şükela:  tümü | bugün
 • kifayetsiz (bkz: aman) (bkz: alman), (bkz: ammak).
 • urdun'un baskenti..
 • nispetiye caddesinde, türkçe pop dinlenebilecek bir bar. sabah 04.00'e açıktır. aç karnına gidilmesi tavsiye edilmiyor, lakin yiyecek yok. araba ile gidilirse sıkıntı çekilmez çünkü otoparkı mevcuttur.
 • asla ve asla taksiye binilmemesi gereken sehir. 5 dakikalik yol icin 36 dolar alan eskiya taksicilerin memleketi...
 • güzel ürdünün güzel başkentidir. enlemleri bizden güneyde olmasına karşın, denizden içeride olması sebebiyle sıcaklığı istanbul kadar boğucu değildir. eski amman bir hayli karışık ve düzensiz bir yer olduğu halde, 30 sene önce kurulmuş olan yeni amman tertemiz, bakımlı, modern ve düzenli bir şehirdir. yollar geniş, hepsi taş olan bembeyaz binalar yeni, içkisiz olan gece hayatı ise hareketlidir. dünyanın en yüksek bayrağına da ev sahipliği yapar bu kent, yanlış hatırlamıyorsam 138 metre idi ama sayıyı sallamış da olabilirim. oldukça iyi bir devlet üniversitesi olan university of jordan da bu şehirde yer alır.

  şehrin öbür ucuna bile gitsek en fazla 2-3 dolar para ödediğimiz ve her yere taksiyle mutlu mesut gittiğimiz yer. ancak şunu da akıldan çıkarmamak gerekir ki tek başına gezen turistin her yerde (türkiye'de de) kazıklanma olasılığı vardır, belki de bizim avantajımız yanımızda ürdünlü arkadaşlarımızın olmasıdır.
 • ayrıca sanılanın aksine türkiye'dekilerden kat be kat, tonlarca bira çeşidinin olduğu, gayet keyifli gece hayatı mekanlarının da olduğu bir şehirdir. biz bunu gördük, hatta rock bar bile keşfettik.
 • salt (aka. as-salt, el-salt) başkent olmayı umud ederken kral amman'ı başkent ilan etmiştir. bundan yirmi sene önce ürdün'deki tek şehirdi (yaklaşık 2.5 milyon nüfusun 1.5 milyonu amman'da idi). birinci körfez savaşından sonra kuveyt, suudi arabistan gibi ülkelerden kovulan ürdünlü ya da filistinlilerle nüfusu şişen ürdün'de tahminen hala tek şehirdir.
 • eski adının filedelfiya* olduğunu güvenilir kaynaklardan öğrendimin şehri.
 • $u anda got donduracak kadar soguk olan', bu nedenle epeyce $a$irtan $ehir. super gece hayatiyla da $a$irtiyor, kav$aklarda trafik lambalarinin olmamasiyla da. tum kav$aklar tunel, ust gecit, yan gecit, bok, pusurle donatilmi$, belki de bu yuzden manyak gibi arac kullaniyor herkes.
 • çölün ortasında uydu şehir misali türemiş şehir. (ama entry' leri okuyunca görüyorum ki bizim dolandığımız bölge yeni amman' mış, ben pek bir şey görmemişim).

  caddeler geniş, bir ton süper lüks araç, villa ve otel. evler öyle böyle değil, acaip büyük. gece hayatı sanırım hareketli zira hisarüstü' ndeki gece kebapçıları gibi gece dönercileri, falafelciler mevcut. önlerinde de aynen nispetiye caddesi gibi ferrari' ydi, porsche' ydi araçlar dizim dizim dizilmekte.