şükela:  tümü | bugün
  • "atalarının yıllarca türk hakimiyeti altında yaşamış olması" sebebiyle turkleri enfes yansitmasi gerekirken, "turk disinda herkesi super" yansitmasini ben de anlayamadim dogrusu. bir insanin ulkesini sen tut isgal et, atasini rizasi disinda hakimiyet altina al, sonrada boylesi bir vefasizlik ornegi gor. insanin akli almiyor dogrusu.

oysa ki emin, turkleri sirf hakimiyet altina aldiklari icin sevmeli saymali, isgal ettikleri topraklari almadaki basarilari sebebiyle alkislamaliydi. misal biz ingilizler istanbulu isgal ettiginde halay cekmis, yunan egeye girdiginde zeybek oynayarak karsilamis bir ulusun cocuguyuz. biz hic dert etmediydik, emin dert etmis gibi gonuyor. ben sahsen hususi her kitabini fasaryadan yazdigina, eninde sonunda lafi turkleri kotulemeye yarayacak bir karakter yaratmak istegine bagliyorum. arada serefsiz farsi, gotos arap, ibne batili karakterler de yaratmis olabilir, ama olsun, onlari da yapmasinin sebebi turk dusmanligi yapacakken cok acik vermemek.

ee emin, gun olur devran doner, keser doner sap doner, evdeki hesap doner, yine isgal ederiz lubnani, yine hakimiyet altina aliriz. o zaman sen gorursun turk dusmanligini. unlu harflerini bir bir getirecegiz burnundan. mna goduum arap hristiyani seni.
  • yolların baslangici isimli kitabı okunursa yanlış ve subjektif bir degerlendirme oldugu anlasilan yanılgı
  • türkün türkten başka dostu yoktur düşüncesiyle yetişen yurdum insanının farklı bakış açılarına tahammülsüzlüğünün ifadesi
  • turke turkten baska dost yoktur siarini benimsemis bunyenin kitap okurken yaptigi cikarimdir. cok fazla takilmadan hayata devam etmelidir.
  • meat loaf'un türk düşmanlığı şeklinde okunursa dumurlara gark olunabilen bir durum imiş.*
  • afrikalı leoyu yazmış bir kişinin,
    ışık bahçelerinde ve ölümcül kimliklerde insanlığın kardeşliğinden bahsetmiş bir kişinin,
    arapların gözüyle haçlı seferlerinde hristiyanlara karşı arap dünyasını koruyan (kendisi aynı zamanda arap kökenlidir) en önemli unsurun türkler olduğunu belirten bir kişinin,
    semerkant, yüzüncü adgibi romanlarında türk karakterler üzerinden türkleri anlamaya çaba göstermiş bir kişinin anlaşılamadığını düşündürten iddiadır...
  • yolların başlangıcında yansıttıgı dedesinin atatürk hakkındaki tamamen olumlu düşünceleri gözönüne alınırsa (ki dedesinin bu goruşlerini pozitif bir şekilde yansıtmıştır) tamamen yanlış oldugu ortaya cıkacak onerme. len adamın dedesi kızının adını (halası oluyo maaloufun) "kamal" koymuş mustafa kemalden esinlenerek daha ne olsun?
  • yollarin baslangici ve civisi cikmis dunya adli kitaplarda pek bahsi gecmez bu dusmanliktan. bana gore yoktur, yazar ozellikle ataturk hayranidir. dogu'nun limanlari adli yapitinda ikinci mesrutiyet donemi sirasinda adana'da cikan ermeni olaylari ile ilgili bilgiler vermis, ancak bunu diger yabanci yazarlar gibi "turkler soyle kesti, boyle bicti" tarzinda degil, donemin siyasi calkantisindan yola cikarak aciklamistir.
  • amin maalouf'un sadece bir kitabını, onu da yüzeysel okuduğu anlaşılan bir zatın iddiası olabilir.
  • doğu'nun limanları okunurken yazara sövdüren düşmanlık. sanatını sevmiştim oysa daha evvelden okuduğum kitaplarıyla. * * *ayıp bir şey. sen kalk bir halkı itin götüne sok sonra vay efendim sanat. bir üslubu var, sanırsın manyak türkler can sıkıntısından ermeniler e karşı ayaklanmış. ermeniler mi? onlar hep masum. şu dünya da türkiye türkleri dışında her millet masum. biz siyah, onlar bembeyaz. kimse gri değil. siyah ve beyaz.

ek: şöyle bir baktım diğer kitaplarında bunu sezinleyen olmamış. ben de öyle. fakat doğu'nun limanları bu başlığa yazdırdı.