• bunun erkek versiyonu "kalkmis sikin imani olmaz"dir. dikkatinizi cekmek isterim ki ami olanin direktoman imani olmazken, siki olanin kalkmis olma kosuluyla imandan yoksun hale gelmesidir burda hadise.
  • halk arasında sıkça kullanılan, kadınları şeytanlaştırma çabalarının sonuçlarından birisi olan söz.

-abi hatun beni önce aldattı, sonra da terketti ya.
    --sktiret olm, bilmiyo musun, amı olanın imanı olmazmış.

ayrıca (bkz: amı olanın imanı olmaz)
  • cehennemin tamamen kadınlardan oluşacağı, cennete giden erkeğlerin de birbirlerini düdükleyeceğini, ibne olmanın cezası olarak cehenneme gönderileceklerini, artık ibne olduklarından cehennemde de birbirlerini düdüklemeye devam edeceklerini anlatan inanç. huri mi dediniz? hepsini cehennem ateşlerine attık ya..
  • iman sahibi olanın bir sike sahip olmasının ön koşul olması manasına mı geliyor acaba diye tasalanmaya başladığım özdeyiş...
  • siki olanın da dini olmaz,dinsizin hakkından imansız gelir diye uzayıp gider
  • her turlu kufur ve asagilama iceren soz obeginde oldugu gibi yine kadinlarin malzeme oldugu bir obektir... bu dilde kullandigimiz kufurlerin neredeyse tamaminda oldugu gibi, kadinlara saldirilir, erkeklere dokunulmaz, beter olani, erkeklere saldirmak icin kadinlari kullanmamizdir elbet...
  • sanılanın aksine cinsellikle ilgili bir mana içermeyen, sadece kadınlara karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade eden, genelleyici cümle (atasözü diycem şimdi biri çıkıcak, öyle atasözü olmaz diyecek, ondan korkuyorum). çeşitli kadınlardan çeşitli kazıklar yemiş erkekler söylerler bu sözü. daha doğrusu onlar söyleyince birşey ifade eder belki ama yine de:
    (bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
  • okumayi az, yazmayi çok az bilen bir ''dünkü yazar'' olarak haddim değil ( !!! ) ama ''ağa''larin affina siğinarak belirtmek isterim ki bu şey* kanımca ''sözlük kendine yazar bul lan allahsiz, yazarcik değil'' dedirtmek için kurulmuş cümlelerden sadece biridir.
hesabın var mı? giriş yap