fetö'yü bir abd yapılanması olarak görmemek ya körlük ya da nefret ile ifade edilebilir. son 16 yıldır hükümet tarafından yapılan etnik ve sosyal adaletsizlikten dolayı anlaşılır bir tutumdur.

  -------

  mustafa kemal atatürk... sen nasıl bir insansın ki, osmanlı subayıyken, -ki osmanlı o zamanlar hala yönetimin başında olmasına rağmen, dört tarafı düşman askerleri ile çevriliyken, gerek fransız gerek ingiliz generallerini hürmetle limanda karşılayan bir yönetimken, anadoluda ve batıda örgütlenerek, emperyal güçlere karşı güçlü bir ayaklanma ile türkiye tohumlarını atasın.

  o zamanlar da bile bazı gazeteler, küpürlerinde atamızın batı ile diplomasisini referans göstererek vatan haini ilan etmişlerdir.

  -------

  1. dünya savaşı'nın yaralarını atlatamadan 2. dünya savaşı başladı. rahmetli inönü'nün kıvrak zekası sayesinde hem savaşın bir tarafı olmadık hem de nakdi ve askeri yardımlar aldık. o zamandan bu zamana hala inönü'nün bu dahi denge taktiğini kullanır olduk. batıyla, nato ile ittifak kurarken aynı zamanda iran, rusya ve çin ile ilişkilerimizi bozmamaya çalıştık.

  bıçak kemiğe dayandı. son gelişmelere hepimiz şahit olduk. amerika'da koltuğun demokratlardan cumhuriyetçilere devredilmesiyle dünya küresel bir bakış aşısından lokal bir düzleme evriliyor. bütün dünyada da karşılığını da buldu. küresel olarak milliyetçilik ve devlet menfaati ön plana geçti. türkiye de haliyle kendi pozisyonunu almış durumda.

  ------

  dünya devletlerden ziyade, ortak paydada buluşan kutuplardan oluşur. bu kutupların hepsi de dünyayı yok edebilecek askeri güce sahipler. (bkz: nükleer silahlar) bir yandan da nükleer silahların varolması mecburi askeri barışı sağlayan en büyük etken. neticede kutuplar birbirlerine askeri müdahaleden ziyade ekonomik müdahale ile karşılık vermek zorunda.

  -----

  türkiye, 2. dünya savaşından beri ilk defa bağımsızlık mücadelesi veriyor. berbat yönetilen ekonomiye ek olarak amerika'nın yaptırımları ile zor zamanlar yaşıyor. bu acıması ve hukuksuz, tamamen siyasi yaptırımları görüp devleti mesnetsiz eleştirmek amerikan muhipliğidir.

  edit: sezer olarak düzeltildi.
 • şu sıralar üyesi bol olan bi cemiyet. unutmayın ölmüş eşek kurttan korkmaz lan, alayına gideriz trump ayağını denk al.
 • osmanlı müslümanlarının zamanında ingiliz versiyonunun başını çektikleri cemiyet.

  günümüzde de ağlak aktroller başını çekiyor. bir de utanmadan cemiyetten olmayanlara çamur atarak, "aaa cambaza bak!" oyunu yapıyorlar.

  yemezler :)
 • ülke çıkarlarının abd'nin yanında yer almak olduğunu savunan cemiyettir. varlığını bugün de devam ettirmektedir.
 • bulent ecevit'e finansal operasyon duzenleyip siyasal islamcilari basa gecirenlerin cemiyeti.

  (bkz: bülent ecevit'e yapılan finansal operasyon)
 • çomarlar tarafından kullanılan yeni söz öbeği. samırım yeni moda bu. bir benzeri için gezi parkında en çok kullandıkları,

  (bkz: otpor)
 • türkiye cumhuriyeti devleti adnan menderes ve demokrat parti'den itibaren bu cemiyetçe yönetilir.