şükela:  tümü | bugün
  • ispanyollar amerika adalarında yerlileri teker teker katlederken yerliler arasında ispanyolların korkunç vahşetleri adadan adaya yayılır. san juan adası katliamından sonra adanın beyi 1515 yılında küba'ya kaçar orada arta kalan halkı ve kübalıları toplayarak şu sözleri söyler;
    "hristiyanların geldiğini biliyorsunuz, umtel'in ve haitinin başına gelenler hakkında bilginiz var, burada da aynı şeyi yapmaya geliyorlar" halk şöyle cevap verdi. "bunları nedensiz yapmıyorlar taptıkları ve çok sevdikleri bir tanrı var bizim de ona tapmamızı sağlamak istediklerinden bize boyun eğdirmeye çalışıyorlar, öldürüyorlar. beyin evinde altın dolu bir sepeti vardı, bu sepeti gösterip halkına şöyle dedi, "işte altın, işte hristiyanların tanrısı eğer isterseniz onun için bayram yapalım belki hoşnut ederiz de bize hristiyanların kötülük yapmamalarını emreder". halk bu konuşmadan sonra altını almak için ispanyolların yapmayacakları işkence kalmayacığını anladı ve bütün altınlarını ırmaklara attı. ama acı sonu yine değiştiremediler. kübalılara akıl veren bey yine kaçtı fakat ispanyollar onu eninde sonunda yakaladı ve canlı canlı yaktılar.

    konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz
    bartoleme de las casasın kızılderililer nasıl yok edildikitabını okuyabilirsiniz.
  • kabileler arasında en büyük savaşlar ve mücadeleler genelde at çalmak sebebiyle gerçekleşiyormuş. zira at çok önemli bir hayvan. bunun dışında yerlilerin en büyük geçim kaynağı bizonlarmış. ancak tabi beyazlar geldikten sonra o bizonların çoğu beyazlar tarafından yok edilmiş.
hesabın var mı? giriş yap