şükela:  tümü | bugün
 • amorium antik kenti bugün afyon ilinin emirdağ ilçesine bağlı hisarköy’de bulunmaktadır. amorium kenti içine alan höyükle birlikte (m.ö.3 bin) erken bronz çagı’ndan itibaren hititlerin ve friglerin iskan ettiği alanlar arasında bulunmuştur. anadolu’nun erken tarihinde kentin ne önemde olduğu bilinmemektedir. kentten bahsedilen ilk antik kaynak roma imparatoru augustus zamanında yaşamış olan strabon’un eseridir. bu şehir, geç hellenistik dönemden (m.ö. 2-1.yy)roma imparatoru carracalla’ya kadar olan 300 yıldan fazla bir süre kendi adına para bastırmıştır. roma döneminde (m.s. 3-1.yy) küçük bir kent olan amorium geç antik dönemde hızla önem kazanmıştır. bizans döneminde şehrin iyice önemi artmış ve imparatoluğun başlıca şehirlerinden biri haline gelmiştir. kentteki pek çok yapılaşma faliyeti de bu dönemde görülmüştür. bizans imparatoru olan zenon döneminde (m.s. 474-491) surlar da dahil olmak üzere kentteki önemli yapılar oluşturulmuştur. m.s. 7.yy’da kent, başkent constatinople’den güneye suriye’ye doğru giden üzerinde yer alması ile idari, askeri ve dini açıdan önemli bir yere gelir. m.s. 7-9.yy arasında kent devamlı arap akınlarına hedef olur ve büyük zarar görür. ancak kent daha sonra bizanslılar tarafından hızla iskan edilir. m.s.10-11.yy’da kentte biraz canlanma görülmüşse de asla eski önemine kavuşamaz. 1071 malazgirt savaşından sonra bizanslıları yenen selçuklular kente yerleşmişlerdir. kent daha sonra osmanlı hakimiyetine geçmiştir. ancak her iki dönemde de kent bir varlık gösterememiştir.
 • masalcı ezop'un da doğup, büyüdüğü rivayet edilen antik şehir.
 • şöyle bi' sergisi var

  15 mart'a kadar. gezip görülesi.
 • afyon'un emirdağ ilçesinin yakınlarında bulunan antik kent.

  ilk yerleşimin yaklaşık 4000 sene öncesinde yapıldığı ve günümüze kadar bölgede yerleşimin olmadığı dönemin olmadığı söyleniyor. günümüzde ise bölgede küçük bir köy yerleşimi bulunuyor.

  günümüzde bölgede kazı çalışmaları devam ettiği için bölgenin etrafı tel örgü ile kapatılmış durumda ve içeriye girilmiyor. kazı çalışmaları ilerleyince bölgedeki köyün ise taşınacağı söyleniyor çünkü köyün altında da kalıntıların olabilme ihtimali var. şu an için arkeologlar bölgede kazı çalışmaları yapmakla beraber yaklaşık 1 sene içerisinde belli bölümünün gezmeye açılacağı söyleniyor.

  hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz siteler şöyle ve şöyle.

  dışarıdaki tel örgüden çekilmiş birkaç fotoğraf ;

  https://i.hizliresim.com/1p8ygb.jpg
  https://i.hizliresim.com/lvbpoz.jpg
  https://i.hizliresim.com/r0agjz.jpg
  https://i.hizliresim.com/7bloyr.jpg
  https://i.hizliresim.com/gp7k9q.jpg
  https://i.hizliresim.com/odba6o.jpg
 • 8'inci ve 9'uncu yüzyıllarda konstantinopolis'ten sonra belki de doğu roma imparatorluğu için en önemli şehir haline gelmiş antik kent.

  dini, kültürel ya da ticari olarak asla roma, antakya, efes ya da iznik seviyesine ulaşamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. nüfusunun en yoğun olduğu dönem olan m.s. 750'lerde bile içinde tahminen azamî 70 bin kişinin yaşadığı bir şehirdi sonuçta amorium. lâkin, bu şehrin önemi stratejik konumundan kaynaklanıyordu.

  heraklius döneminde levanten coğrafyanın neredeyse tamamen araplar tarafından ilhak ve daha sonra fetih edilmesiyle doğu sınırı anadolu'ya sıkışan doğu roma imparatorluğu'nda amorium'un önemi kuzeyinde paflagonya ve bitinya, güneyinde kilikya ve pisidya'ya ve bu bölgelerin önemli kentlerine neredeyse eşit mesafede olduğundan imparatorluk için arap akınlarına karşı harika bir savunma noktası oluşturmasından geliyordu. anatolikon thema'sının da merkezi olan şehir, m.s. yedinci yüzyıl ile dokuzuncu yüzyıl arasında araplar ile romalılar arasında defalarca el değiştirdiyse de asla uzun bir süre araplar'ın kontrolüne girmedi. öte yandan, konumu dolayısıyla son derece kozmopolit bir yapıya bürünen şehrin dokuzuncu yüzyılın başındaki nüfusunun tahminen yüzde 10 ilâ 15'i müslüman arap, yüzde 5 ilâ 10'u da musevi ve athinganoi mezhebinden oluştuğu tahmin edilmektedir. 820 ile 829 seneleri arasında taç giymiş olan ve tarihin en tuhaf darbelerinden biriyle tahta çıkmayı başarmış olan imparator ii. mihail de amorium doğumludur.

  (bkz: ii. mihail/@amorium)

  halife mutasım'ın bizzat yönettiği abbasi orduları, şehri son olarak 838 senesinde ele geçirmiş ve şehirde kayda değer bir yıkım ve yağma yaşanmıştır. bu dönemde şehirde yaşayan 42 hıristiyan esir alınarak ırak'a götürülmüş ve islam dinine geçmeyi kabul etmemeleri sonucunda da öldürülmüşlerdir ve böylece "amoryalı 42 şehit" olarak da bilinen efsane ortaya çıkmıştır. bu 42 kişi içerisinde anatolikon theması ordularının süvari komutanı callistus melissenus, sarayda önemli bir görevi olan ve muhtemelen dönemin imparatoru teofilos'a bir hayli yakın olan konstantinos babucakos ve paflagonya olarak da bilinen bucellarius theması strategos'u teodoris krateros da bulunuyordu.

  1113 ve 1116 senelerinde selcukiyan-ı rum orduları ile aleksios komnenos ile oğlu ioannes komnenos'un yönettiği ordular, bu kentte ya da muhtemelen bu kentin harabeleri üzeri ya da yakınlarında savaşmıştır ve iki savaşı da bariz bir şekilde olmasa da romalılar kazanmıştır. stratejik önemini de yitiren ve yüzyıllar süren savaşlardan yorgun düşen kent, bu dönemlerde kaderine terk edilmiş ve 18'inci yüzyılda tesadüfen yapılan bir kazıda keşfedilmiştir.
 • beş kadın, ellerinde bayraklar ve türkçe/ingilizce/arapça dövizlerle geçenlerde bu antik kentte hilafetin tekrar kurulması çağrısı yapmış. hizbu't-tahrir'in youtube kanalında yayımlanan iki dakikalık bu kısa videoda yapılan çağrı şöyle: "burası amuriye, afyon, türkiye. zulme maruz kalan müslüman kadının feryadına sessiz kalmayan halife mutasım'ın ordusuyla geldiği bu topraklardan müslüman kadınlar olarak sesleniyoruz sizlere: hilafeti kurun ey müslümanlar! hilafetsiz 100 sene yeter artık. va mutasım. va halife. va hilafet."

  afyonkarahisar valiliği ise az önce şu açıklamayı yaptı: "22.01.2021 tarihinde afyonkarahisar ili emirdağ ilçesi sınırlarında bulunan amorıum antik kentinde bir grup kadın tarafından açık kaynaklar üzerinden video paylaşımı ile yasa dışı terör örgütü hizb-ut tahrir’in propagandasını yaptıklarının tespit edilmesi üzerine afyonkarahisar cumhuriyet başsavcılığının kararı doğrultusunda bahse konu şahıslar hakkında gözaltı işlemleri yapılmıştır."

  adının amor (aşk) kelimesinden ya da anadolu’daki ana tanrıça kültü olan ma'dan geldiği söylenen amorion kenti, arap/islam kaynaklarında ise ammuriye ya da amuriye olarak geçmekte. hizbu't-tahrir'in burasını sahiplenmesi emirdağlıların brüksel'i sahiplenmesine benziyor. abbasi halifesi mutasım'ın ms. 838'de iki hafta süren kuşatma ve ardından yaptığı büyük talanı referans alıp bu kentte bugün halifelik iddia etmek biraz ayıp olmuyor mu? chaussee d'haecht'ta ilan etseniz inanın daha bile mantıklı olur.

  hizbu't-tahrir'in boş yapmasını bir kenara bırakırsak, amoryumun asıl sahibi burada doğan masalcı ezop, doğu roma imparatorluğu ii. mihail ve de kubat. ha bir de osmanlı'nın kuruluş aşaması sırasında, 1300'lerde bizans'a yapılan akınlar sırasında asıl adı ali amurios olan ama emir ali bey ya da emir ali gazi diye bir akıncı belirir ki soyadından anlaşıldığı kadarıyla ezop'un, doğu roma imparatorunun ve kubat'ın öz be öz hemşerisidir. sonuçta bu topraklar aslında bir tür kendine ait bir roma ve hatta diyar-ı rum ki hilafet isteyen hizbu't-tahrirci kadınları göz altına altına alanları "rumlukla" itham edilmesi de boşuna değil.
 • 838 yılında abbasi halifeliğine bağlı olan türk ordularının haritadan sildiği şehir. abbasi ordusunun en vurucu gücünün türkler olduğu bir çok kaynakta geçiyor. hatta vikipedide bile değinmiş.

  838 tarihi ve türk ordusu meselesi bence oldukça önemli. 1071'den 2 yüzyıl önce türk orduları batı anadoluda büyük çaplı harekat düzenliyorlar. ancak nedense bu son derece ilginç ve önemli bilgi türk tarih kitaplarında pek geçmiyor ve resmi tarihte pek değinilmiyor.

  muhtemelen bunun sebebi abbasi ordusunda görevli olan türklerin kölemen olması. ancak bu durum onların türklüklerini değiştirmiyor. her türlü oldukça ilginç bir bilgi.

  tabi bizanslılar için kara günlerin başlangıçı da denebilir. onları doğudan yavaş yavaş gelip yok edenler araplar değil,türklerdi.

hesabın var mı? giriş yap