şükela:  tümü | bugün soru sor
 • entomoeba histolytica ismi verilen amipin yaptığı hastalıktır.
  genelde tropikal ve subtropikal bölgelerde (25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ve nemli bölgelerde) yaygındır. her yaşta görülebilir. amip yiyecek ve içeceklerle bulaşır. sudaki amip kistleri klorlamaya duyarlıdır. yüksek ısıda ölürler. sinekler ve hamam böcekleri* de amip kistlerinin taşınmasında rol oynar.

  amipin özellikleri

  hasta, amipin bulaşıcı formunu (4 çekirdekli kist) ağız yoluyla alır. ince barsaklarda kist çatlar ve ortaya 4 tane amipçik çıkar. bunlar da ikiye bölünerek 8 amipçik oluşur. daha sonra kalın barsağa geçerek, hastalık yapıcı form olan trofozoid şekline dönüşürler ve olgunlaşırlar. burada su kaybına uğrayan amip, tekrar 4 çekirdekli kist formuna dönüşür ve dışkı ile atılır. dolayısı ile taşıyıcı olanların dışkısında bu kistler bulunur. kistler toprak ve suda canlı kalabilirler.
  amipler kalın barsağa yerleşerek yaralar oluştururlar. kalın barsağın herhangi bir yerine yerleşebilirler, ancak kan akımının az olduğu yerleri tercih ederler. acak kalın barsağa yerleşen her amip hastalık yapmaz.

  belirti ve bulgular

  kuluçka süresi 4-5 günle 1-4 ay arasında olabilir. su ile bulaşmış olan amipler daha şiddetli hastalık yapar. iştah azlığı, kilo kaybı, kusma ve kanlı ishal ile seyreder. bazen hiç bir belirti gözlenmez.
  kalın barsakta delinme nadiren olur. ancak genelde kalın barsakta kitleler (ameboma) meydana getirirler.
  hastalık oluşumu genelde vücut direncinin düşmesi ile ortaya çıkar, ileri derecedeki hastalarda amip kana karışarak yayılır ve karaciğer, dalak, akciğer, beyin, deri ve idrar yollarında abseler yaparlar.
  karaciğer tutulduğunda (hepatik amibiazis) ateş, terleme, karaciğerde hassasiyet ve karaciğer büyümesi görülür. 2-3 haftada tüm karaciğer tutulur.

  teşhis

  erken tanı önemlidir. laboratuvar tetkikinde taze dışkı kullanılır. dışkıda ayakımsı uzantıları ile hareket eden amipler görülür. dışkıdaki charcot-leyden kristalleri tanı koydurucu bir özelliktir.
  taşıyıcılarda 2 çekirdekli kist, hastalarda 4 çekirdekli kist görülür.
  ayrıca tutulan organa özgü tetkikler (röntgen, sintigrafi, ultrason gibi) gerekebilir.

  tedavi ve korunma

  tedavide metranidazol ve terasiklin grubu ilaçlar kullanılır. genelde 10 günlük tedavi yeterlidir.
  hastalıktan korunmak için temizlik, içme sularının 50 derecenin üzerine kadar ısıtılması yarar sağlar. mide asidi kistlere etkisizdir.
  dünya sağlık örgütü nün amipli dizanteri ve benzer hastalıklardan korunmak için 10 altın önerisi:

  1) yiyecekleri alırken güvenilir yerleri tercih edin
  2) yiyecekleri tam olarak pişirin, az pişmiş yemeyin
  3) pişirdiğiniz yemekleri bekletmeden yiyin
  4) yiyecekleri saklarken aşırı özen gösterin
  5) buzdolabından çıkardığınız yemekleri kaynayana kadar ısıtın
  6) pişmiş ve pişmemiş yiyecekleri hiç bir zaman karıştırarak yemeyin
  7) ellerinizi tekrar tekrar yıkayın
  8) mutfağınızın temizliği konusunda son derece titiz olun
  9) yiyeceklerinizi tüm hayvanlardan (sinek, fare, böcek...) koruyun
  10) kesinlikle güvenilir su kullanın

  kaynak : http://hekimce.com/
 • iyileşene kadar haşlanmış patates yemeye sebep olan hastalık.
 • birinci dünya savaşı 'nda mısır 'daki kamplarda esir kalan er ve subaylarla yurdumuza gelmiş ve anadolu 'nun soğuk sıcak her bölgesine yayılmıştır.
 • şiddetli bir karın ağrısıyla birlikte*, iştahta anî kesilme, ishal ve kanlı ishal ile acile kaldırılma yoluyla kendini gösterir.

  taze dışkı tahlilinde amiplerin görülmesi çok kolay olmadığından tahlilde amip görülmese de ilaç tedavisi sürdürülür. ishal kısa sürede sona erer. tedavi boyunca bol su ve bol bol sulu gıdalar alınmalıdır. bunun dışında özel bir diyete gerek yoktur.
 • valla pek de nadir görülen bir hastalık değilmiş 2000lerin türkiyesinde... bana öyle söylemişlerdi... geçen sene bu zamanlar bu hastalık beni de yatağa düşürmüş yaşama sevincimi elimden almıştı... insan dizanteri gibi nostaljik birşeye yakalandığına inanamıyor tabii... rezalet bir karın gürültüsü (evet gürültü...) ve dakka başı tuvalete koşup dışkı yerine kan çıkarmak olarak özetlenebilir. buna eşlik eden paçavra durumu da cabası, ateş, halsizlik... neyse... ha, bu arada bu hastalığı netten araştırırken gelip buraya da bakmıştım... yani bu sebeple sözlüğe giren varsa buradan selam ederim... kardeş, fazla uzun sürmüyor 3-4 günde geçer... ama çekeceksin bikaç gün:))
 • ateş, şiddetli ishal, halsizlik ve sonrasında acil serviste biten bir süreç sonrası hemen teşhis koyulması güç olan, doktorların dediğine göre 3-4 gün içinde toparlayabileceğim, patates ve pirinç lapası yemekten daha şimdiden baydığım, bundan sonra dışarıdan yemek yerken birkereden fazla düşünmeme sebeb olan pis hastalık.
 • iyileşmeyen hastalık olarak da bilinir. bilumum antibiyotik vs ilaçtan sonra bir bakmışsınız yine hastasınız.
 • akköprü migros ta bulunan mc donalds yüzünden 2003 ylında yakalandığım, 3 şişe serumu yiyip antibiyotik yüklemesi yapılmasına rağmen 10 günde iyileşebildiğim lanet hastalık...hayatımda ilk kez acil servise gitmeme neden olan bu hastalığın, işe başladığım ilk haftasonu beni bulması da kaderin garip bir cilvesidir.
 • (bkz: metronidazol)
  (bkz: ornidazol)
 • korkunç bir yorgunluk ve başağrısı ile başlayan, 24 saat içinde kusma ve ateş şeklinde kendini hafiften gösteren, daha sonra ishal ile gerçek yüzünü iyice ortaya çıkartan; dört günümü hastanede geçirip, sekiz şişe serum yememe sebep olan hastalık. hastaların çoğunda ateş görülmez, bazı hastalarda ishal kanlı da olabilir. iyileştikten sonra da kolayca unutulmaz, her birşeyler yiyip içişinizde kendinizi "ya bunda amipli dizanteri varsa lan" diye kara kara düşünürken bulursunuz.