şükela:  tümü | bugün
  • mohammed naqvi ve hemal trivedi tarafından hazırlanmış, pakistan'da bir radikal islam grubunu ele alan belgesel. heman trivedi'nin bir arkadaşını terorist saldırısında kaybetmesinin ardından bu belgeselin çekimine yardım etmeye karar vermesi görüntülerin çok tarafsız olmadığı kanısını yaratsa da, izlemeye değer. bir homeland bölümü gibi islamabad'dan görüntüler.

    bu da sitesi
  • netflix aracılığı ile izledim. insanın içi parçalanıyor izlerken ulan sanki türkiye'de bu yolda adım adım ilerliyor diyorsunuz. cahillik ve ekonomik sorunların üst üste gelmesi ile meydana çıkan boşluğu kimlerin nasıl doldurduğu çok güzel anlatılmış. bu gruplar ile bugün en çok mücadele eden ülkelerde (rusya - amerika) zamanında bunlara yol veren her türlü yardımı edenler olduğunu bir kere daha bağırıyor belgesel.
  • kanım dondu bu belgeseli izlerken. pakistan tarihi ile baya bilgi sahibi oluryorsunuz bu belgesel sayesinde. fanatikliğin ne tür felaketlere yol açtığı çok güzel bir şekilde ekranlara yansıtılmış.
  • varsayalım bir pakistan medresesinde, fakir fukara garip guraba, kuran ezberleyen bir talebesiniz...
    belgeselin orijinal adı: among the believers.
    türkçe isim olarak netflix, cihat okulu adını benimsemiş.
    belgesel, pakistan'lı taliban yanlısı lal mescit şeyhi maulana abdul aziz ghazi (mevlana abdülaziz gazi)'nin hikayesini anlatıyor.
    lal mescit aslında bir medreseler zinciri.
    pakistan'da 35 ila 40 bin civarında medrese var ve buralarda denetim dışı bir din müfredatının eğitimi veriliyor.
    pakistan 2007'de bu medreseleri kapatmayı denedi.
    lal mescit'e de baskın yaptı. ama belgeselin baş rolündeki mevlana abdülaziz gazi, peçe giyerek baskından kaçtı; burka içinde yakalandı ve hapis yattı.
    o baskında oğlu öldü. kurtarabilecekken oğlunu kurtarmadı. kardeşi öldü.
    belgesel, lal mescit'e bağlı medreselerde ne öğretiliyor, nasıl öğretiliyor'a odaklanıyor.
    ilk bakışta hakikaten masum islam okulları gibi bunlar.
    fakir fukara, garip guraba çocuklar kuran ezberliyorlar.
    fakat el kaide, taliban, daeş gibi örgütlerin kadrosu, bu medreselerde yetişmiş çocuklardan oluşuyor.
    belgesel, medreselerin iç dünyasını görme, tanıma, tanık olma şansı veriyor seyirciye.
    böyle bir dünyaya uzaksanız, hayli korkutucu da gelebilir; ama etkileyici bir seyir deneyimi olduğu kesin.

    belgeselin fragmanı:
    https://www.youtube.com/watch?v=6yg1yder0yo
  • askeri darbe ile yönetime geçmiş ve mecburen abd'nin şakşakçılığını yapmak zorunda kalan bir hükümet ile cihatçı ve radikal islamcı kalabalık bir grup arasındaki savaş ve savaşın son bulmasını isteyen bir avuç aydın.
    pakistan gibi güzel ve köklü bir ülkenin, sovyet birliğinin dağılmasından sonra nasıl zeminsiz kaldığını, abd'nin fanatik islamcı gruplar ile kukla gibi oynayıp, onlarla işleri bitince o masum ülkenin göbeğine cehaleti nasıl bir bomba gibi bıraktığını, sonucun yine ölen çocuklar ve harabe şehirler olduğunu tarafsızca anlatan müthiş bir belgeseldir.

    lal mescidi, bugün hala faaliyetleri sona ermemiş bir oluşum. tamamen devletin ve ordunun içine sızmış, taliban ve ışid gibi gruplara kalifiye terörist yetiştiren okullara sahip, binler milyonlar tarafından desteklenen bir yapılanma.

    insan korkmuyor değil.