• new york
  • texas der geçerim. nedenleri zaten yazılmış burada.
  • belirli bir yaşa geldiysen kuzey teksastır. küçük kasabalarda doğayla iç içe yaşarsın. her türlü imkanın da olur. fiyatlar da görece ucuzdur.
  • karsilastirma yapamam cunku baska eyaletlere gitmedim ama biraz tx'den bahsedecek olursam,

dallas' da yasamaktayim. buranin yerli insani cok iyi niyetli. komsular olsun, devlet dairelerindeki calisanlar olsun, bir yere gittin oradaki tanimadigin insanlar olsun, yardimci olmaktan cekinmiyorlar. aslinda bizim turk milletinin misafirperverligini bir acidan gormek mumkun (yerliler icin konusuyorum).

arkadaslarin dedigi gibi eyalet vergisi 0. yani kazandigin para yuksek ise birde gidip eyalet icin vergi odemiyorsun. genellikle yuzde 8 gibi dusuneebilirsiniz bu vergiyi. az gibi gelebilir ama soyle dusunelim. senelik 200 bin yapiyorsun diyelim, 16 bin vermek durumundasin eger 8 ise, 12 ise 24 bin. dolayisi ile bu paralar cebinde kaliyor. gelmeden once tx' i col gibi hayal ediyordum ama dallas bildiginiz yesillik. evlerin konumlari da durumlari da iyi bence.

burada 2 (iki) kere sacma durum ile karsilastim. 3 (uc) de diyebiliriz. ilk 2 sinin oznesi bendim, digerini disaridan seyrediyordum. irkci biri hic olmadim ama burada yerli siyahilerin kadin erkek farketmeksizin sorun cikarmaya meyilli olduklarini gordum. yani durum analizi yapmaktayim yanlis anlasilmasin. bazi yerlerinde getto yapilanmalari gordum ama cok ufak bir kismi.

enflasyondan az etkilenen tek eyalet olabilir. bazi yerlerde benzin fiyatlari 7 dolari gormusken burada hala daha 3.30 dolar civarinda. 2.80 e aliyorduk enflasyondan once. buyuk ihtimalle burada kendi petrolunu kendileri cikardiklari icin olabilir.

biraz insani bize benziyor derken saka yapmiyordum. dindar insanlar cogu. yani klise faliyetleri bayagi genis. insanlar gitmese bile kliselerini yapmislar. hoslarina gidiyor sanirsam klise olmasi. kurtaj, lgbtq vs. konularinda cok katilar bu yuzden dolayi. ama universite bolgelerinde bu kati olma durumu ogrencilerinde katkilari ile bayagi azaliyor. universitelerin kendi polis departmanlari var. sorun oldugu zaman genelde kendi icerilerinde halletmeye calisiyorlar. merkez polislere iletilmeden. boylelikle cesitliligi de koruyorlar bir sekilde.

burada tanisip konustugum bircok amerikali remote job olayini bayagi ilerletmis durumda. kazandigindan vergi vermedigin icin ve yasam gorece ucuz oldugu icin, cevrede komsuluklari guzel oldugu icin, insanlar buraya gelmeye baslamis. bu yuzden yeni yeni siteler yapiliyor, arzi karsilamak icin. dallas icin konusursam, gelismekte olan bir sehir diyebilirim.

benim arkadas cevremde gordugum evlilik yas oranlari 27-33 arasi. yani once universiteyi bitiriyoruz, sonra biraz calismaya basliyoruz, maddi olarak tamam oldugumuz zaman evliligi dusunmeye basliyoruz. burada evlenme yaslari inanilmaz dusuk gordum. kiz 24 yasinda 3 cocugu var, bu sekilde bayagi ornek gordum. 3 cocugu olmasa bile o yaslarda kesin 1 tane cocugu var. erkek tayfa universiteye gidip bitirdikten sonra absurt kazaniyor, universiteye gitmese normal kazansa yine cocuk yardimi derken bayagi rahat gecinebiliyor. kadin kesimi de cocugu olsa da universiteye gidebiliyor. burada universite parali oldugu icin genellikle burs da bulabiliyorlar. yani yatirim yapan insan sayisi da fazla anladigim kadari ile. son olarak, herkesin bireysel silahlanma hakki var. fakat, sokakta catisma cikiyor gibi dusunmeyin. 1 seneden beri bir kere bile karsilasmadim boyle birsey ile.

kisaca ozetlemek gerekirse, burasi col degil daha cok yesillik, insanlar caddede birbirlerine sikmiyor, kovboylar filmleri gibi degil, yerel halkin bizim ile ortak noktasi cok fazla, kazanc orani yuksek, evlenme yaslari dusuk, aile yasami icin ideal bir eyalet olabilir.
  • (bkz: florida)
  • california diyen arkadaslar, abd den bildiriyorum. hayat pahaliligi ve vergiler yuzunden cok fazla (ozellikle beyaz yakali) californiadan ve new yorktan floridaya goc ediyor suan.

benim nacizane tavsiyem, abd ye yeni yerlesen biri state tax olmayan eyaletleri listesine almali. bunlardan en guzeli ise seattle benim gozumde, peyzaji istanbulu andiriyor biraz. sicak ve nemli hava ile araniz iyi ise florida da olabilir.
  • en iyi eyalet sıralaması

geçen merak ettiğim bir konuydu böyle bir sıralamaya denk geldim.

sağlık, eğitim, suç oranları, fırsatlar vb. kriterlere göre belirlenen bir sıralama yapılmış.

listenin ilk üçü washington(seattle), minnesota, utah olarak sıralanırken new york, california ortalarda kalmış. son üçlü ise new mexico, mississippi, louisiana olarak yer almış.

e:i
  • (bkz: #136267566)

zaten stand your ground mevzusundan dolayı california daha iyi bir eyalet oluyor.
    kendini savunma kanununun olmadıgı eyalet iyidir, oldugu eyalet kötüdür az çok.
    evde arabada silah bulundurmak zaten texası nasıl california'dan iyi yapabilir ki?
  • şuanda en iyi rahat para kazanılan yer florida dır. hem çalışan hem işveren hem serbest meslek için idealdir.
hesabın var mı? giriş yap