şükela:  tümü | bugün
 • anne karnındaki bebeğin, içinde bulunduğu sıvının adı
 • (bkz: amniosentez)
 • suda dogum yapma olayinda dogan bebegin suyu yabancilamamasinin sebebi. zira her insan su gibi bir nimetle anne karninda tani$mi$tir.*
 • eger bir kere bile tadina bakmamissaniz gercekten ebe olamazsiniz. tadi biraz buruk, tuzlu gibi ama tam değil,sansiniz varsa mekonyumlu degildir
 • türkçesi (bkz: çağnak)
  anne karnındaki bebeğin (fetus), içinde bulunduğu sıvı. gebeliğin çeşitli dönemlerinde değişik miktarlarda olan amniyo sıvısı, dinamik bir yapıya sahiptir. gebeliğin son aylarında günde yaklaşık 150 ml. sıvı döngüsü olur ve ortalama miktarı yaklaşık 800-1000 mililitredir. gebeliğin ikinci üç ayında, amniyo sıvısının tamamı 3 saatte değişir. başlıca fonksiyonu fetusun sıvıyı yutması ve idrarını yapmasına işlerlik kazandırmaktır. bu fonksiyonlarda herhangi bir bozukluk, amniyo sıvısının azlığı veya fazlalığı ile sonuçlanabilir.
  belki de ab ı hayattır.
  ilk tanıştığımız, içtiğimiz, idrarımızı yaptığımız sonra tekrar içtiğimiz, döngüye girdiğimiz, bizi koruyandır.
 • annenin damarına bi şekilde giriş yaparsa annenin ölümüne neden olacak sıvı..(bkz: amniyon sıvısı embolisi) yeni bir yaşam oluşturmak ve ölüm ne kadar da yakın..
 • gebelikte, hastalık ön teşhişi için kullanılan invazif tanı yöntemlerinden bir tanesi bu sıvıdan numune almak, incelemektir.
  (bkz: amniyosentez)
 • sanırım kadınların doğumdan hemen önce "suyum geldi" dedikleri sıvıdır. hepimiz uzunca bir süre bunun içinde dönük durduk. 9 ay.
 • anne karnındaki bebeğin içinde yüzdüğü büyüdüğü bulunduğu sıvı.

  çok basit bir tanım oldu lakin öncelikle aminios sıvısının ne olduğunu ve nasıl üretildiğini bakmanız lazım bu sıvı bir insanın gelişip doğmasını sağlayan ve gebeliğin ilk üç ayında anne tarıfan üretilen 4 aya kadar bebeğin teni kordonu vs. elementlerinden üretilen 4 ay sonrası bebeğin önce amniyon sıvısını yutması ve sindirmesi sonrasında çişini yapmasıyla kesesinin dolmasına ve akciğer gibi hayati organların oluşmasını sağlayan sıvı. 500ml den az olması ki başıma gelen durum (bkz: oligohidramnios) tedavisi olan ancak her insanın kaldıramıyacağı derecede ağır bir sorumluluk ve tedavi süreci gerektiren bir durumuda beraberinde getirir. *

  ailelere her kontrolde doktorlara saçma sapan sorular yerine bebeğin gelişimi ile ilgili sorular sorarak bilgi alması gerektiğini anlatmak lazım. bu hem doktorları mesleğini yaparken daha bilinçli davranmasına hemde ilaç vs. kullanımda güven vermesine neden olur zannımca.

  ayrıca iki riskli gebelik sonucunda hala bir baba adayı olarak istanbulda özel hastahaneler dahil, normal kadın doğum bölümlerinde çoğu kadın doğumcunun gebelikle ilgili ultrasonografi cihazı kullanması haricinde eski ebelerden hiçbir farkı olmadığını düşünüyorum. buda bizim gibi riskli gebeliği olan aileleri yanlış yönlendirmesine velhasıl düşükle sonuclanmasına neden olabiliyor.

  ama tabi bu demek değil ki hepsi böyle bazıları ise bir profesör kadar bilinçli ve tecrübeli ilk muayenede çocuğun durumunu tam ve doğru olarak teşhis edebiliyorlar. yinede siz siz olun doktorunuzu zorlaya bildiniz kadar zorlayarak tam ve doğru takip yapmasını sağlayın.

hesabın var mı? giriş yap