şükela:  tümü | bugün
  • pahali olmasi haricinde baska bir sorunu yoktur. saglik sigortaniz varsa, istediginiz saglik hizmetini cabucak alma imkani sunar. sira bekleme derdi tasasi yoktur. saglik sigortasi haricinde vergi vermezsiniz. eger duzenli bir isiniz varsa, sigortanizi da takir takir odersiniz. isverenler de size isci sagligi altinda saglik paketi sunarlar, dis hekimi masraflari buna dahil degildir. ise girerken cogu calisan isyerinin seciminde bunu goz onune alir. turkiye'de ise hem maasinizdan prim veririsiniz, yaklasik %15, hem isveren oder belli bir miktar. ustune ustluk saglik hizmeti alamazsiniz, gidersiniz ozel sigorta yaptirirsiniz ya da el mahkum ozel doktora gidersiniz. eger a.b.d'nin saglik sistemi somuruyse, bizim saglik sistemi daha fazla somurur.
    vergini pasa pasa ode, isveren katki yapsin saglik harcamalarina, hem saglik hizmeti alma hem de ozel sigorta, ozel doktor parasi ode, tam somuru duzeni.
    diger bir onemli kismi, ozel sigorta primleri saglik durumunuzla degisir. bizim sistemimizde herkes ayni miktarda vergisinden oder. yani genc saglikliysaniz ozel sigorta priminiz dusuktur, ancak kronik, duzenli kontrol gerektiren bir hastaliginiz varsa riskiniz cok oldugundan priminiz yuksektir, sadece kendinizin saglik harcamalarini odersiniz, baskalarinin degil. bir bakima adaletlidir.
  • bu sistemde eğer size yapılacak olan tetkikleri kabul etmezseniz tüm hastane masraflarını yüklenmeniz gereken durumlar vardır ki, evlere şenlik.

"ramazan'dı, açtım, başım o yüzden döndü, omuriliğimden sıvı almanıza gerek yok" deseniz de alıp, yine de ödemeniz gereken kısmı bile binlerce dolar olan faturayı sırtınıza yükleyiverirler.
  • (bkz: sicko)

izledikten sonra birazcık bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

türkiye'deki az miktardaki iyi şey dahil her şeye mütemadiyen sıçmaya and içmiş olan hükümetimizin buraya aynı sağlık sistemini getirme çalışmaları içinde olduğunu öğrendim. işte o zaman gerçekten hayat hayatlıktan çıkacak. on sayfa yazı yazılır buraya.
  • parası olmayan fakirler tarafından eleştirilmemesi gereken fantastik sistem. sağlığın da "mc donalds mı? burger king mi?" sorusu gibi bir tercih meselesi olduğunu bilmek gerekir önce bu sistemi eleştirmek için. yani paran varsa benim gibi lacoste giyersin paran yoksa pazardan bez ayakkabı, aynı şekilde paran varsa tedavi olursun yoksa olamazsın bu kadar basit.
  • pahali... gercekten, pahali. bence, niye dersen;

her doktorun, 549 tane yardimcisi var arkadasim bu ortamda. diyelim gidiyorsun hastaneye, merkeze, her ne ise; doktoru anca 76 kisinin elinden gectikten sonra gorebiliyorsun, cok tuhaf. kani bile hemsire almiyor, hemsire yardimcisi aliyor. bak, hemsire yardimcisi diyorum.* goz doktoruna gittim, ama butun islemleri neredeyse yardimcisi yapti.* sonradan gelen kisinin onlugunun ustunde doktor yazdigini gorunce anladim yemin ederim, digerinin yardimcisi oldugunu. aletlerden miyop, astigmat kontrolleri, sirayla su harfleri oku vs'ler... bunlar hep yardimcinin yaptigi islemlerdi. bizde hep doktor yapmiyor muydu bunlari? sonra iki damla damlatti, anca doktor geldi ustune. genel kan testi yaptirayim dedim bir de, hani ne var ne yok bi goreyim, ona gore davranayim, doktor istemeden yapilmaz dendi! ulan bizim hifsizsihha yok mu burda :'( gerci turkiye'de de aynidir belki bu, of. e ondan sonra pahali, pahali tabii, bi kan testi yaptircaz, doktor parasi odedik, doktora goruncez, 12873 yardimcisinin da parasini odedik!

bir de su sigorta mevzusu; verdigim karti kabul edip, fotokopisini cekip, beni hicbir ucret almadan yolladilar misal hastaneden, ama diger merkez, sigorta sirketini arayip, mevzuyu buyuk olay haline getirip, beni dakikalarca bekletip, ona gore davranip, benden catir catir tahsil etti parayi. eee, simdi dusunuyorum, sigorta sirketi eger diger parayi odemeyi kabul etmezse, ki olabilir boyle bisey, yoksa olmaz mi, olmasi gereken hastanenin mi kabul etmesi bilmiyorum cunku, fatura ordan bana mi postalanacak acaba? korkuyorum :/

su olaylara bak ya!!! emekli sandigi rulaz <3
  • "dunyanin en gelismis ulkesi"nde hasta olmayi eziyet kilan sistemdir. parayi bastirip gideyim deseniz bile ssk sirasi modunda sira beklemeniz gerekir. toplumdaki esitsizligin saglik sistemine yansimis halidir.

-ozel bir brans doktorunu gormek icin illa ki aile hekiminden randevu almaniz gerekir. gene de bir cilt doktoruna gideyim derseniz yeri geldi mi 1 ay sonrasina ancak randevu bulabilirsiniz.

-senede 1000 dolari asan sigorta primi odeseniz bile her turlu muayeneye ve ilaca gene ciddi bir sekilde para vermeniz gerekir.

-dunyanin en iyi tip fakultelerine sahip olan ulke olmasina ragmen bir doktora gittiginizde yanlis tedavi alma ihtimaliniz cok yuksektir. goz doktoru - goz doktoru diyorum bak - bunca yillik numaramin yanlis oldugunu iddia edip abuk bir recete verdi, baska bir goz doktoruna gitmem gerekiyor simdi.

-devlet hastanesi katiyen yoktur, demokrat parti'nin sistemi adam etme cabalari manyak cumhuriyetciler tarafindan bloke edilir.

nerde refah devleti, nerde amerika, nerde kalkinma dedirtir insana.
  • eger amerika'da yasiyorsaniz ve kucuk bir ameliyata ihtiyaciniz var ise bulasmamaniz gereken sistemdir. alt tarafi 20 dakikalik ameliyat bile olsa ucak bileti alin turkiye'ye gidin. inanin zaman kazanirsiniz ve akil sagliginizi korumus olursunuz. detaylari blog yazimda bulabilirsiniz: http://zephyrusblogus.tumblr.com/…insuranceproblems
  • özeti icin;
    http://i.imgur.com/jtjhnjc.jpg

kaynak;
    (bkz: reddit)