şükela:  tümü | bugün
 • 52'lik iki deste iskambil kagidi ve iki jokerle oynanan,her elde farkli acilislar yapilan eglenceli bir tur kagit oyunu..
 • parayla oynanması gereken genelde 13 el üstünden ve her elde değişik açılışların olduğu güzel bir oyun. küt de denir bazı çevrelerde...
 • her elde değişik bir misyon içeren, kolay başlayan ama ilerledikçe zorlaşan kağıt oyunu
 • bir kart oyunu. 3-4 kişiliktir ideali 2 deste ve 2 jokerle oynanır. ellibire benzediğini söylerler (ben ellibir bilmiyorum. söyleyenlerin yalancısıyım.) 5-6 kişi için 3 deste gerekir vs.

  geçerli dizilerin oluşturulması mantığı okeyle aynıdır. yani 6-7-8 vs gibi seriler de yapabilirsiniz, 9-9-9 şeklinde (farklı işaretli tabii) kütler de yapabilirsiniz. yaptığınız seri veya kütleri yere açarsınız. el döndükçe siz veya başkaları üzerine ekleme yapabilir.
  not: as-2-3 şeklinde seri olmuyo. yapmayın hayal kırıklığına uğrarsınız.

  yerden kart alma sistemi de okey gibidir. oyun saat yönünün aksine döner. her oyuncu kendisinden bir önce atılan kağıdı alma hakkına sahiptir. eğer sıradaki oyuncu yerdeki kağıdı almazsa kart çeker. bu sırada sonraki oyuncu işine yararsa bir de ceza kartı çekerek (kapalı kağıtlardan) atılan kağıdı alabilir, o da almazsa sonraki aynı şekilde (yine 1 ceza kartıyla) yere atılan kağıdı alabilir. yani okeyde olduğu gibi elinde 14 kart bulundurma zorunluluğu yoktur. zaten amaç elindeki kağıtları bitirmektir.

  -- ceza kartı --
  sıra sizde değilken yerden aldığınız kartın yanında gelen afacandır. istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. elinizdeki kart sayısını çoğaltmanın yanında yeni alternatifler sunar.

  --başlangıç--
  oyun her oyuncuya 14 kağıt verilerek başlanır. bir de yere kağıt açılır ki bu da dağıtanın sağındaki oyuncunun hakkıdır. eğer sıradaki o kağıdı almazsa, öteki oyuncular 1 ceza kağıdı çekerek yerdeki kağıdı alabilirler.

  -- ön şart --
  her turun farklı bir önşartı vardır. ilk oyun 3lü küt açarak başlar. yere 3lü küt açtıktan sonra bir dahaki dönüşte yere istediğiniz geçerli bir dizi açabilirsiniz veya başka oyuncuların açtıkları dizilere ekleme yapabilirsiniz. ama önşartı gerçekleştirmeden yerdeki kartlara ekleme yapamazsınız veya önşart haricinde yere başka bir seri açamazsınız. (tur 3lü seri ise, 3lü küt veya 4lü seri vs ile başlayamazsınız)

  --işler kart --
  eğer yere dizi açmadıysanız açılmış dizilerden herhangi birisine eklenebilecek bir kartı yere atamazsınız. hatta hiçbir zaman bu kartı yere atamazsınız. açana kadar bekleyin ve gidin işleyin.

  -- puanlama --
  tur elindeki kartların bitmesiyle (ortaya kart atıp bitirmek zorunludur) sona erer. ve yenik oyuncular ellerindeki kartların değerlerini toplayıp yazarlar.
  kartlar üzerlerinde yazdığı kadar puandır. ırk-cins farkı yapılmaz. oyun sonunda en az puanı olan kazanır.

  istisnalar:
  as : 11 puan
  resimli kağıtlar : 10 puan
  joker : 25 puan

  -- jokerler --
  bir oyuncu ön şartı gerçekleştirmek amacı ile joker kullanabilir. yere kağıt açmış bir oyuncu joker yerine kullanılan kartı yerine koyarak jokeri alabilir. eğer yerde duran bir 3lü küt ise jokeri almanın şartı eksik iki kartı da yerine koymaktır.
  4lü kütle başlayan tur dahil olmak üzere sonraki turlarda yere kağıt açmamış bir oyuncu da jokeri yerden alabilir, ama aynı tur jokeri kullanıp yere kağıt açmak şartıyla.

  -- oyun sırası --
  1 tane 3lü küt
  1 tane 3lü seri
  2 tane 3lü küt ( bu ve bundan sonrakiler aynı anda açmak üzere)
  2 tane 3lü seri
  1 tane 3lü küt 1 tane üçlü seri
  1 tane 4lü küt
  1 tane 4lü seri
  2 tane 4lü küt
  2 tane 4lü seri
  1 tane 4lü küt 1 tane 4lü seri
  5li seri
  elden bitme (okey oyununun aynısı)

  bu oyun yaklaşık (yamulmuyorsam) 2 saat civarında sürüyor. en güzel randıman carte dor'una oynadığında alınıyor. ama karamelli carte dor olcak.
 • stratejik bi oyun olarak adlandirabilirim . aileyle kağıt oynadığım dönemlerden kalma hoş bir oyun . en az üç en çok beş kişi ile oynanabiliyor . tabi ki de 5 kisi olmasi oyuna hem bir heyecan katıyor hemde acılış görevleri zorlaşıyor . kağıt konusuna gelince 106 kağıtla oynanıyor . (52 x 2 + 2 joker) birinci el
  görev1 : bir üçlü küt
  görev2 : bir üçlü seri
  görev3 : bir üçlü seri + bir üçlü küt
  görev4 : iki üçlü küt
  görev5 : iki üçlü seri
  görev6 : kare
  görev7 : bir dörtlü seri
  görev8 : kare + bir dörtlü seri
  görev9 : iki kare
  görev10 : iki dörtlü seri
  görev11 : beşli seri
  görev12 : elden bitiş .
  şimdi öncelik olarak her görev bir eli temsil etmektedir . oyunda bir nevi kiliti oluşturur . bunun manasi ,
  örneğin 4. eldesiniz ve acmak istiyorsunuz acabilmek icin iki adet 3 lü küt gerekmektedir . buda şu demek olur
  iskambilde "7 + 7+ 7" ve "8 + 8 + 8" şeklinde iki adet küt yapılır . (tabi bu 7 veya 8 olmak zorunda değildir.) actığınız el işleme yahut başka şeyleri de acma gibi bir şansınız yoktur .(kural) açtıktan sonra 1 el bekleyip isterseniz bitebilirsiniz bile . bunun dışında kağıt satın alma gibi bir hede mevcuttur . 5 kişinin oynadıgı bir oyunda , 5. nin attığı kağıt (oturma dizilişlerine göre) önce birincinin bu kağıdı alma hakkı vardır "pas" derse diğer oyuncular sıra ile pas diyebilir , almak isteyen belli bir ücret verip bu kağıdı alır . kağıdı alırken birde kağıt ceker . bunun yanı sıra , oyun ana cizgisinden saptirilmadan değişik şekillerde de oynanabiliyor, kimisi bunu 15 ele cıkarıyor , kimisi 1 elde maksimum 3 kağıt alma sınırı koyuyor vs vs ...
 • eldeki seriler açıldıktan hemen sonra işler bir kağıt mevcutsa elde tutulması gereken, ancak tekrar sıra döndüğünde işlenebilen, bunun unutulmaması gereken oyun. bu işin ustası kırk beş yaş üstü teyzeler bu oyuna küt diyorlar, hata yapanı affetmeyip acımasız kahkahalar atıyorlar.
 • tecrube gerektiren bir oyun. zekanıza ve gençliğinize güvenip de yaşını bir haylice almış annenizin arkadaşlarıyla oynamaya kalkarsanız çok fena dumura uğrayabilirsiniz. sadece tecrube de yetmez. hayattaki tek hedefinizin amerikanoda arkadaşlarınıza üstünlük taslamak olması gerekir, söz konusu teyzeler gibi konsantrasyon sağlayabilmek için. bu nasıl bir hırstır anlayabilmiş değilim. en basit bir olayı elli defa anlatmak zorunda kaldığım kadınlar oyun sırasını, düşen kağıtları ezbere biliyorlar. ayrıca hafıza testi yerine de geçebilir bu oyun.
 • sürekli takip ve mutlaka taktik gerektiren kağıt oyunu. sürekli takip gerekir çünkü atılan kağıtlar işinize yarayabilir, uygun olanlar alınmalı, kaçırılmamalıdır. taktik gerekir çünkü sonlara doğru zorlaşan eller gelince, o ana dek ıkına sıkına başardığınız düşük puanda kalma işi de zorlaşır. baktınız el bitmez, en kısa yoldan eliniz puan değerini küçültmek ve joker atılsa bile gam yememek iyi bir çözüm olabilir. biraz daha iyi takipçiler için, puan durumunuz da uygunsa, gözüne sizi kestirmiş rakibinizin işine yarayacak kağıtları atmamak ya da onun işine yarar kağıtlar atılmışsa, ve sıra da sizinse, ona fırsat vermeden o kağıtları almak ve böylece onun bitmesine engel olmak. bunun dengesini kurmak ustalık ister. mızıtan ve yavaş oynayanlarla aynı masaya oturmamalıdır.
 • belli bir süre sonra sıkan iskambil oyunu.
  gerçekten de amerikan tarzı, hoş ama boş.
 • ön şart olarak betimlenen kimi masalarda "görev" olarak geçen oyunlara ek olarak "3 çift" oyununun da oynandığı oluyordur.

  ---usul---

  buna göre ön şartya da görev olarak ilk önce 3 tane çift açmanız gerekmektedir. örn: 2 karo kız, 2 maça as, 2 kupa erkek gibi.
  oyun seçiminden sonra bu oyun seçilmiş ise ortadaki kağıtların en arkasındaki kağıt açılır ve çifti olan kişi bir ceza kağıdı çekmek suretiyle bu kağıdı alabilir.
  oyun esnasında sıra sizde olsun veya olmasın yerdeki kağıdın çifti kimdeyse o kişi cezası ile birlikte bu kağıdı alma hakkına sahiptir.

  ---puanlama---

  genelde pro oyuncuların becerdiği bu oyun türünün puanlamasında herkesin puanı iki ile çarpılarak kayda geçilir. eğer joker atılarak bitirilmişse 4 ile çarpılır.

  sıralı oyunun yanı sıra bir de bunun dejenere oyunu mümkündür. buna göre sırada olan kişi kağıtlar dağıtıldıktan sonra eline uygun olarak oynamak istediği oyunu oynatır, eğer kendisi bu elde biterse puan tahtasına eksi 50 yazdırır ve bunlar oyun sonu hesaplamasında kayda geçer. haliyle bu usul oyuna daha bir heyecan getirmekle beraber oyun sırası ezberini de bozmaktadır. zira bir el küt bir el sıralı oyun oynanması ile iyi karışmamış deste olması ihtimalinde sürekli bozuk eller gelmesi söz konusu olduğunun hesaplanması ile oyuna daha bir stratejik hava katar.

  anne ve ananeler tarafından sıkça oynanan bir oyundur, uyarılır!