şükela:  tümü | bugün
  • danimarka eski başbakanı anders fogh rasmussen'in dile getirdiği gereklilik.

adam özetle diyor ki: "amerika dünyanın jandarması olmak zorundadır. amerika'nın kendini her geri çekmesiyle birlikte oluşan boşluğu teröristler ve rusya gibi agresyon eğilimli devletler doldurmakadır. bunun sonucunda kaos oluşmaktadır. amerika dünyanın jandarması olmalıdır. biliyorum bu görüşüme şiddetle karşı çıkıyorlar. hele ki avrupa'da amerikan karşıtlığı çok yoğunken benim bunu söylememe itirazlar yükseliyor. ama gerçek budur."

kaynak 1: https://radio.foxnews.com/…nd-americas-place-in-it/

kaynak 1: http://www.dailystormer.com/…-police-to-stop-putin/

açık konuşmak gerekirse, obama iktidara gelmeden önce vaadettiği "ırak'tan çıkacağız", "dışarıya asker göndermeyeceğiz", "artık şehit cenazeleri görmeyeceğiz" vaatleri çok çekici geliyordu. ancak oluşan boşluğa ve ışid gibi felaketlere baktığımızda, rusya'nın kırım hamlesi gibi şeyleri gördüğümüzde, amerika'nın dünya üzerinde yaptırımı olabilecek en güçlü aktör olarak daha fazla olaylara müdahil olmasının bugünkü ortadoğu ve kafkasların geldiği duruma bakılınca ehven-i şer olduğunu düşünüyorum.

yine de kavgasız, gürültüsüz ve sakince tartışılması; olumlu ve olumsuz taraflarıyla değerlendirilmesi gereken bir tezdir bu.
  • amerika'nın yalakalığını yaparak iktidara gelen bir diğer kişi beyanı. aklı başında mantıklı hiç bir lider, bir devletin başka bir devlete karışmasını istemez. kendi milletinin çıkarları için toprak bütünlüğünü sağlar. hadi diyelim ki danimarka dünyanın jandarması olmalıdır demesini bir nebze anlarız. kendi ülkesi, kendi vatanı. milliyetçilik duyguları kabarmış da söylemiş deriz ama coni yalayıcılığı böyle bir şey işte. sen taaa hangi topraklardasın zırto rasmussen. hangi boşluk oluşmuş da sana ne? seni ilgilendiren bir şey var mı da atlıyorsun sen? bizim karşıki dağlarımız cenderme. ya senin? topu topu 57 tankın, 74 savaş uçağın, 25bin askerin, 5 milyonluk nüfusun var. dünya güç sıralamasında 50. ülkesin. sen sus otur bakıyım. seni de devlet saydık diye ne bu yalayıcılık?
  • (bkz: ananı siken kadı. kimi kime şikayet edeceksin)

dünyanın amına koyan, her tarafı karıştıran amerika zaten. amerika yıkılmadan dünya rahat yüzü görmez.
  • benim de her ne kadar doğru bulmasam da sorguladığım dır. (bkz: amerika ırağa girmeseydi kim girecekti.)