şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: commodore) firmasinin urettigi dunyanin ilk 32 bit ve cd'li oyun konsollarindan bi tanesi. temel olarak (bkz: amiga) 1200'u alir, farki buster chip'i olmasi, klavye mouse falan barindirmamasidir. (eh yani). motorola 68020 i$lemcisine, 2 meg ram'e, (bkz: aga chipset)'e ve tek hizli bir cd-rom surucusune sahiptir. uretim tarihi 1993'tur. fikir guzeldi ancak (bkz: sega) (bkz: nintendo) gibi buyuk rakiplerle e$ik atamadi malesef. sonu (bkz: cdtv) gibi oldu.
 • amiga 1200'ün console versiyonu. ilk cd'li 32 bit oyun makinesidir. oyunlar cd'nin genis kapasitesini kullanmayan amiga'dan cevrilen disket oyunlari oldugu icin pek ragbet gormemistir. tutsaydi belki amiga hala yasiyor olacakti. 1993'de 300 £'e satiliyordu.
 • amiga cdtvden sonraki amiganın 2. cd console denemesi..
 • commodore'un urettigi son amiga olmasi acisindan huzunlu bir oneme sahiptir..
 • commodore firmasinin arastirma gelistirme bakimindan ne kadar oncu oldugunun kanitidir.ama bu muhtesem alet bile ucuruma giden firmanin uzucu sonunu degistirememistir.ayrica sozlukte commodore cd32 olarak incelense de kendisinin resmi,bilinen ve kullanilan adi amiga cd32 dir.o yuzden dogrusu icin (bkz: amiga cd32).
 • ingiltere'de duyurulmuş ve avrupa'da muadili, cd-rom kullanan diğer konsol - ev eğlence seti tarzı cihazlardan daha çok satmıştır. 1993 ve 1994'te satılan cd-rom oyunlarında da pc'yi bile sollamıştır. enteresan şekilde üstünde s-video connector'ı bulunur. direction pad'inin farklı dizayna sahip bir yedeği paketine dahildir. filipinlerde üretildiği için üretim kalitesi biraz düşüktür. cdr'lara karşı herhangi bir koruması yoktur; basar basar oynarsın. amiga 1200 oyunlarını çalıştırabilir. amiga 1200 klavye ve mouse'larını destekler. yine enteresan bir şekilde sega mega drive pad'lerini de destekler (jack'leri aynıdır zaten). cd audio oynatır, mpeg de oynatır ama kıçına bi kart sokmak gerekir. bu kart yuvasını kapatan kapak üzerinde kasa tasarımına hiç uymayan kocaman bir vida vardır, iştahınızı kaçırır. yine de güzel alettir.
 • imleç* dediğimiz teknolojinin xor kullanması konusunda amerikada varolan bir patent yüzünden amerikaya zamanında girememiştir bu olay commodore firmasının batmasına sebep olmuş.

  http://xcssa.org/…l/xcssa/2005-february/002587.html
 • https://youtu.be/tkqrz64eqd4

  avgn incelemesi gelmiş olan.