şükela:  tümü | bugün
 • izmir eski foça'da bulunan, çıkarma filosu komutanlığına bağlı tugaydır. tamamen deniz piyadelerinden oluşur. bir denizcinin gidebileceği en kötü yerdir. 1.2.ve 3. amfibi deniz piyade taburu, amfibi destek taburu ve servis bölüğünden ibarettir. burada askerlik yapanların denizcilikle alakası yoktur. kamuflaj giyerler. karacı piyade eğitimi yaparlar. zaten 1993-95 yılları arasında iç güvenlik harekatında güneydoğuda da görev yapmıştır. kıbrıs harekatında başrol oynamıştır.karacılarla kıyaslandığında kuracılık/tertipçilik pek yoktur. eğer servis bölüğüne düşerseniz nispeten şanslı sayılırsınız. çünkü ne spor ne de eğitim yaparlar. günde bir kez içtimaya çıkarlar. ama taburlardan birine düşerseniz artık skorskyden skorskye atlarken şarjör mü değiştirirsiniz, lağım çukurunda yemek mi yersiniz orası meçhul.
  herşeye rağmen deniz kuvvetlerinin gözbebeğidir. simgesi ağzı açık bir timsahtır. daima hazırdır.
 • askerligin deniz kuvvetlirinde çıkması ogrenildikten sonra acemilikte, usta birligi içi "ehe ehe heralda doğuya gitmeyiz" denilmesine mukabil lapadanak kurada cikan bereket $irnaktaki us kapatildigi icin eski focada egitim ve bilimum denetlemelere cikilan kisa donem ve katip olunursa hele limbo bile yapilmadan donulen askeri us. o degil de simdi soran olunca dogal olarak hava atma aracidir.
  -askerligi nerde yaptiniz?
  -ehem.. amfibi deniz piyade tugayinda. er ryan'i kurtarmak filmini izlemis miydiniz?. iste bizimki de oleydi. cikarma mikarma yapiyorduk.askerin %10 u hayatta kalsa gorevin basarili adledildigi bir yer yani.
  - vaaay
  - oyle*
 • kıbırısa türk askerini çıkaran ilk birlik amfibi piyade tugayıdır.
  türkiye'nin yurtdışındaki askerleri de bu tugaydan seçilir. afganistan,kosova,vs...

  (bkz: marine)
 • denizciler arasında çok karizma yapan bir birliktir. ayrıca yamulmuyorsam mükellef asker barındıran birliklerden kamuflaj giyen tek deniz kuvvetleri birliğidir.
  askerliği kısa dönem bile olsa burada yapmış olmak, diğer deniz askerlerinin gözünde hiç alakanız olmasa bile bir nevi aslan, kaplan, komando olmanızı sağlar. komando brövesi yerine geçer burada askerlik yapmak. zor değildir o kadar her şeyden önce çok iyi yemekler çıkar. bünye, sağlıklı beslenme ve içkiden uzak durma sayesinde yapacağı spordan maksimum fayda sağlar. aslan kaplan olunmasa bile atletik bir vucut yapısıyla terhis olunur.
 • http://www.dzkk.tsk.tr/…z/amfdzptugayi/tarihce.html
  senede bir domain değişiyor anlamadım. valla en son buydu adresleri.
 • askerlik görevinizi icra ederken aynı zamanda bununla gurur da duymanızı sağlayan, tek muharip deniz birliğidir. askerleri uluslararası görevlere gittiğinden ekseriyetle eğitimlidir, öyle çok lüzumsuz kimselere rastlamazsınız. komutanlar ise anlayışlıdır, kendinizi veya ruh halinizi ifade etmekte pek zorluk çekmezsiniz. sat-sas komandoları burada yetiştirilmez ama kursiyerlerinin büyük kısmı buradaki subay-astsubaylardan oluşur. servis bölüğü diğer taburlara göre rahattır fakat taburlarda mesai saatleri içinde askerlik yapılır servis bölüğü ise daima hazırdır.
 • karacı askerlerin çoğunun amfibir diye bahsettikleri tugaydır.
 • diğer denizciler arasında saygı duyulan askerlerdir bunlar. zira mesela foçadan güneydeğuya asker sevkiyatı varsa ve sizin askerlik yaptıgınız birlikte birkaç gün konaklayacaklarsa yatağınızı yemeğinizi bu erlere vermek istersiniz, zira siz yayarak deniizci askerlik yaparken, bunlar yat kalk sürün ateş et yuvarlan gibi zorlu , uykusuz acı dolu bir eğitimden cıkmıs ve güneydoğuya savaşa gitmemktedir. er bile olsa saygı duyar tüm denizciler bu anfibi tugayından cıkan askere.
 • şimdi 1999 gittigim yerlerden birisidir. öncelikle iskenderun deniz er egitim alayına ugruyorsunuz , sonra size kucaga çanakkale geyikli ihtisas egitimine alıyorlar yaklaşık 3 ay egitimi alıp 10 kilo verdikten sonra hop , filo deniz üs komutanlıgının içindeki eski foça amfibi deniz piyade tugay komutanlıgına merhaba diyorsunuz ,

  devrecilik biri yok diye yazmış , saçmalık gecenin 3 ünde hava taaruzu diye , ranzaların altında bulabilirsiniz kendinizi , yemekler enfestir 3500 kalorilik özel yemekler çıkar e bunu sebebi hayvan gibi spor yapmanızdan kaynaklanır benim zamanımda 1.2.3 tabur , istikam , iç güvenlik bölügü ( çünkü şırnaktada bir tabur vardı oraya asker yetiştirilirdi ) , keşif takımı, bölügü ( sat ve sas özel birlik egitimi alan yer )

  burada genelde 5000 sicilli dedigimiz sicili aydınlatılamamış , yani emniyet adam gibi geçmişinizle ilgili cevap gelmemiş , hırsız , tecavüz , gasp , adam öldürmekten içeri girmiş sicili bozuk heriflerle takılırsınız , bir ara herhalde en kolay harcanabiilir oldugumuzu düşünmüştüm ,

  en bombası gemiden gemiye limbo yaparken gittiginiz deniz üst komutanlıgında denizcilerin size hayıflanarak bakması , sizinde onlara hayıflanarak bakmanız ulan ne güzel yatışdalar falan diye

  deniz üst komutanlıgında öyle yürümek filan direkt sgr hapsine sebep olur , ring servislerine binmeniz gerekir , hatta tezkere alan bir çocuk erkenden yürümüş dayanamamış kurtulayım demiş , e komutan gördü 15 gün hop sgr , lumbaragzından çıkmadıgın sürece askersin hacı abi ,

  askerlik eglenceli , günahlarımdan arındıgım yerdir , efes tatbikatı amfibi komandoların efsane tatbikat ismidir. birgün eski foçaya yolunuz düşerse , şöyle daglara bakın kardeşinizin ayak basmadıgı yer yoktur hiç unutmam öküz bir uzman çavuş yüzünden tatbikatta 9 dag fazladan yürümüştük bütün bölük sövdük tabi , şimdi ögrendik şırnak taburu kapanmış bizim zamanımızda şırnak'ta üst devre , alt devre birbirine girmiş çanta taşıtma mavzusu için ( 40 kg 1 çanta ) , birbirlerine el bombası atmışlar bir astsubay şehit olmuştu , yani öyle devrecilik yok , böyle abuk sabuk bir devrecilik vardır ,

  yurtdışına , avrupa birligine un askeri olarak genelikle amfibilerden seçmeye özen gösterirler yani kısmetli iseniz , seçilip aylık 1.000€ yanlış hatırlamıyorsam para alınıyordu , ama genelde durumu kötü ihtiyaç sahibi insanları seçerler , rütbeliler ise 6 ay lıgına giderler ki herkes gitsin para alsın diye

  daima hazır sloganı şurdan gelmektedir. denetlemede türkiyenin bir yerinde acil intikal emri gelir
  en erken giden çadırlarını kuran , amfibi tugayıdır bu sebepten daima hazır sloganı ile ödüllendirilmiştir.

  eglencelidir. askercilik oynuyorsunuz nihayetinde
 • iç güvenlik harekat bölgeleri ve kuzey ırak'tan sonra, suriye'de de görev alan elit birliktir. işlerini hakkıyla yapan kahramanlardan oluşur.