şükela:  tümü | bugün
 • euro fikrine dayalı bir kuzey amerika para birimi ütopyası. kanada, abd ve meksika'nın aynı para birimini kullanacağı bir hipotetik durum.
 • zeitgeist the movieyi izleyenler için ayrı bir anlam taşımaya başlayan paracık. bir merdivenin basamaklarından biri.
 • dolar amero geçişi için savaş ve amerikan hükümeti bütçesinin merkez bankasına olan borçlarının faizleri bile karşılayamayacak
  hale gelmesi bahane edilerek force majoure ilan edilerek doların geçerliliğini ortadan kaldırılıp, yerine sürüleceği iddia edilen para birimi.
  daha sonrasında ise 1 doları 2 amero cent'ine alıp insanlık tarihinin en büyük dolandırıcılığı yapılacağı iddia ediliyor, olaylarla ilgili
  başlangıç tarihi bile var şubat 2009. hatta amerika çin'e amero yollamaya başlamış bile
  çevirirken yamulmuş olabilirim orijinali için

  http://www.dailymotion.com/…-el-amero_news?from=rss
 • sadece kuzey amerikanın değil tüm amerika kıtasının parası yapılmaya çalışılacaktır..
 • tamamıyla yalan dolan para. kanada ile birleşmesini anlarız ama meksika ile para birleştirmek gibi bir saçmalık olamaz. meksika ekonomisi ne kadar dayanıklı ki abd doları ile bütünleştiğinde bu paranın iç dengesini bozmuş olmasın? enflasyon %2.88, ki yanılmıyorsam avrupa birliğinde (euro) %2 nin altında olması gerek. (aranot: eflasyonda sayılar küçüldükçe indirmek o kadar zorlaşır. yani 70 den 40 a indirmek kolayken 3'den 2 ye indirmek çok zordur. ayrıca enflasyon ile işsizlik arasında ters özveri vardır. enflasyonu küçültmeye çalıştığınızda işsizliği arttırırsınız.) ayrıca dış borç dengesi ne olacak? herşey hallolsa bile amero'nun istila edeceği meksika pazarında fiyatlar ayarlanırken ülkede karışıklığın çıkmaması gerek.

  ayrıca bunun sosyolojik tarafı da var. meksika abd'nin arka kapısı gibi bir ülke. akın akın abd sınırlarından sızmaya teşebbüs eden bir ülke var. sıradan bir abd'li meksika ile bütünleşmiş bir parayı kullanırken muhtemelen yadırgayacaktır. çünkü bu parada ne temsil edilecektir? franklin'in olmadığı paralara ziyade kuzey amerika çizilmiş paralar mı olacaktır?

  zeitgeist the movienin derinleşirken komplolar üretelim çabasının temelsiz bir iddiasından biri amero.
 • amerikan doları, kanada doları ve meksika pezosunun tamamen ortadan kalkması anlamına gelecektir.
 • kesinlik kazanmış bir durum değildir. komplo teorisi olma olasılığı gerçek olma olasılığıyla eşittir.

  savaştan çıkmış avrupaya 2.ooo li yıllarda almanlar ve fransızlar aynı parayı kullanacaklar deseydiniz tekme tokat döverlerdi.

  1980 de bir almana 'iki almanya birleşecek ve doğudaki değersiz para batıdaki ile eşit sayılacak' deseydiniz polis korkusuyla sizi dövmezdi ama en azından götüyle gülerdi.

  (bkz: olmaz deme neler oluyor)
 • her ne kadar dolar için yeni tasarım dense de benim aklıma hemen amero geldi.
  http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/…rini-taarlamak.html

  amero için de tasarımlar "sızmış" ortalığa ama bilmiyorum artık.
  http://www.diggersrealm.com/…t/archives/003152.html
 • euro'nun alternatifi.
 • 10 sene içinde öne geçecek para birimi.