şükela:  tümü | bugün
  • spazm çözücü ve kan damarı genişletici etkisi olan ve kolay buharlaşabilen yağlı, beyaz, kokusuz bir sıvıdır. kimyasal formülü c5h11ono şeklindedir. kalbi besleyen kan damarlarının çapını büyüterek daha fazla kan gelmesini sağlar. solunarak, kalp krizi ve angina pectoris’te kullanılır. kriz esnasında kolayca kırılıp koklanmak üzere küçük ampullerde bulunur. suistimal edilerek kullanımı bağımlılık yapar. kullanıcılar arasında "poppers" olarak adlandırılmaktadır. bir şişeden veya bir torbadan koklanarak kullanılır. etkisi bir iki saniyede başlar ve 1-2 dakika sürer. kasları gevşetir ve kan dolaşımını artırır, "rush" etkisi yapar. seks sırasında kullanımı sıktır. bu nedenle sex shop larda satıldığı da gözlenmektedir. dikkatsiz ve fazla kullanıldığında burun ve akciğerlerde hasara yol açar. kullanımı takiben baş ağrısı, baş dönmesi ve düşme gözlenebilir. enfeksiyon bulaşma riskini artırır. bağışıklık sistemi bozukluğu olanlarda, kalp hastalığı, düşük veya yüksek tansiyon sorunu, kansızlık olan kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

    ek bilgi: bizim zamanımızda eczacılık fakültesi öğrencilerinin en sevdiği oyuncaklardan birisi buydu. amil nitrit ampulleri yere atılıp kırılınca ufak çaplı bir patlama yapar, büyükçe bir çatapat gibidir. kızılay'ın savaş stok depolarını temizlerken bunlardan binlerce ampulü bizim fakülteye göndermişlerdi de fakülte ana okuluna dönmüştü, herkes birbirine fırlatıp patlatıyordu.
  • homoseksüeller tarafından kullanımı yaygın imiş. anus kaslarını gevşetip rahat bir ilişki sağlıyormuş. halk arasında poppers olarak bilinmekteymiş. hangi halk tabi onu bilemiyorum.
  • yarı ömrü 3-5 dakika olan anjina ataklarında inhalasyon ile kullanılır. bunun dışında klinikteki diğer ve erkullanımları ise üfürümlerin yerini tespit etmek için, siyanid zehirlenmesinde, girişimsel gastroenterolojik işlemler* öncesinde oddi sfinkterini gevşetmek için kullanılır. ayrıca yan etki olarak methemoglobinemiye yol açabilirler.
  • (bkz: poppers)