şükela:  tümü | bugün
 • iki ay önce babamın on beş gün yoğun bakımda kalmasına, kalbinin durmasına, akabinde yoğun bakımda gözümün önünde üç kişinin ölmesiyle -hepsi amfizem hastası- on yıllık sigara aşkıma veda etmeme sebep olmuş hastalık. tedavisi yok, ilaçlar ilerlemeyi yavaşlatıyor. beyine oksijen gitmemesi çocukluğumuzdan beri şaka konusuydu. babamın beni tanımadığını, kendi adını bile bilmediğini görünce anladım ciddiyetini. sigarayı bırakalım, bırakmayanların ellerini kıralım. (bkz: oha)
 • yakın zamanlara kadar sadece sigara tiryakisi erkeklere özgü olarak bilinen bir hastalık çeşidi. amfizem, akciğer dokusunu oluşturan elastik liflerin parçalanmasıyla başlar. alveoller ve küçük bronşlar harap olarak bunların yerini hiçbir vazife görmeyen hava kistleri alır. akciğerlerin esnekliği giderek azalır. bronşlarda zaman zaman meydana gelen daralmalar nefes darlığını daha da arttırır. hatunlarda çok seyrek rastlanan bu hastalık, sigara içen hatun sayısının giderek fazlalaşması, bir taraftan da hava kirliliğinin her geçen yıl daha büyük boyutlara ulaşması sebebiyle artık hatunlar arasında da oldukca yaygın görülmektedir.

  akciğerlerimiz dış ortam ile sürekli temas halinde olan tek iç organımızdır. erişkin bir insan istirahat halinde iken günde 10 bin litre havayı teneffüs eder. soluduğumuz hava içinde bulunan çeşitli toz, mikrop, virüs, zehirli gazlar gibi zararlı etkenlere karşı akciğerlerin mükemmel bir savunma mekanizması vardır. ancak, bu olumsuz koşullar uzun süre devam ettiğinde, akciğerlerin savunma sisteminin kapasitesi aşılarak bu zararlı etkenlerle ilgili hastalık belirtileri görülmeye başlar. amfizemin oluşmasındaki nedenler arasında yukarıda da bahsettiğimiz üzere sigara vardır. sigara dumanı içindeki çeşitli maddelerin etkisiyle hava keseciklerinde makrofaj, nötrofil gibi iltihap hücreleri toplanır. bu hücrelerden, özellikle de nötrofillerden salgılanan "elastaz" isimli bir enzim, akciğerlerin elastikliğini sağlayan elastik liflerin parçalanmasına yol açar. sigara dumanı ayrıca, bronşlarda daralmalara neden olarak ve bronş salgılarını arttırarak da etki gösterir. hava kirliliği de kükürt dioksit, partiküller gibi maddelerle sigaraya benzer zararlara yol açar.

  amfizem oluşumunda bir diğer önemli etken ise doğuştan kanda "antitripsin" isimli maddenin eksik bulunmasıdır. antitripsin, elastaz enzimi etkisiz hale getirilirse akciğerleri elastazın zararlı etkilerinden koruyan bir maddedir. antitripsin eksikliğinde elastaz çok etkili olur. ancak, antitripsin eksikliği sık rastlanan bir durum değildir.
 • sigaranın amfizem oluşmasındaki rolü;
  tütün dumanındaki katran akciğerlerdeki hava keseciklerini patlatınca,
  akciğerler esnekliğini yitiriyor.
  bunun sonucu olarak; amfizemli biri nefes alabiliyor, ancak nefesini dışarı "veremiyor"(!).

  ayrıca sigara içen her 10 kişiden 9’unda amfizem başlangıcı olduğu belirtiliyor..
 • turkcesi:hücre dokusunun havayla dolarak genişlemesi
 • tedavisi yoktur. tıp hastalığı durdurmayı veya yavaşlatmayı başarmakla yetinmektedir.
 • müşfik kenter'in seslendiği bir tanıtımı yapılıyor radyolarda. dayanamayıp kapatıyorum radyoyu, o kadar rahatsız edici. umarım insanların sigara bırakmasında katkısı oluyordur.
 • bir tur koahtır.
  havanın organlarda veya dokularda (ozellikle akcigerlerde) patolojik akümülasyonu.
 • doktorun dediğine göre uyku apnesi ile birlikte görülmesi durumunda bpap cihazı kullanımı gerekir.

  (bkz: #32839040)
 • akciğer kesciklerinin balonlaşması
 • radyolarda çıkan tanıtımlarını her duyduğumda, kendimi kaptırıp müşfik kenter'in talimatlarını yapmaya başlıyorum ve her seferinde sigaraya hiç bulaşmadığım için seviniyorum.