şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en genis spektrumlu ve yarı ömrü en uzun olan antiaritmiktir.
 • class iii (potasyum kanal blokeri) antiaritmik ilaç.
 • istenmeyen etkileri arasında hem hipertiroidi hem de hipotiroidi olan ilaç.

  yapısal olarak tiroid hormonuna benzer ve ağırlığının %39'unu iyot oluşturur.

  birleşik devletler gibi iyot alımının iyi olduğu bölgelerde hipotiroidi ön planda gözlenirken italya ve ispanya gibi iyot alımının düşük olduğu bölgelerde hipertiroidi daha sıktır.

  diğer yan etkileri arasında; pulmoner fibroz, uzun qt, torsades de pointes, karaciğer hasarı, periferik nöropati, korneada mikrodepolanmalar ve deride renk değişiklikleri sayılabilir.
 • lidokainle birlikte kullanılmaz (lidokain eliminasyonunu azaltarak kan duzeyini arttırdığından dolayı) cprda sık kullanılan bir antiatitmiktir. piyasa ismi cordarone'dur.
 • hastanın kalp ritmi vt veya vf 3 kere şokladın haala iyileşmedi. o zaman 300 mg (veya 5mg/kg) amiodaronu 20 cc sf veya dekstrozla bir güzel sulandırıp damar yolundan yavaşça göndereceksin. baktın yine cevap yok 150 mg ek doz yap. vf veya vt inat sen daha inatsın, yine olmadı, 900 mg 24 saatte iv infüzyona geç .

  vt: ventriküler taşikardi
  vf: ventriküler fibrilasyon

  mekanizması ise şöyledir bu ilacın: dışa yönelik k akımını bloke eder, böylece repolarizasyonu (faz 3) yavaşlatır ve uzatırlar, yine ap süresini uzatırlar (torsades de pointes). ekg de qt aralığını en fazla uzatan, aksiyon potansiyeli süresini en fazla uzatan ilaçtır.
 • etki süresinin uzun olması ve yapısında %39 oranında iyot içermesinden dolayı uzun süreli kullanımlarında bazı tiroid fonksiyon bozuklukları ile giden yan etkilere neden olmaktadır. bunlar:

  • hipotiroidizm: yüksek iyot yüküne bağlı olarak görülen wolff-chaikoff etkisi sonucu görülür. anti-tpo(+) kadınlarda daha sıktır. tiroid fonskiyonları düzelinceye kadar levotiroksin verilebilir.

  • tirotoksikoz: multinodüler guatr, tiroidit ve subklinik gravesli olgularda jod-basedow fenomeni sonucunda gelişir.amiodaron kesilmelidir. en etkili tedavi subtotal tiroidektomidir. medikal tedavi tam remisyon sağlamaz.

  • amiodaron deiyodinazı inhibe ettiğinden dolayı t4 tirotoksikoza yol açar. t4-t3 dönüşümü bloke edildiğinden dolayı t4 ve rt3 artar.
 • geniş qrs'li stabil ventriküler taşikardi hastalarında eskiden 150mg iv uygulanırken, erc2015 kılavuzuna göre artık 300mg uygulanması tavsiye edilen antiaritmik ilaç.
 • amiodaron'a bağlı hipertiroidi'de mutlaka cerrahi yapılmalıdır çünkü bu hipertiroidi ilaçla tedaviye yanıt vermez.

  ayrıca bu ilaç kornea'da depolanır. ve akciğer'in apex'inde fibrozis yaparlar.( ayrıca bu tabloyu ankilozan spondilit ve tüberküloz da yapar.)

  en geniş spektrumlu antiaritmik'tir, en uzun yarı ömürlü antiaritmiktir( t1/2: 20 gün), en toksik antiaritmiktir o nedenle kalp yetmezliğini artırırlar.

  esas potasyum blokörü bir antiaritmik olmasına rağmen( tip 3 antiaritmik) sodyum ve kalsiyum kanalını bloke ederler. diğer ilaçlara dirençli ventriküler aritmilerde verilir.

  edit: bilgi ekleme.