şükela:  tümü | bugün
 • eyaletleri temsil eden bazi takimlar icin;

  (bkz: utah jazz)
  (bkz: new england patriots) (birkac eyaleti birden temsil etmektedir hatta)
  (bkz: tennessee titans)
  (bkz: arizona cardinals)
  (bkz: florida marlins)
  (bkz: colorado rockies)
  (bkz: texas rangers)
 • amerikan arabalarinda nasil devasa ebatlar on plana cikiyorsa, amerikan sporlarinda da benzer sekilde siddet temasi vardir genelde. (amerikan futbolu ve hockey mesela) bu sporcularin basi travma ve noro-dejeneratif hastaliklarla derttedir.
 • genelde "olm süper lan. bir kere izle hastası olacaksın. kuralları bilince futboldan bile daha zevkli geliyor." gibi ucuz palavralarla gaz verilerek izletilmeye çalışılan ama bünyeye daral getiren spor dallarıdır. yine de bu sporlardan daha çekilmez bir şey varsa o da futbol yerine bunlarla ilgilendiği için kendini elit zanneden tiplerdir. sanırsın ki amerikan futbolunu veya nascar denen sirk eğlencesini anlayabilmek için minimum 140 iq şart, aşağısı kurtarmıyor.
 • amerika'da yaygın olarak oynanan ve beyzbol, basketbol, amerikan futbolu, bilek güreşi ve buz hokeyi olarak sıralanabilecek spor dallarıdır.

  (bkz: işte bunlar hep amerika'nın oyunları)
 • 4 ana dalı olan nfl, nba, mlb ve nhl'de son 30 yılda şampiyon olmuş takım sayısı şu şekilde;

  beyzbol (mlb) - 18 farklı takım

  amerikan futbolu (nfl) - 15 farklı takım

  buz hokeyi (nhl) - 15 farklı takım

  basketbol (nba) - 8 farklı takım (los angeles lakers, san antonio spurs, boston celtics, chicago bulls, dallas mavericks, miami heat, detroit pistons, houston rockets)
 • "zaten abd'de bizim futbol, onların soccer dediği sporun yeteri kadar ilgi görmemesinin nedenlerinden biri de bu. bir futbol maçı 0-0 da bitebilir ve böyle az skorlu bir spor dalı abd'lilerin ilgisini çekmez. basketbol gibi, amerikan futbolu gibi büyük skorlu oyunlara alışmış bir halk çünkü."

  hala futbolun çok izlenmediği sanılıyor amerika'da. uzun zamandır bizim futbol için birbirini kesen ülkemizden ve birçok avrupa ülkesinden daha fazla kişi izliyor futbol karşılaşmalarını. maç başı seyirci ortalamasında 5-6 bin kişilik fark takıyorlar. (türkiye'de 10 bin orada 17 bin civarıydı en son)

  15-20 yıl sonra geleceği konumdan dolayı muhtemelen avrupa takımlarıyla ortak uluslararası resmi turnuvalar bile düzenlenecek.
 • bahis oynayanlar için takip etmesi en zevkli sporlardır..maçların sonuna kadar skorun değişme ihtimali çoğu zaman çok yüksektir ve bu da izlerken keyif almanızı sağlar..ama elbette tam tersi olup son anda üzülebilirsiniz de..
 • rodeo ve amerikan güreşi (bkz: wwe) de bu sporlar arasındadır.
 • sanılanın aksine basketbol bir kanadalı öğretmen james naismith tarafından icat edilmiştir. tabii eğitim verdiği okul ymca amerika'daydı.