şükela:  tümü | bugün
  • işleri daha da karmaşık hale getirecek olay.
  • inşallah asparagastır diye umduğum durum. aksi takdirde zaten boka batmış olan bölge daha da çok karışır ve türkiye için daha büyük sıkıntılar ufukta demektir.
  • cbs'in asparagas haber vereceğini düşünmediğimden kafamı karıştıran olay. david martin'in açıklama yapması bekleniyor.
  • ekonomiyi dogrultan amerika'nin ortadogu'ya atacagi 3. posta..
  • olur da gerçekleştirilirse sınırın dibindeki incirlik üssünün kullanılacağı olaydır. gerçi zamanında sarkozy denen adam iran için önlem olarak saldırabiliriz tarzı şeyler demişti alenen. henüz abd hükümeti tarafından yapılan aleni bir hareket bulunmamakta. ama ortadoğuda ne zaman ne olacağı bilinmez, bilinemez.
  • "initial prep. for a missile attack on gov't forces"

benim anladigim sey topyekun bi savas hazirligi olmadigi.

en fazla muhtemel bir mudahale icin kamuoyu yoklamasi veya savasin surdurulebilirligi icin bir "course correction" olabilir. belki dengenin esad yonune fazla kaydigini dusunmuslerdir.

bu kimyasal saldiri haberleri esad'in sam banliyolerindeki temizleme operasyonunun golgelenmesine sebep oldu.

hazir savas lubnan'a sicramisken abd'nin savasi bitirecek bir mudahalesinin yersiz olacagi kanisindayim.

ki kimyasal silah muhabbeti konusunda henuz bir kesinlik mevcut degilken ve dengeler bu kadar hassas iken suriye'ye bir abd saldirisi henuz bilinmeyen bir politikanin tezahuru olabilir ancak.
  • "devrim sonrası nasıl bir suriye oluşacağı" ve "bölgesel önceliklerini tatmin eden bir cevap almaları"ndan kaynaklanıyordur. http://goo.gl/bkl4nb
  • yok öyle bir şey. pentagondakiler çok normal olarak bütün olasılıkları değerlendiriyorlardır.

obamanın son yaptığı açıklama: no rush towards costly interventions.
    meali: maliyeti yüksek bir müdahele için bir acelemiz yok. kaynak

iyi ya da kötü diye demiyorum. heyecan yapmayın diyorum.

2014 editi:
    2014 yılı eylül ayında abd suriye topraklarındaki ışid'in güçlü olduğu yerleşimleri bombalamaya başlamıştır. ancak "suriye" ile beşar esad'ın rejimi kastediliyorsa, abd suriye'ye saldırmamıştır. o eylem gerçekleşecek olursa entryimizi tekrar editleriz.

2 ekim 2014 tezkere editi:

esad'ı abd'den önce biz devirmeye kalkabiliriz her an.
  • demokrasinin yol çıkmadan evvel yaptığı şeydir.