• & i$aretinin ismi.. ben hala onu "and i$areti" diye okumaya devam ediyorum o ayri..
 • visual basic te string concatenation için kullanıldığında "+*" işaretinden farkı sonrasında gelen expression'ın üzerinde bir adet cstr uygulaması, hatta cstrden farklı olarak expression null ise onu empty stringe çevirmesidir. dolayısıyla + ile concatenate etmeye görece daha yavaştır. çoğu asp, vb, vs* programcısının kullandığı ve type conversion'ı unutmalarını sağlayan işarettir.
 • "et" kelimesinden türemiş bir işarettir. ha ne şekilde kombine edilmiş bu iki harf, nasıl öyle gudik bir işarete dönüşmüş bilemiyorum ama tipografi tarihiyle ilgili bir yazı bu böyledir diyor, ben aktarıyorum, siz soruyorsunuz ben cevaplıyorum.
 • 've' anlamına gelen '&' işareti. 'ampersand' sözcüğü, ingilizce 'and per se and' ('ve kendi başına ve') ifadesinin zaman içinde bozularak dönüşmüş şeklidir. ister istemez akla 'alafortanfoni' sözcüğünü getirir.
 • c ve c++ da fonksiyonlara parametre gondermenin bir yoludur.
  (sending by reference)

  void function( int &x,int &y)
 • linux'da (yada unixde artik her nerdeyse(ama yine de boyle kara bi ekranda yani)) yazacaginiz bir komudun pe$i sira bunu eklerseniz, o komudun sonuclarini beklemenize gerek kalmiyor kara ekraniniz kullaniminiza amade oluyor.

  yani $oyle ki:
  emacs doproc.cpp &

  diyosunuz, emacs aciliyor ama konsolcunuza da istediginiz gibi yazinizi yazabiliyorsunuz, bi tane daha emacs acabiliyorsunuz. (misal ben eskiden her bi emacs icin ayri bi konsol aciyodum(yani burada verdigim bu bilgiler bana cok yararli muhim bilgilermi$ gibi geliyor $imdi)).

  ayrica bu ampersandlarin(ki kendisi halk arasinda and i$areti diye bilinir) iki tanesi && diye yanyana gelince de kimi dillerde bitwise kimi dillerde logical and demek olur.

  bi de servletlere(ve bildigim kadariyla diger cogu web applicationina neyin) parametre pass edecekseniz bununla ayirirsiniz n tane parametrenizi urlnizde cok $ukela olur.
 • unixte (ve haliyle linuxta) oncesinde gelen komudu backgroundda calistirmaya yarar.
  ornegin konsoldan firefox calistircaksiniz firefox & dersiniz, oldu da demediniz firefox calisti konsolu ele gecirdi ama konsol da size lazim daha bir cok lsler, more lar yapacaksiniz, o zaman bir ctrl+z ile firefox u suspend edip konsolunuza geri doner
  bg %jobnumber (ki jubnumberi da jobs diyerek ogrenmeniz mumkun)
  yada
  bg pid (pid icin de ps falan yapin bulun iste oburunu begenmediyseniz)
  ile hatanizi telafi etmeniz mumkundur.
 • y the last man'de dünyada yaşayan son erkek olan yorick brown'ın gönüllü olarak aldığı maymun. kendisi malum hastalıktan sonra dünyada kalan canlı 2 erkek memeliden biridir.

  --- spoiler ---
  daha sonra anlaşılmıştır ki dünyayı kurtarmadaki kilit kişi yorick* değil, ampersand'dır. hastalığa bağışıklığı olan* yorick değil amp'dir. esasında dr mann'e yollanacak olan amphavaalanındaki bir karışıklık yüzünden dr'a değil yorick'e yollanmıştır. yorick'in kurtulma sebebi ise hastalıktan birkaç dakika önce amp'in yüzüne fırlattığı bokların bir nevi aşı etkisi yapmış olmasıdır. daha sonra dr m'e götürülmek üzere toyota tarafından kaçırılmıştır.
  --- spoiler ---
 • c shrp ta `&` if karar yapısında ki kontrolleri hatalı olsa bile diğer bölüme geçer ve kontrol ederek yapı içinden çıkar. `&&` ise ilk koşul sağlanmadıysa kontrol etmeden if karar yapısını terkeder ve herhangi bir uyarı vermez.

  int a = 5;
  int b = 8;
  if (a==3 & b==8)
  {
  messagebox.show("true");
  }

  bu örnekte olduğu gibi. a yanlış olmasına karşın b yi kontrol edecektir. ama ekrana "true" mesajı gelmez.
 • türkçe de kullanılmayan latince kökenli ve anlamlı logogram. devamı için http://opereysin.com/…-ve-isareti-kokeni/#more-1072
hesabın var mı? giriş yap