şükela:  tümü | bugün
 • oyle tahmin ediyorum ki her cocuk uyarilari dinlemeyerek bir kez olsun amonyak sisesininin kapagini acip soyle bir koklamis, ardindan ciyaklayarak bir sure saga sola fuleli adimlarla kosmustur.. ya da bir gerizekali benim, bilemiyorum..
 • kokusunun zihni açtığı söylenen sıvıdır.

  leş gibi sidik kokan internet kafede ne zaman enrty girsem şükelalar sel olurdu. demek ki bundanmış.
 • tam otuz üç entry var bir tane kutsal bilgisi yok. puh.

  yanağımı iki yerden arı soktuğundan beri ben bu amonyak hayvanını suratıma sürüyorum. hatta ilk gün efsanevi bir şekilde şişi indirdi ama yüzümün gus fring gibi eriyip gitmesinden korktuğum için o gece sürmedim ve inmiş arı hayvanı ısırıkları ertesi gün iki adet pluton gezegeni olarak dönmüştü. yani arı ısırığında amonyak sürüyorsunuz ama kutsal bilgi bu değil.

  kutsal bilgi şu: amonyağı asla tonikmiş gibi mal mal pamuğa döküp suratımıza yaklaştırmıyoruz. çünkü o pamuk o sıvıyı efsane bi şekilde emip gözünüzü falan eritebilir. onun yerine kağıt havluya şöyle bir değdirip kaldırıyoruz ve nefesimizi tutup gözlerimizi kapayıp "ya hak" diyerekten ısırığa sürüyoruz. bikaç kişi koklayıp daireler çizerek döndüğünden bahsetmiş. işte bunu tüm ruhunuzda hissetmemek için no pamuk no cry.

  3 gündür suratım izzet altınmeşe gibi ve resmen amonyak sayesinde aşti'nin tuvaleti gibi kokuyorum. gerçi isyan edemem. arı da sokar ayı da yer. normal.
 • ulen arkadaş nerden başlayayım bilemiyorum meslek hayatımı şu sıralar bana zindan etmiş maddedir. burdan söylüyorum dünya'nın en lanet gazıdır, sıvısıdır hedesidir.

  bir defa çok kötü kokar, (tepebaşında ki otoparkın tuvaletini bilenler amonyak koklamadım demesinler) insanın kusası gelir, gözleri perperişan eder. kullanımı da ayrıca lanettir. soğuk havada basıncı düşer, sıcak havada basıncı artar lanetin... karbon çeliği, bakır veya sarı* hatlar ile taşınamaz kısa sürede deler geçer, tek çaresi paslanmaz hatta taşımaktır. yüksek sıcaklıklarda havayı buldu mu ben patlayacağım der başka laf dinlemez çok tehlikelidir. saklandığı tankta sıcaklık 50 celcius'u aştığı anda tehlike başlar kontrolsüz ısıtılan amonyak tanklarının fezaya gittiğini bizzat görmüşlüğüm vardır.

  suda inanılmaz yüksek oranlarda çözünen bu namussuzun piyasada satılan akrep, böcek vs. sokmasına iyi gelen hali aslında amonyağın saf kendisi değil sulu bir çözeltisi olan amonyum hidroksitten başka bir şey değildir.
 • itici kokusuna rağmen çok hoş faideler sağlayabilen bileşik. arı mı soktu sürün amonyak şiş filan kalmaz, sinek mi ısırdı kaşıntı kalmaz üstüne üstlük şiş de iner. ayrıca açık havada süründüğünüzde bilumum haşeratı sizden uzak tutacaktır. benim gibi deli alerjik bünyelerin yaşam sevinci olmuştur yanımdan ayırmam.
 • eğer arı sokmasından sonra cildinize uzun süre temas ettirme gafletine düşerseniz,sokulan noktayı pörsümüş bir meme ucu modeline dönüştürebilen nalet.
 • 1782'de isveçli kimyacı torbern bergman tarafından türetilmiş olan kelimenin ilham kaynağı, libya'daki jüpiter ammon tapınağı (mısır tanrısı amon'a ithafen) civarında bulunan ve amonyum klorür ihtiva eden tuz yataklarıdır.
 • icerdigi yogun proteinden dolayi domuz le$inin atmosfer** ile kari$tigi anda ortaya bile$ik..

  bir de kanin yapisini bozdugu icin katiller cinayet mahallinde kullanir bunu.. etrafa sacilmis kanin uzerine tatbik edildigi takdirde geride kan izi kalsa bile herhangi bir delil te$kil etmemi$ olur ve ömuhtemel $upheliler ile kesinlikle bir e$le$tirme yapilamaz..
 • sivrisinek ısırklarından sonra zıpzıp zıplarken kendisinden medet umarsınız şişesini açtığınız anda daha yukarı zıplamaya başlarsınız.. acınız hafifler.
 • ortaokulda fen öğretmenimizin tüm sınıfa sırayla koklattığı madde. şimdi özelliklerini ve tehlikelerini okuyunca bu öğretmenin ya işini bilmediğini ya da çok cesur(!) olduğunu düşünüyorum.