şükela:  tümü | bugün
 • suspansiyon sisteminde hareketli parçanın tümü.
  esneyen bir yaydan, hidrolik sistemden oluştuğu gibi pnömatik sistemden de oluşur.
  son zaman bisikletlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • bisikletlerde en iyi amortisör answer markadır
 • arabalarda ise sensatrac..
 • suspansiyon sisteminde yayların salınımını kontrol altına parca..
 • denge unsuru bölümlerden biri. kapasitesi zorlandiginda (yüksek sürat > dar viraj > yumusak amortisör) yoldan çikmaya neden aparat. gerçi bu noktada sebep amortisörlerden ziyade onlari zorlayan essegin bizzat kendisidir, ayri..
 • otomobil üreticilerinin verdiği spesifikasyonlara göre üretilen amortisörler belli teknik özelliklere sahiptir. amortisörün hem güvenlik hem de konfor unsurlarını her yol şartında sağlayabilir olması gerekir. ancak sürücü kullanım özellikleri ve aracın hızı bunda belirleyici olur.

  yoldaki çukurlardan veya tümseklerden yüksek hızla geçildiğinde meydana gelen ani darbeler amortisörün performansını olumsuz yönde etkiler. bu durum sıkça tekrarlandığında ani performans kaybı ve hatta amortisörde yağ kaçağı meydana gelir ve amortisörün bozulması kaçınılmazdır.

  bu bakımdan yoğun kış şartları sonucu yollarda meydana gelen çukurlara azami dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. amortisörlerin bozulması aracın hayati önem taşıyan pek çok parçasının da beraberindeaşınmasına sebebiyet verir.

  amortisörlerin, her 20.000 km.de bir kontrol ettirilmesi olası kazalara karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından çok büyük önem taşır.

  amortisörler yavaş yavaş aşınır ve sürücüler bunun yaratacağı olumsuzlukları tespit edemez. farkında olmadan bu olumsuzlukları giderecek yeni bir sürüş tekniği geliştirir. gerçek tehlike işte burada başlar ve bu durum kazalara davetiye çıkartır.

  her 20.000 km'de bir bakim yaptırmak amortisörleri değiştirmek gerektiği anlamına gelmez. ancak bozuk amortisörler kesinlikle tamir edilemez.

  amortisörü tamir etmek, güvenliği % 100 riske atmak demektir. bir amortisör 40-50 parçanın birbiri ile uyumlu çalışması sonucunda mükemmel bir sönümleme sağlar. sadece 1-2 parçası veya keçesi değiştirilerek tekrar kullanıma sunulması mümkün değildir.

  ayrıca içinde kullanılan yağ da özel amortisör yağıdır. bir başka tür yağ konulduğunda amortisörün tüm performansı değişmiş olur. uluslararası standartlara uygun bir fabrikada hatasız olarak seri üretilenbir amortisör ile hiç bir teknik ekipman olmaksızın kesilerek tamir edilen bir amortisörün aynı performans ve çalışma koşullarını göstermesi ise mümkün değildir.
 • alex ferguson: bu bilete ne çıkmış bakar mısınız?
  milli piyangocu: amorti, sir

  (bkz: sir alex ferguson)
 • babayla yapılan sabah yolculukları * sırasında konu kendisiyle konuşmayı tercih etmediğim veya tartışmamıza yol açabilecek noktalara gelmek üzereyken kullandığım can simidi tadındaki sorulardan birinin temel öğesi? amortisör tam ne işe yarar?
  benzerleri için: karbüratör neydi? hidrolik fren nasıl işler? otomatik şanzımanla düz şanzıman arasındaki fark şu muydu? ligde lider kim bu hafta? x'in golleri çok güzelmiş, öyle mi? vb...
 • tdk bu kelime yerine yumu$atmalık'ı önermektedir.