şükela:  tümü | bugün
  • 20 yıl sonra tekrar grev kararı almis olan birliktir... bugun yapilan gorusmeden de sonuc cikmazsa 5 kasim pazartesi sabah itibariyle grev baslayacak ve tum dizilerin ve tv showlarinin cekimleri suresiz olarak durdurulacak... lost, heroes, house, battlestar galactica ve daha nice dizinin anlasma saglanana dek tek bir bolumunun bile yazilmayacagi dolayısıyla cekilemeyecegi goz onunde bulundurulursa allahtan hepimize sabir diliyor en kisa zamanda yazarlar her ne istiyolarsa verilmesini ve grevin bitmesini temenni ediyorum.*

    http://www.wga.org/subpage_newsevents.aspx?id=2534
  • dizilerin itunes gibi programlarla online dagitimindan ekstra gelir elde etme talepleri reddedildigi icin grev karari alan birliktir. grevi sona erdirecek bir anlasmaya varilamamasi durumunda 2008 subat ayi itibariyle cogu dizinin cekilmis bölümleri tükenecektir. su anda grevden nispeten en az etkilenecek dizi ise lost olarak gözüküyor. zira haziran ayindan beri senaryo calismalari devam eden dizinin 4. sezonda yayinlanacak 16 bölümünden 14ünün senaryosu tamamlanmis. 4 kasim gece yarisina kadar kalan iki bölümü de yazabilirlerse hic olmassa bir dizi pacayi kurtaracak.
  • grev kararını almış olan ve eğer görüşmelerde istediklerini almazlarsa bu durumun uzun bir süre böyle devam edeceğini söyleyen birliktir.
  • amerika'daki thanksgiving tatilinden hemen sonra 26 kasım tarihinde the alliance of motion picture and television producers yöneticileri ile resmi görüşmelere devam etme kararı almış yazar birliği. eğer görüşmelerden bir sonuç çıkarsa bu seneki televizyon sezonu için hala bir umut var demektir. aksi takdirde benim gibi dizi kurtlarını sıkıcı bir 2008 bekliyor. bulabileceğimiz tek şey abuk sabuk yarışmalar ve reality showlar olacak.
  • 2007-2008 grevi jon stewart ve stephen colbert'in kendi metinlerini yazmasina (ya da dogaclama kayit yapmalarina) sebep olmu$, $ovlara dogal bir hava katmi$tir.
  • ülkemizde koruma altına alınması en az 4.000 ytl olan senaryoları 20 dolara koruma altına alan oluşum. ülkemizde fikri hakların gelişmediğinin ve kendilerinin ne kadar ileride olduğunun birebir kanıtı. 100 sayfalık uzun metrajlı film senaryosunu 20 dolara database'lerine kaydetmiş, gün itibariyle bana sertifikamsı bir şey göndererek 2013'e kadar koruma altında olmamı sağlamıştır. gerçi hiçbir yapımcının oturup senaryomu okuma lütfunda bulunmadığı bir ülkede neye karşı korunmam gerekiyor bilmiyorum ama biz amatörler, ya da işe yeni başlamış kişiler diyelim, için türkiye noterlerinde sürünmenin şahane bir alternatifi.
  • yakında katılmayı umduğum oluşum.