• (bkz: #113593466)
    milletin mobilde çezerlik oynadığı among us'ın başlığına gelip bunu oynamayın witcher 3 oynayın yazıyor.

bununla kalma birader sen. çay bahçelerine git milletin elinden tavlayı kap vur enselerine "bunu oynayacağınıza dark souls 3 oynayın aq köylüleri" de.

edit: https://hizliresim.com/qimgvc
  • hoş bir temaya sahip, eğlenceli vakit geçirmelik bir oyun. konusu orjinal değilmiş sanırım. benzerleri piyasada var gördüğüm kadarıyla. ama oynanış rahatlığı ve kolay öğrenilebilirlik le ön plana çıkıyor anlaşılan.

oyunun konusu, uzay gemisindesiniz. içinde bulunduğunuz grubun içinde katil veya katiller bulunmakta. siz de aranızda kim masum, kim suçlu bulup ilerlemeye çalışıyorsunuz. roundlar arasında survivor stili oylama ile suçlu olduğunu düşündüğünüz kişileri eleyebiliyorsunuz. tüm bunlar olurken de uzay gemisinde bulunan bazı görevleri yerine getirmeniz gerekiyor, ki bunların her biri de ufak tefek mini-game'den oluşuyor.

şikayet edeceğim nokta ise; ulan sabah başladım 8-10 saat oynadım. o derece saran oyun, ama arkadaş, her milletten adamla oynadım, ve yine bu oyunda da hile yapan arkadaşlar bir türk grubu çıktı. discord üzerinden milletin durumunu birbirlerine anlatıyorlar. ulan oyunda seviye kasma yok, para kazanma yok, kaybetmenin götürüsü, kazanmanın getirisi yok. salt eğlence üzerine kurulmuş. hala hile yapıyorsunuz ya. yemin ediyorum kendi milletimden tiksindim. bakın 8-10 saat oynadım, ve bu sürenin sonucunda karşılaştığım ilk hileci grup bir türk grubu oldu. gerçekten türk gamer'lığı dünya standartlarına göre göt deliği denebilecek bir seviyede. hayır işin kötü yanı, düzgün oynamaya çalışan insanları da kötü gösteriyorsunuz el aleme. neyse sakinim.
  • eğlenceli bir mobil oyun. katil kim, köylü vampir gibi bir şey. 10 kişi uzay gemisi gibi bir yerde çeşitli görevleri tamamlamaya çalışırken aralarındaki hainler bu kişileri sabote etmeye çalışıyor. impostor denilen bu sabotajcı dilerse diğer oyuncuları yakalanmadan öldürmeye çalışıyor. her ölümden sonra ya da şüpheli durumda acil durum düğmesine basıldıktan sonra oyuncular aralarında istişare ederek katilleri bulmaya çalışıyor. oylama yapılarak katiller gemiden atılana kadar devam ediyor. katiller bulunursa oyunu gemi tayfası, bulunamazsa doğal olarak katiller kazanıyor.

kim bilir neler yazdım yukarda acaba. neyse.

e: oha oyun yürümüş gitmiş.
  • la adamı gözümün önünde doğradı, bastım düğmeye hemen temiz iş oh dedim, bana inanmadılar + beni şutladılar..

frkr was not an impostor.
    1 impostor remains

müstehaksınız lan, doğrasın hepinizi..
  • reddit'ten edindiğim birkaç taktik:

crewmate iseniz
    - hemen admin'e inip wifi simgeli ekranı kontrol edin. eğer birisi başlar başlamaz orada dikiliyorsa impostor'dur, çünkü admin'de sadece upload ediliyor, önce gidip başka bir yerden download etmesi lazım.

-electrical girişinin sol üstünde, sadece girişi görmeye yetecek kadar görüş alarak bekleyin, kimlerin girip çıktığını kontrol edin. sonra içeri girip impostor'un kim olduğunu anlama şansınız yüksek, bütün oyunlarda en fazla cinayet işlenen yer orası.

-electrical - medbay - security üçgeni çok tehlikeli. vent'ler ile birbirlerine bağlandıkları için birinde ceset bulunduğunda katilin diğer 2 yerden birine kaçmış olması muhtemel.

impostor iseniz
    -tek parçadan oluşan görevlerin başında durmayın, insanlar görev kutucuğunu gözleyip sizin numara yaptığınızı anlayabilir. yakıt doldurmak, kablo tamir etmek gibi birden fazla parçadan oluşan görevlerin ilk parçaları görev kutucuğunu ilerletmiyor.

-2 imp oyununda atılacağınız garanti ise, imp olmayan biri için "olum beni kollaman gerek senin, düzgün oyna" gibi şeyler söyleyin, zan altında kalsın, takım arkadaşınızın işi kolaylaşsın.

genel:
    - kesinlikle discord üzerinden oynayın, çok daha keyifli. discord'un keşfet butonunu kullanıp sayısız among us server'ı bulabilirsiniz.
    -duman nickli birini görürseniz selam verin :)
  • ekşi discord sunucusundaki 10 iq arkadaşlar kandırılınca sizi banlıyorlar haberiniz olsun. ilk defa oynuyan birine kaybedicek kadar aptal oldukları için kaldıramıyorlar haberiniz olsun boşuna hiç oynamayın

edit: among us-ekşi adlı discord sunucusu değil bahsettiğim burda bulunan farklı bir discord sunucusuydu, odada 2 tane kız olduğu için yönetici arkadaş şu oyunun mantığını bile yanlış anladığından küfredip banladı. büyük ihtimal bu entryi okuyordur o yarım akıllı birazcık cesareti varsa bana yazsın.

edit2: discord kanalını buldum sizin için ismi muggle room boşuna hiç girmeyin aptal oldukları için çok rahat kandırılıyorlar, sonrasında yediremeyip ban atarlar.
  • 2 sene kadar önce sözlükte aratıp başlığını bulamadığımı hatırlıyorum. birkaç on bin indirmesi vardı o zamanlar sanırım.
    ünlü twitch yayıncıları tarafından yeryüzüne çıkarılmış, son 1 ayda inanılmaz bir ivmeyle oyuncu kitlesi kazanan 2018 innersloth yapımı indie oyun. steam'de anlık 350 bin aktif kullanıcı ile counter strike global offensive'in ardından 2. sırada yer almaktadır. 3. playerunknown's battlegrounds'un 21 eylül 2020 zirvesi 343 bin anlık kullanıcıdır.
    yani kısacası, reklamın ne kadar önemli bir şey olduğunu bize göstermiştir. 2018'de bu oyunu bir iki arkadaşımla güzel zaman geçirmek için oynarken "bu ne amk" diyen arkadaşlarım şu sıralar beni discord'dan bu oyunu oynamak için sık sık taciz etmekte. popüler kültürün etkisi...

tavsiyem bu oyunu tanıdığınız insanlardan oluşan bir grupla ve arka planda sesli iletişim uygulamasıyla* oynamanız. yakın arkadaşınız ile olmasına gerek yok, hatta kaynaşmak istediğiniz insanlarla oynamanız daha güzel bile olur. nerede çokluk orada bokluk prensibi az da olsa kendini hissettiriyor public server'larında, birçok troll ve toxic oyuncu mevcut bu yüzden bu tavsiyem hayat kurtarabilir*

son olarak da oynanış ve konu hakkında biraz bilgi vereyim:

bir uzay gemisindeki ekibe dahilsiniz. ekipteki kişi sayısı değişebiliyor. genelde en zevkli oyunlar 10 kişiyle yani maksimum kişi sayısıyla oynanıyor ama.

ekipte yine değişken sayıda impostor ve crewmate var. crewmate'ler normal, kendi hâlinde ekipten bir çalışanken impostor'lar ise sahtekâr, canavarımsı yaratıklar. ama elbette bunu oyun başında direkt anlayamıyorsunuz.

crewmate'lerin amacı belirli görevler tamamlayarak, veya oturum sonlarında (oturumlar 2 şekilde sonlanabiliyor, ya ölü bir crewmate cesedinin rapor edilmesi, ya da birinin acil durum toplantısı başlatması) impostor'ları gemiden atarak oyunu kazanmak iken impostor'ların amacı ise herkesi öldürüp bir güzel üstüne yatmak* şaka bir yana impostor olmak kolay iş değil, daha aktif bir roldesiniz o yüzden biraz açalım bu kısmı:

oyuncu sayısına göre 1, 2 veya maksimum 3 impostor olabiliyor bir gemide ve bu impostor'lar koordine çalışıp kalanları hain olmadıklarına ikna etmek zorunda** impostor'ların yapabilecekleri belirli başlı şeyler var. bunların arasında bir crewmate'i öldürebilmek, havalandırma boşluğuna girerek saklanabilmek veya geminin farklı bölümlerine hızlı bir şekilde ulaşabilmek, geminin farklı bölümlerine sabotaj uygulayabilmek (mesela ışıkları kesebilir, oksijen tankına hasar verebilir, iletişimi engelleyebilir) öldürdüğü veya impostor arkadaşının öldürdüğü birinin cesedini rapor edebilmek (buna self-report diyoruz, yani hem öldürüyor hem de diyor ki kardeş biri ölmüş burada bir bakıverin). bunların yanında sabotajların çözülmesine yardım da edebilir yani şüphe çekmemek için gidip de troubleshoot'a katılabilir crewmate'ler ile. yapamadığı şeylere gelirsek onları da kabaca şöyle sıralayabiliriz:

-görev yapamaz.
    her görev yapıldığında dolan bir gösterge var, eğer bir oyuncu öbürüne takarsa gidip peşine düşebilir, her ne kadar impostor'ların boş boş dolanıp dikkat çekmemesi için sahte görev yerleri olsa da göstergenin dolmadığını fark eden biri rahatlıkla oturum sonunda impostor'u suçlayabilir.

-kısa süre içinde birkaç kişiyi öldüremez
    oyunda bir "kill cooldown" yani öldürme geri sayımı var. bir crewmate'i öldürünce sonra şak diye onu raporlayacak olanı da öldüreyim diye bir şey yok yani. havalandırmaya gizlenip başka yere gitsem deseniz bu sefer havalandırmada cooldown çalışmıyor bile yani sürekli havalandırmada takılırsanız birini öldüremezsiniz. kill cooldown odayı kuran tarafından ayarlanıyor, öbür şartlara göre değişebilir illaki ama ideali 32.5-40 saniye arasıdır.

şimdi de crewmate'lerin yapıp yapamadıklarını ele alıp sonra belki de en önemli kısma, tartışma ve oylamaya geçelim.

crewmate'lerden daha fazla var gemide o yüzden yapabildikleri şeyler biraz daha kısıtlı.
    başlıca görevleri görev yapmak* görevler kısa veya uzun olabiliyor, bazıları 2 veya 3 aşamadan oluşabiliyor mesela bir yere dosya upload'layıp, sonra başka bir yerden onu download'lamak gibi. görevler aşırı basit, ne bileyim renk falan eşleştiriyorsun neredeyse. zaten amaç zor olması değil, zaman alması. her görev yapıldığında bahsettiğimiz gösterge biraz daha doluyor. oyun gösterge tamamen dolduğunda yani herkes tüm görevlerini yaptığında bitiyor. e ama impostor'lar nal mı topluyor, onların kestiği biri ne yapacak? sorun değil, ölseniz bile hayalet olarak gezip görev yapmaya devam edebiliyorsunuz. hayaletler daha hızlı diğer oyunculara göre ama elbette oylamaya ve sohbete katılamıyorlar.

başka bir crewmate görevi ise sorunları gidermek, yani sabotajın yapıldığı gemi bölümüne koşup belirli bir işlem uygulayarak orayı normale döndürmek. çoğu sabotajın çözümü için 2 kişi gerekiyor yani öyle "başkası yapar nasıl olsa yhea" moduna girip de oyunu kaybetmeyin. çoğunlukla herkes koşar zaten sabotajın olduğu yere. koşmayan illaki impostor'dur denmez ama şüpheli olduğu gerçek. zaten yazdığım gibi impostor da düzeltebiliyor sorunları dikkat çekmemek isterse.

bunların haricinde crewmate'ler ve impostor'lar ortak olarak security odasından geminin bazı yerlerini izleyebilir ve admin odasından hangi odada kaç kişi var görebilir.

şimdi geldik en önemli kısma, oylamaya. oylama bayağı hassaslık gerektiren ama genellikle en az özen gösterilen kısım oluyor. bir ceset rapor edildiğinde gemideki herkes toplantıya başlıyor otomatik olarak. başta dediğim gibi discord'la oynarsanız bu kısımda daha hızlı karar alabilirsiniz çünkü oyundaki chat fssilistesi biraz daha yavaş kaçıyor sesliye göre. toplantıdaki ilk sorulan veya tartışılan konular genelde ölü bedenin nerede bulunduğu, ölü bedeni bulanın kimseyi görüp görmediği, başka herhangi bir bilgiye sahip olanların ne bildiği gibi şeyler. ımpostor'lar tabi ki yalan söyleyerek masum crewmate'leri suçluyor. eğer iyi manüple edebilirlerse 2-3 tur içinde hem oturum sırasında hem de toplantı sırasında crewmate'leri öldürüp oyunu kazanabiliyorlar. eğer kimse şüpheli değilse genelde oylama geçiliyor pas butonu ile. rastgele oy veren veya sebepsiz yere birilerini suçlayan şerefsizler de yok değil tabi. oylama kısmı gözlem ve topluluk kontrolü yeteneklerinizi konuşturacağınız yer.

evet temel olarak böyle. kalanını kendiniz keşfedin artık. gerçekten eğlenceli bir oyun. overrated diyecek olanlara da bu oyun 2 yıl underrated kalarak bu kadar ilgiyi hak etti zaten demek istiyorum. oynayın oynattırın, gerçek hayattan izler göreceksiniz :)
  • bir şeyi de mahvetmeyelim ya. elimizi sürdüğümüz bir şeyin de içine etmeyelim artık. basit, tatlı bir oyun. ister ailen ile oyna ister arkadaşalrınla ister yabancılarla.

ama at kafalı insanlarımız bolca hile indirip sürekli olarak impostor oluyor. şu oyunda da hile yapmazsın değil mi? kolsuz olabilirsin, kabiliyetin yoktur, fps veta tps oynayamıyorsundur, ama gelirsin buraya sadece beyninle, default özelliklerle, bu oyunu oyyanabilir kazanabilirsin. ya şerefsiz, it herif, namussuz, sadece kill almaktan hoşlanıyorsan git cs go oyna, pubg oyna, cod oyna.

sabah sabah asabım bozuldu. it oğlu itler..
  • yüzyılın tespitini yapmış edasıyla "bildiğimiz vampir-köylü oyunu bu" diyenlerden bol bol gına sipariş ettirmiş oyundur. hani diyorum tanım yapmış olmak için o cümleyi kurmuş olsun, devamında yazılanları inceliyoruz:

"birden niye bu kadar ünlendi anlamadım"

sana haber vermedikleri için resmi bir özür dileyecek oyunun yapımcıları.

"neyse ki ben herkesin yaptığı şeyleri yapmaktan nefret ederim."

teşekkürler pelinsu, teşekkürler kutsal bilgi kaynağı.
  • ilk günden parasını çıkarttı, çok eğlenceli.
hesabın var mı? giriş yap