şükela:  tümü | bugün
 • israilli yazar. barış yanlısıdır, mevcut israil rejimine muhaliftir. türkiye'de de yayınlanmış kitapları var..
 • 1939 kudüs doğumlu yazar. eserleri 22 dile çevrilmiş, pek çok ödül almış, türkiye'de en çok bilinen romanları fima ve bir kadını tanımak olsa gerek...
 • 2006 nobel edebiyat ödülüorhan pamuk 'a kaptıran, halbuki, gerçek hak edenin kendisi olduğu yazar.
 • aşk ve karanlık isimli kitabın da yazarı olan kişi.
 • gerçek adı amos klausner olan sonradan; güç, cesaret, cüret anlamlarına gelen oz soyadını alan yazar.
 • 1977’den bu yana israil’in peace now hareketinin önderlerinden biri olarak çalışan yazar. yazarın, hem vatanseverlik, hem evrensel adalet duygusuna sahip olmak; karşısındakinin de kendisi gibi bir insan olduğu ve hakları olduğunu, onların da kendilerine göre bir bakış açısına sahip olduğunu anlayıp empati kurmak gerektiği düşünceleri bütün yapıtlarında hissediliyor. solcu barış eylemcisi oz, doğal olarak israil'de tutucu kanadın favorisi değil, hatta onu vatan haini olmakla suçlayanlar da var; ancak oz bu nedenle hiç tutuklanmadığını ve hapse atılmadığını söylüyor. barış eylemcisi kimliği, kitaplarındaki özgürlükçü ve insanları anlamaya çalışan ve onları olabildiğince yargılamayan üslubuna da yansımıştır
 • romanlarında “başkalarının çektikleri acılar niye bize sadece yalan gibi görünür, yalnızca başkalarına ait oldukları için mi?” sorusunun sıkça tekrarlandığını görebileceğimiz yazar.

  yazar: "iki tip trajedi vardır. biri shakespeare, diğeri çehov trajedisi. shakespeare trajedilerinde perde kapanırken sahnede bir dizi ceset ve kan gölü kalır. çehov trajedilerinde ise herkes sağdır, ama hayatta kalmanın faturası ağır olmuş, sağ kalanlar büyük tavizler vermiştir. yaşamaktadırlar, ama herkes mutsuz, kalpler kırıktır" diyor. amos oz, israil filistin sorununun çözümününün hiç kolay olmayacağını söylüyor fakat en azından oyun sonunda sahnede ölülerin yattığı shakespeare tarzında bir son değil, herkesin canlı fakat geleceklerin endişeli olduğu çehov tarzı bir sonla perdeyi kapatmanın iki taraf için de en iyimser çözüm olabileceğini dile getiriyor.
 • hiç kimseye zorunlu bırakıldıkları hayata bağlandıkları için kızmadım diyen hayatın şifresini çözmüş muhteşem yazar. nobel edebiyat ödülünü hak etmiş ama alamamıştır.zaten hak eden kimse bu ödülü alamamıştır. (bkz: yaşar kemal)
 • imdb'den anlaşıldığı üzere natalie portman tarafından kitabı filme alınmakta olan yazar. daha doğrusu film, anılarından esinlenilerek senaryolaştırılmakta.