*

şükela:  tümü | bugün
  • efendim bu basligi ancak bu kadar sozluk formatina uydurabildim , aramaya da inandim fakat amerikan universitelerine giris sistemi haricinde bir basliga rastlayamadim, ki bu tamamen giris sisteminden farkli biseydir.

turkiyede herhangi bir universitede okuyan bir sahis okumaya baslar ve bir gun ruyasinda meshur ak sakalli dedeyi gorur ve amerikada egitimine devam etmeye karar verir.

bu tip insanlari 3 kategoride incelemek mumkundur:

1) baba parasi olanlar - turkiyede basladik ama bi bakalim su amerikada neyin nesiymis diyenler.
    2)zeki ve parlak olanlar - turkiyede bilkentte sabancida vesairede okuyup kafasini kullanarak amerikada da iyi bir universitede burslu devam edebilecekler
    3)ortalama bir universitede okuyup amerikada soyle yine orta halli bir universiteye girip kendim kazanip kendim oderim diye dusunenler.

takip edilmesi gereken prosedur her 3 grup icinde aynidir. ve inanilamayacak kadar basittir. ben ustteki gruptan 3. gruba girdigim icin verecegim yonlendirmeler bu yonde olacaktir, diger secenekler icin diger suserlar basgosterir elbet.

1) universite 2. sinifi bitirmis olun asagi yukari, boylece 60 kredilik ders almis olursunuz asagi yukari. ortalamanizi 2.5 ve uzerinde tutun.
    2) ingilizce bilmiyorsaniz ingilizce ogrenin, lisede gordugunuz hazirlik ingilizcesinin ustune azicik takviye yapmaniz baslangic icin yeterlidir kanimca.
    3) toefl kitaplari alin, soru cesitlerini deliler gibi calisin,yalayin yutun.
    4)google'da universities in usa diye arattirin mesela. http://www.studyusa.com/ adresi amerikadaki universiteleri gormek icin guzel bi site gibi. ayrica universite siralamalarini da goz onunde tutarak secimlerinizi yapin, internet sayfalarindan her universitenin bulletinlerini isteyin mesela, bunun icin hic bir ucret odemek zorunda degilsinizdir.
    5) elinizde toefl skorunuz, cok da kotu olmayan ortalamaniz ile okullara basvurmaya baslayin. cok fazla abartmaniza gerek yok, bir kac universite kafidir. bir universite altinda cogu zaman bir suru college olur, bu yuzden bir universitede 4-5 tane isletme bolumu olmasi mumkundur. ayni universite icinde farkli collegelara basvurmak ucretsizdir, ondan arastirmayi iyi yapmak gerekir. bir universiteye basvurma ucreti 50-100 dolar arasinda degisir.

bunlarin otesinde mezunusa'nin forumlarina girmeyin bile. once kendi arastirmanizi yapmadiktan sonra hic bir araci kuruma da gitmeyin, hatta zorunda kalmadikca hic gitmeyin, universitelere direk email atin bir kac gunde en guzelinden en acik cevabiniz emailinize duser

bir aksilik olmazsa universitelerin birinden elbet kabul alirsiniz.

amerikaya okumaya gelinir mi, hem calisip hem okuyabilir miyim, sevgiliden okyanus asiri kalmaya deger mi bunlarin hepsi baska bir basligin konusu ve kisiden kisiye degisecek sorular-cevaplar.
  • soru cevap seklinde kose yazisi modunda olsun bu da :

-kulup baskaniyim, sosyalin otesi bi kisiligim, kendi sirketim var ,yakisikliyim,guzelim,cok guzel dansederim. bunlari eklesem okula girme sansim artar mi ?

- eger ortalama bir universiteye basvuruyorsaniz arttirmaz. kimse sizin ne ozgecmisinize bakiyor , ne de yuzunuze gozunuze. ortalama, toefl, okuyabilecek kadar paraniz oldugunu ya da olabilecegini ispatliyor olmaniz kafi.
  • gelen sorulara buradan cevap verirsem kendi capimda daha fazla kisiye faydali olur sanirim. ben bu islerin uzmani degilim,kendi yaptiklarimdan bildiklerimden konusuyorum, yanlis bildiklerim olabilir duzeltirseniz seve seve degistiririm.

-ben latince ve yunanca okuyorum ama sanirim amerika'da bu bolum uzerine pek fazla egilim yok gibi.farkli bir bolume gecme imkanim var mi acaba?

- simdi soyle bisey var. her bolumden her bolume gecis mumkun. ornegin muhendisligi bitirip tip'a gecis yapabilirsiniz. tip egitimden once burada zaten herhangi bir bolumden mezun olmak gerekiyor. latin ve yunancadan baska bir bolume gecis mumkun gozukuyor, ama transferin amaci ve guzel yani bazi dersleri saydirmak ve bu sayede o dersleri amerikada almayarak daha kisa surede mezun olmak, bir anlamda okula daha az para vermektir. yani latinceden edebiyat bolumune gecis yaptiginiz zaman edebiyat bolumunde okutulan latince dersleri almak zorunda olmayabilirsiniz mesela, ama ornegin bir fransizcaya gecis yapsaniz ortak ders olma ihtimali az olacagindan daha fazla ders almaniz gerekir. yani yanit transfer yapilabilir, ama almaniz gereken ders sayisi artar. bunu en net sekilde ogrenmenin yolu o universitenin internet sitesine gidip o bolumun aldigi derslere bakmaktir, ne kadar ortak ders var o kadar sansiniz fazladir.
  • transfer olayinin en can alici noktasi da ne zaman mezun olunabilecegi sorusudur. ornegin yagiz bir delikanli üniversite 3. siniftan sonra asagi yukari 100 kredi ile amerikada bir okula transfer olur. amerikada undergraduate egitimi 120 kredi ile tamamlandigina göre ne olacaktir nasil olacaktir sorusu kafalari yer durur:

1) 100 kredi ile tranfer olmak 100 kredinin hepsinin transfer olacagi anlamina gelmez. her okulun kendi kurallari vardir ve bunu en iyi ogrenmenin yolu daha once degindigim üzere okullarin internet siteleridir,ya da tanitim kitapciklaridir. örnek vermek gerekirse city university of new york icinde maksimum transfer edilebilecek kredi sayisi 70tir. oyleyse eger dersler biribirine uyuyorsa 100 kredi almayi beklemeye gerek yoktur, 70 kredi alinilir ve amerikanin yolu tutulur.

2) dersleriin transfer olayi yaklasik 1 donem ile 1 sene arasinda sürmektedir ama siz bu sure zarfinda diger dersleri alabilirsiniz. 120 kredi ile mezun olunabiliyor ve maksimum 70 kredi transfer ediliyor ise geriye kalir 50 kredi. amerikada bir donemde 15 krediden fazla insana insan gozuyle bakilmaz, zor olur.ben istanbul üniversitesinde vakti zamaninda bir donemde 35 kredi alan bir insan olarak soyluyorum bunu,düsünün artik.ayrica kredi basina para verildigini düsünürsek abartmamak gerekir. 12-13 kredi her donem icin yeterlidir , yani toplamda 4 donemde mezun olunulabilir. yazin kisin ara tatilllerde ders alinir ise 3 dönem kafi olur.

3)buraya kadar hersey kolayca ilerliyor gibi gozukuyor ,amma velakin olaylar her zaman gözüktügü gibi olmuyor soyle ki : 70 kredinizi transfer ettirmis olabilirsiniz,ettirirsiniz de sorun degil ama okulun minumum ders alma sayilari vardir. bunlar bolum dersleri icin en az 21 kredidir. ayrica amerikada core dersleri diye bir kavram vardir, o da su demektir : üniversiteye gelene kadar hic birsey ogrenmemis amerikalilara fizik kimya biyoloji jeoloji edebiyat tarih felsefe gibi dersler verilir ,okuldan okula degisse de vardir boyle birsey. turkiyede isletmeden transfer oluyorsaniz bunlarin hic birini kendi okulunuzda almamis olmaniz normaldir, cok asiri kolaylardir ama almak zorundasinizdir. bu core derslerinin toplami da 30 kredidir, eger turkiyede kimya fizik dersi almissaniz o zaman o dersin aynisini almak zorunda olmazsinizdir. ozetleyelim, 21 kredi bölum dersi,30 kredi core dersleri kredisi. ve en son olarak da iki tane ingilizce dersi almaniz gerekir,bir de speech. burdan da 9 kredi gelince toplam almaniz gereken kredi sayisi 60 kredi oluyor. yani 120 kredi ile mezun olmus olamiyorsunuz 130 ile olabiliyorsunuz. bunu bilmeden butun planlarinizi yaparsaniz hayatiniz ve okul hayatiniz bir dönem -10 krediden dolayi- uzayacak demektir.