şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • tıpta öncelikle uzmanlık sınavını kazanmada kullanılan kimyasal grup.

  (bkz: bilinçli tüketici)
 • 2. dünya savaşı sırasında askerlere yoğun olarak dağıtılmıştır. böylece askerlerin nerdeyse hiç uyumadan, hep kendilerini enerjik ve güçlü hissetmeleri amaçlanmıştır. savaşa katkısını bilemem ama bu kadar büyük bir kitle üzerine uygulanması ilacın bütün yan etkilerini görmede önemli katkı sağlamıştır. görülmüştür ki uzun süre amfetamin alanlar şizofreni olmaktadır. bi asker için zor olsa gerek , zaten bi travma yaşamışsın savaş bitmiş hala her tarafta hayali ajanlar , düşmanlar görüyosun.
 • yapılan araştırmalar sonucunda hitler'in kullandığı tespit edilen uyarıcı madde. evinde çalışan hizmetçiler iğne olduktan üç dört dakika sonra yapısının tamamen değiştiğini bitkin ve çekingen olan görünümünün değiştiğini onun yerine çok coşkun ve atılgan olduğunu söylemişlerdir. burdan hareket eden adli tıp dedektifleri ele geçirdikleri otuz sayfalık hitler'e ait reçetelerde amfetamin kullanıldığını kanıtlamışlardır. rusya ile savaş sırasında dozu iki katına çıkarıp kontrolünü kaybettiği krize girdiği gözlemlenmiştir.

  bizimki ne kullanıyor acaba? bizimki derken???
 • 70 li yıllarda üniversite öğrencilerinin sınav öncesi alarak sabahlara kadar ders calışmalarını sağlayan,çalışırken okuduğunuz herseyi anında öğrendiğiniz hissi veren ama etkisinin ne zaman gececeğini bilemediğiniz için tam sınav baslarken veya sınavın ortasında bir anda üzerinizden 8-10 tane tır gecmiş hissi ile bitiren ve hiç bir bok yapamadiğiniz hatta sınav kagıdına isminizi bile yazamaz hale getiren kimyasal. 1980 li yılların baslarına degin ülkemizde yasal olarak eczanelerde satılan ve aspirin alır gibi alabildiğiniz bir ürün idi.daha sonra yasaklandı.su anda ilaç olarak bile yurda sokulması ve kullanılması suctur.ayrıca bazı türevleri cok ciddi istah kesici özelliğe sahip olduğu için diyet amacı ile kullanılmış ve sonunda anoreksik olumlere yol actığı ve psikolojik ve fiziksel bağımlılık yaptığı için yasaklanmıştır.allahtan o yıllarda gunumuzde olduğu gibi toplumumuzda bir diyet manyaklığı yoktu ve cok sınırlı zararlar verebilmişti.eger 90 lı 2000 li yıllarda kullanımda olsa idi ve eskisi gibi eczaneden aspirin alabilir gibi alınsa idi neler olabileceğini hayal bile edemiyorum. (bkz: bir neslin narkoman olması)
 • amfetamin uyarıcı bir ajandır.
  uyanıklık, kendine güven, iyi hissetme ve artmış enerji ve dayanma gücü oluşturur.
  yemek ve uyku ihtiyacını azaltır.ölümcül yan etkileri vardır.etkisi bitince resmen tükenmişsinizdir.
 • esaslı bir tus skoru yapan bir abimizin dediğine göre eşeği arap atı yapmasa da hızlı koşan eşek yaparmış. en büyük riskiyse bünyeye göre hangi dozu aldığında şizofrenik halüsinasyonlar göreceğinizi bilemeyişiniz ve bir defa şizofraniye meylettiyseniz o noktadan dönüşünüzün olmayışıymış. *
 • iki yasal kullanım alanı vardır: dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, bir de narkolepsi.

  (bkz: metilfenidat)
  (bkz: ritalin)

  endikasyonunun aksine bazı 'uyanık' arkadaşlar tarafından da sınav kazandırttırtma ve doping amaçlı tüketilmektedir, fakat kötü bir espri olmakla birlikte ünlü farmakoloji üstadı ihsan bağcıvan'ın da defalarca belirttiği gibi "eşeği at yapmaz, sadece daha iyi eşek yapar."
 • (hitler de dahil) kitlesel amfetamin bağımlılığı ikinci dünya savaşı'na dair pek de anlatılmayan, amma ve lakin dönemin dinamiklerinde oldukça etkili olmuş bir gerçektir. maddenin etkilerini okuyunca, her gün amfetamin alan herhangi birisi hitler'e dönüşebilir diye düşünüyorum.
 • insanoğlu'nun beynine ihanet ve işkence aracı. nerede zararı maksimize olan madde var, hemen buluyor ortalığa çıkarıyoruz arkadaş. bok var, ulan ne olurdu yeşil çay'ın kahve'nin kafası böyle olsaydı.
 • yapay biresim yoluyla elde edilen ve adrenalin etkisi gosteren bir uyarici turu.